Форумна кухня

Китайський чай

Posted by tea man on 1 лют 2015 відповідей - 1.006
 1. tea man

  tea man 茶人

  Мао Фен беру вже кілька років у одного і того ж китайця. Виробник той самий, оскільки упаковка фірмова, а не від продавця.
  Передивився я свої чайні запаси і знайшов грамів 20-30 цього Мао Фену. Замовляв його цілий кілограм. 700 г поїхало до шановного @Efer, 250 г забрали Ви, шановний @porfavor, а решту я роздав на пробники @Masai і його чайним друзям.
  Сьогодні ввечері спеціально пропив його, щоб зрозуміти в чому суть проблеми.
  Ось фото дегустації

  [​IMG]
  А тут опис і фото з дегустації дворічної давності.
  Помітно, що чай з останньої партії дрібніший і більше рубленого листа. Хоча не має сумніву, що чай той самий.
  Смак солодкий, м'який, хоч і слабкий. Але це зрозуміло, оскільки чай зібраний більше року тому.
  Якщо заварювати в гайвані швидкими проливами, то чай ще цілком можна пити. Проблеми можуть виникнути при заварюванні європейським способом, оскільки дрібна фракція листа може дати терпкість і гіркоту.
  Мій висновок такий: виробник зафасував дрібніший лист або лист було сильно пошкоджено при доставці з Китаю.
  Якщо маєте бажання, то можете зробити повернення, з цим проблем немає.
  Вибачте, шановний @porfavor, що так сталося.
  Сподіваюся, що Мао Фен цьогорічного урожаю Вам сподобається. Він вже в дорозі.
  P.S. Цікаво почути відгук по цьому Мао Фену від @Efer .
   
 2. porfavor

  porfavor Member

  @tea man ну для чого "вибачте"? Я так і знав, що мене не правильно зрозуміють і мені дуже шкода. Це ж лише цікаве (для мене, у всякому випадку) спостереження. Нічого повертати я не хочу. А різниця не тільки в розмірі. Він значно темніший (аж до чорного), заварка місцями нагадує спагетті :) - стебло і трошки листочка зверху, запах значно різкіший і смак також. Я можу відчути в цьому різницю, хоч я не дегустатор - просто пив його постійно і тому відмінність була дуже відчутна. Але ж боженьки, я зовсім не хочу цим дорікнути. І ще раз дякую, що допомагаєте з купівлею.
   
 3. tea man

  tea man 茶人

  Попросити вибачення в іншої людини за речі, які нанесли їй шкоди або не виправдали її сподівань щодо якості придбаного товару чи послуги, як на мене, це абсолютно нормально. Було б дико, якщо б я проігнорував Вашу інформацію або ще гірше - почав заперечувати. Я спробував об'єктивно розібратися в ситуації, щоб зрозуміти свої прорахунки і не допустити повторення цього в майбутньому.
   
 4. Efer

  Efer Well-Known Member

  Ще не всі пакети з Маофеном відкрив. Той, що відкрив, якраз відсипав і у верхній частині збереглися цілі листки, вони мають аромат "варених раків", а нижня частина більш подрібнена й не така ароматна. Мені здається, що під час транспортування чай міг подрібнитися, враховуючи те, що він минулорічний та вже не такий гнучкий. Я й раніше багато Маофену брав, він швидко втрачає вологу, як на мене, стараюся його тримати в шафі й відсипати в невеликі пакети, з яких беру пити. Чим частіше відкривати, тим швидше втрачатиме свої властивості. Також в мене залежувався якось Маофен у невеликій кількості, коли знайшов його і пив, то смак був ось приблизно таким. Тож я впевнений, що це той самий Маофен, що й навесні, просто йому вже рік.

  Колись дивився ролик про улун, то там показували, як китайці у морозильнику зберігають чай. Можливо це єдиний спосіб зберігати весняні зелені чаї протягом року.
   
  • Інформативно Інформативно x 1
 5. tea man

  tea man 茶人

  Приїхала посилка з чаєм. Шу пуер(гунтін) в зеленому мандарині, точі шу пуеру від Сягуань, Лун Цзін, Те Гуань Інь і чорний чай від Байшасі.
  [​IMG]
   
 6. porfavor

  porfavor Member

  Знову запитання - до практиків пуерників. Щодо заварки шу пуерів в горнятку (не проливами), є категоричні заперечення, чи все ж таки можна? Ну, звісно, з попередньою промивкою окропом. І як тоді міняється смак? Експериментувати нема можливості, бо шу хоче спробувати мій брат, який досі пив переважно каву. Звісно, різні відео подивитись можна, але цікавить досвід наших практиків, а не вловлювачів тонких нюансів, які, щоб відчути, треба бути в ідеальних умовахумовах (на мою думку).
   
 7. tea man

  tea man 茶人

  -правила- цієї гри встановлюєте лише Ви самі. Ніхто не може Вас примусити заварювати шу пуер в гайвані чи ісінському чайнику, в тіподі чи в сифоні, в склі, в глині або в порцеляні.
  Кожного разу буде інший результат. І який підходить саме Вам, можна знати достеменно лише у випадку, якщо Ви спробуєте хоча б більшість з них.
  Почніть з горнятка. А там чай сам підкаже, що Вам потрібно:)


  Тоді він не міняється, аж поки Ви не вип'єте все до дна і не заварите друге горнятко:)))
  В гайвані чи чайнику Ви зможете відчути різницю між проливами.:drinks:
   
  • Смішно Смішно x 1
 8. porfavor

  porfavor Member

  @tea man тут питання має трохи інший зміст - "що я втрачу, якщо заварю чай не так, як би пасувало, і як не втратити того, що я міг би отримати при правильному заварюванні". Це чисто меркантильне запитання. Хороший чай досить дорогий (звісно, це як на чий гаманець), і не отримати того, за що заплатив, якось не хочеться.
   
 9. tea man

  tea man 茶人

  Нічого не втратите. Чай все одно може бути смачним і сподобатися Вам. Заварюванням в горнятку Ви не зіпсуєте чай.

  "Правильного заварювання" не існує. Просто є способи зробити чай смачнішим.
  Який з цих способів буде найкращим для Вас саме для конкретного виду чаю, можна взнати лише одним методом: "випив і зрозумів"(так говорять китайці) або на хлопський розум "методом тику".
   
  • Погоджуюся Погоджуюся x 1
 10. Masai

  Masai Member

  Я Вам ще додам, що смак чаю залежить навіть від того з якої посудини його пити, то є дійсно цікава і індивідуальна річ. Вартує людині лише зачепитись і все піде як повинно :victory:
   
  • Погоджуюся Погоджуюся x 1
 11. porfavor

  porfavor Member

  Дякую усім за відповіді.
  - а це дійсно хороша думка в плані того, що за одне чаювання можна отримати значно більше досвіду (в кількість проливів) ніж просто випивши одне велике горнятко і потім аж до наступного разу. Тим більше, що пам'ять стільки часу не втримається і порівняння вже не буде. А шу в мене особисто найбільше асоціюється із плиточним (калмицьким, чи десь в Тібеті, вибачте дилетанта) чаєм і, відповідно, металевим закіптюженим чайником на багатті в який це все засипають і варять!
   
 12. porfavor

  porfavor Member

  Ой, ледь не забув. Така технічна деталь цікавить - для заварювання пуерів потрібна досить висока температура води, то це що, перед кожним проливом (якщо таки проливати, звісно) знову підігрівати чайник до кипіння, чи користуєтесь термосом? Бо зимою, наприклад, температура в приміщенні може бути досить низька. Чи як взагалі?
   
 13. tea man

  tea man 茶人

  На шу пуерах це буде менш помітно. Найкраще це видно на улунах і шен пуерах.
  Крім цього є ще один момент. Якщо при заварюванні використовуєш спеціально пристосований для цього посуд(гайвань, чайник, піалки і т.д.), то весь час ти сконцентрований на процесі заварювання, твоя увага зосереджена в одному місці. В цьому випадку вдається відчути найменші нюанси смаку і аромату чаю. Навіть, якщо це не можеш описати словами, то все одне ти це відчуваєш.


  Раніше заливав воду в гайвань прямо з чайника. Після кількох проливів міг підігріти воду(але не доводив до повторного кипіння) і знову продовжував чаювання. Потім почав використовувати термос.
   
  Останнє редагування: 19 тра 2019
 14. Efer

  Efer Well-Known Member

  Я читав в магазинах яскраві описи Шу й там чомусь згадується його схожість з кавою, але як на мене, це не так. Радив би людині, котра хоче зав'язати з кавою, спробувати червоні чаї, особливо підкопчені якісь. Що до конкретно Шу, попіклуйтеся, щоб не був дуже молодим, бо заливатиме "нафтою". Промивати треба добряче(15-20 секунд), але до кожного свій підхід. Віднайдіть потрібну вам міцність, бо Шу швидко віддає смак, десь хвилина +- перше настоювання, 60 мл на 1г приблизно. З гайвані проливами мені подобається більше, більш деталізований смак буде) Але настоюванням теж смачно, пийте сміливо, не турбуйтеся за "правильність". Вода найкраще в термосі,або підігрівати чачник, як написав Tea Man. Маю термопот, він на 98 градусах тримає, але коли наливається, то вода втрачає температуру, а Шу найкраще якнайгарячіше.
   
  • Інформативно Інформативно x 1
 15. tea man

  tea man 茶人

  Шу пуери зазвичай промиваю по два рази.
   
  • Погоджуюся Погоджуюся x 1
 16. Efer

  Efer Well-Known Member

  Саме так, я забув про це. Я також два робив. Перший швидко,3-5 секунд, а другий вже 15-20 секунд.
   
 17. porfavor

  porfavor Member

  Не згідний - що ж це тоді за таке "вбивство зелені" (ми ж зараз говоримо саме про зелений чай?), якщо навіть протягом року може помінятись смак і вигляд (тобто буде йти ферментація). Та і в мене 250 грамові упаковки з зеленим чаєм лежали просто в шухляді шафи - різниці не було що при отриманні, що вже через майже рік. І, на мою думку, всі надмірні ускладнення навколо чаю тільки лякають і заплутують новачків. А як правильно будь-які продукти харчування зберігати, знає кожна господиня - не на сонці і не в перемішку, оті все.
  Тобто окропом, чи зимною водою? Бо якщо окропом, а листя, наприклад, подрібнене сильно, то шо там залишиться на третій раз? Нє, ну якщо, звичайно, як на відео Сєргєя Шевелєва, коли він при дегустаціях набиває халявного :) листя в гайвань так, що кришечка не закривається, то напевно, і по три рази можна :), а так то (на мою думку) перевід продукту.
   
 18. tea man

  tea man 茶人

  Потрібно розділяти поняття ферментація і окислення. Ферментація буде зупинена "вбивством зелені"(шацин), але окислення листа під впливом кисню і вологи буде продовжуватися.

  Саме окропом. Цим самим Ви убезпечите себе від неприємних сюрпризів, які можуть траплятися в запресованих чаях. Перша промивка не проникне в глибину достатньо. Здоров'я на першому місці, а вже тоді все інше.
  А чаю вистачить, не переймайтеся.:)
   
 19. porfavor

  porfavor Member

  вибачте, але це одне і те саме в даному випадку. Звичайно, якщо хтось полиє сухий лист водою і покладе в тепле місце, то окислення (ферментація, гниття) знову прискориться, але ми ж не в тропіках живемо. Просто щільна упаковка і в темному місці, цього досить. Та ви ж і самі це чудово знаєте.
  але поки вона поникне досить глибого, то верхні шари вже будуть вимиті вдвічі більше ніж потрібно. Чому б просто не розділити шари трохи більше вручну, тоді промивка буде рівномірна для всього листя. Ну і на рахунок сюрпризів для здоров'я - ніколи не чув, щоб хтось отруівся чаєм, для чого так лякати. Якщо це, звісно, чай від більш-менш надійного виробника, а не з підвалу бомжа. Скорше промивка прибирає зайвий пил і настій буде прозорий і гарний (ну і попереднє розпарювання, якщо не варити).
   
 20. tea man

  tea man 茶人

  Точніше вжити термін "ферментативне окислення". Для зеленого чаю шацин зупиняє ферментативне окислення, спричинене "внутрішніми" ферментами листа.
  А ось для пуерів можна вжити назву ферментативне окислення, яке спричинене "зовнішніми" ферментами, які виробляються мікроорганізмами.


  Я нікого не змушую робити дві промивки шу пуера. Я рекомендую це робити. Знаю чайних людей, які роблять це три рази. Йдеться не про отруєння, а про те, що в шу пуер в процесі виробництва можуть потрапити сторонні предмети. Таке трапляється і такі випадки описані та проілюстровані. Так що Вам обирати, що для Вас краще.
   
а де твій аватар? :)