Ужасные особенности украинского алкоголизма

Тема у розділі 'Міжнародна політика', створена користувачем Фауст, 11 січ 2012.

  1. forester

    forester Well-Known Member

    Вы что-то напутали, пан, впрочем, как всегда. Ролик о россиянах, а не об украинцах. Ау! Проснитесь!
     
  2. Mixail

    Mixail Active Member

    Ну быть может он хотел видеть этот ролик в Украинском варианте,?)
     
  3. Фауст

    Фауст Well-Known Member

    То есть на мове и оплаченный гривнями?
     
  4. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    Як мій родич пияцтво поборов
    [​IMG]
    головною справою життя Іван Сандуляк вважав боротьбу із пияцтвом. А методи, використані ним задля цього, виявилися настільки дієвими, що дозволили не лише перемогти на виборах до галицького сейму, але й змусити збанкрутували всі корчми в околиці. Підозрюю, що досвід мого родича досі не втратив актуальності ні для влади, ні для громади.

    Початок антиалкогольної боротьби

    Іван Сандуляк (Сандуляк-Лукинів) народився 1848 р. у с. Карлові (Снятинський район Івано-Франківської області), в 10 років потому залишився сиротою.
    Відтак, у дитинстві наймитував у багатьох господарів. Кілька років служив у австрійській армії в артилерії. Був добрим господарем, талановитим різьбярем, поетом-самоуком. Галичина у ХІХ ст., хоча і не зазнала суттєвих потрясінь і воєн, залишалася тим не менш одним із найвідсталіших регіонів Європи. Високий рівень пияцтва довершував не дуже втішну картину і, водночас, замикав коло хронічних бідувань і злиднів місцевого люду. На придбання міцних напоїв витрачалися величезні кошти, які, замість зміцнення економічного та культурного потенціалу краю, підривали статки народу і негативно позначалися на його моральному і фізичному здоров'ї.
    Є дані, що у середній галицькій громаді протягом року відбувалося 40 весіль, 100 хрестин, 70 похоронів, а її представники брали участь у 45 ярмарках. Жодна з цих подій не обходилась без традиційного чаркування.
    Зеленим змієм "кріпився" кожен акт продажу корови та інші дрібні комерційні справи. Австрійських чиновників звично дивувало те, як селяни безглуздо і дружно пропивали на ярмарках зароблені важкою працею гроші. У такій ситуації патріотизм вимірювався готовністю протистояти небезпечному соціальному лихові. Першим у середині XIX століття активізувалося греко-католицьке духовенство, створюючи антиалкогольні товариства. Друга хвиля боротьби з алкоголем, що розпочалася із 60-х рр., мала більш світський характер - до антиалкогольних ініціатив долучалися миряни і нецерковні об'єднання.
    Під впливом ідей боротьби із пияцтвом Іван Сандуляк у 1874 р. у рідному селі Карлові заснував "Братство тверезості". Воно пропагувало здоровий спосіб життя, публічну відмову від алкоголю, а також заохочувало до громадської ініціативи знайомих, товаришів і родичів.
    Чере десять років разом з Кирилом Трильовським заснував у Карлові першу на Покутті читальню "Просвіти".
    Від збитковості алкоголю - до його законодавчого обмеження Уже в середині 70-х рр. боротьба з пияцтвом в Галичині мала вражаючі наслідки. Попит і ціни на алкоголь різко впали. Орендарі скаржилися, що не можуть продати й десятої долі горілки, визначеної контрактом. У сотнях місцевостей, передусім у тих, де діяли братства тверезості або пройшли місії тверезості, горілка продавалася за цінами, втричі нижчими, аніж у 1870-1873 рр.
    З огляду на зростання авторитету руху тверезості в громадських місцях пияцтво було заборонено на законодавчому рівні. Зокрема, положення прийнятого в травні 1875 р. закону надавали органам місцевого самоврядування право карати пияків, затриманих у громадських місцях, штрафами в розмірі 5 ринських золотих (гульденів) або триденним арештом. Якщо ж такі факти повторювалися, тоді покарання збільшувалось втричі.
    Заборонялося продавати горілку поза межами корчми, а також особам у нетверезому стані і підліткам. За споювання неповнолітніх у віці до 16 років на осіб, що пиячили разом із ними, а також корчмарів накладався штраф у розмірі 15 ринських. Але найбільш цінним здобутком антиалкогольних акцій виявилося масова і свідома самоорганізація селянства. Рух тверезості не лише згуртував селян навколо зрозумілої всім ідеї, але й суттєво посприяв піднесенню загальної активності українців Галичини.
    [​IMG]
    Статут одного зі січових товариств

    "Безалкогольні весілля"

    Не менше вплинула антиалкогольна боротьба і на становлення партійно-політичної системи Галичини. Не випадково створена у 1890 р. перша українська політична партія - Русько-українська радикальна партія (згодом просто Українська радикальна партія - УРП), не забула серед інших соціальних викликів цю тему. Так само не випадково серед засновників цієї політичної сили, поряд з Іваном Франком, Михайлом Павликом, Кирилом Трильовським, опинився й Іван Сандуляк.
    У 1900 р. під крилом УРП з ініціативи Кирила Трильовського виникла масова фізкультурно-спортивна організація - пожежно-руханкове товариство "Січ". Його колискою стала саме Снятинщина, звідки "Січ" поширилася по всій Галичині. За 10 років організація розбудувалася до 916 осередків чесильністю 30 тисяч осіб.

    [​IMG]
    Члени пожежно-руханкового товариства "Січ" з села Космач

    В майбутньому "Січі" стали базою для створення Українських січових стрільців.
    "Січ" приваблювала селян не лише зовнішньою "декоративною стороною" (однострої зі стрічками й топірцями), але й глибоким ідейним змістом. Найбільшу популярність товариство здобуло на Покутті, завдяки активній праці місцевих радикальних діячів - Кирила Трильовського та його правої руки - Івана Сандуляка, доброго організатора і оратора. "Січовики" використовували всі можливі засоби пропаганди серед селян ідеї тверезого способу життя. Зокрема, в ті часи була популярна січова напівжартівлива пісня, яка недвозначно закликала: замість горілки "горячий пий чайок". "Січовий" рух характеризувався непримиримим ставленням до лихварства та корчми.
    Хрестини, похорони, навіть весілля та інші пам'ятні події "січовики" зазвичай облаштовували без алкоголю і переконливо заохочували до цього решту. Вони навіть практикували бойкоти і пікетування шинків.
    Завдяки впливові товариства оновлювалися села. До прикладу, село Волчківці на Покутті, де братство тверезості існувало завдяки місцевій "Січі", із восьми корчем залишилося дві, та й ті спорожніли. У громаді майже припинилася пиятика, бійки і сварки, а люди стали заможнішими.
    Так само збанкрутіла більшість шинків у Снятинському повіті, де за антиалкогольну кампанію відповідав мій родич.
    У його рідному селі Карлові закрилися зрештою всі подібні заклади, й останню пляшку оковитової урочисто закопали за межами населеного пункту. Насамкінець, громада ще й "проголосувала" за тверезість, обравши Івана Сандуляка до Галицького крайового сейму - представницько-законодавчого органу австрійської провінції Королівство Галичини і Лодомерії.

    [​IMG]
    Хрест тверезості в селі Тязів.


    Українські депутати (всього їх було 12 на 161 місце) шляхом голосної обструкції фактично повністю блокували пленарні засідання, вимагаючи справедливого виборчого закону. У 1914 р. закон було змінено. Доклав своїх рук Іван Сандуляк і до боротьби з корупцією та нуждою українського селянства, справи українського університету та шкільництва...Помер після тривалої недуги у 1927 р. На громадській панахиді Василь Стефаник сказав: "...Земля-мати пригорнула до своїх грудей сина, що її так дуже-дуже любив. Це вмер великий мужик!"
     
  5. Фауст

    Фауст Well-Known Member

    Какие симпатичные лица :)
    А где находится это село Космач?
    Интересно бы взглянуть на сегодняшних обитателей этого села.
     
  6. Фауст

    Фауст Well-Known Member

    А какой алкогольный напиток предпочитают украинцы?
    Отвечать могут не только они.
     
  7. STK

    STK Дуже важлива персона

    Пиво.
     
  8. Фауст

    Фауст Well-Known Member

    C воблой? ;)
     
  9. STK

    STK Дуже важлива персона

    То вже хто як, особисто я з піцою.
     
  10. Chaldon

    Chaldon Well-Known Member

    Что пьют на свадьбе евреи?

     
  11. Фауст

    Фауст Well-Known Member

  12. STK

    STK Дуже важлива персона

    Ти Біблію хоч раз відкривав? Бачив, скільки раз там вино згадується?
     
  13. Фауст

    Фауст Well-Known Member

    Это ж хлеб с хлебом получается :)
     
  14. Фауст

    Фауст Well-Known Member

    А я люблю вино из Португалии.
     
а де твій аватар? :)