Помогите найти могилу деда!

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем Vnucka, 19 тра 2010.

  1. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    DIDIO, Ваша інформація дуже корисна.
    Але: ми (і я в т.ч.) тут ухопилися за Обертин, а потрібен хутір Шефський (Шофський). В якому теперишньому районі він є (був)?

    Треба вирішити ось таку топологічну задачку:
    Був Коломийський район;
    Потім був Обертинський район;
    Тепер - Тлумацький район.
    Але межі цих районів скоріш за все не співпадають!
    І хутір (можливо, колишній) зараз може бути поглинений селищем навіть іншого, суміжного району!

    Хто візьметься попрацювати з мапами адміністративного поділу / підпорядкування тих територій починаючи з 1940 року?

    Ольго, може хтось із Ваших Обертинських родичів знає когось із пенсіонерів-адміністраторів, які володіють темою?
    Треба шукати інформованих дідусів у Коломиї і Тлумачі.
     
    • Подобається Подобається x 3
  2. Vnucka

    Vnucka Member

    Всем спасибо!

    Вы знаете , у меня даже ком в горле от Вашей чуткости.Так много детальной информации от Вас поступило.Буду изучать,звонить,писать..Может повезет с Вашей помощью.О результатах доложу.СПАСИБО!!!!!!!!!!:give_rose::give_rose::give_rose::
     
    • Подобається Подобається x 6
  3. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Vnucka,
    тема "пошла". Не стесняйтесь, пишите, уточняйте, спрашивайте.


    Форумляни, може хтось підкине контакти "чорних археологів" з тих місць?
     
    • Подобається Подобається x 1
  4. Полковник

    Полковник миється в бані

    Подкинет, конечно, Пан из Прилук.
    А зачем копатели?
    В повестке же сказано, что захоронен.
    Надо не копать, а место захоронения искать.
     
    • Подобається Подобається x 1
  5. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Археологи по крупицам собирают инфу у местных жителей - о боях. Может, название хутора слышали.
    Полковник, без иронии - включите свои связи, попробуйте поискать точное место боев той дивизии в тот день.

    Административное деление Западной Украины с 1939 по 1954 г менялось с пугающей быстротой. Штабные писари могли "привязать" хутор к старому административному делению, могли просто ошибиться.

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/Ukraine_1946-1954.png
    http://uk.rodovid.org/wk/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D1%96%D0%BB_%D0%A3%D0%A0%D0%A1%D0%A0_1937_1941
    ......
     
    • Подобається Подобається x 3
  6. DIDIO

    DIDIO Well-Known Member

    Хутір "Шефський" - скоріше всього "відділення колгоспу", бо такої автентичної назви в Галичині навряд чи могло бути. А тепер - точно нема і навряд чи хто згадає, бо дуже характерна назва - таких "Шефських" - було тисячі. Можливо, це була навіть неформальна назва.

    Людина загибла під час найбільш інтенсивних боїв - вказано смерть в кінці квітня (апреля) 1944. Під час боїв хоронити не було можливості - тому хоронили під час паузи в боях, через кілька днів, у братські могили. Відомо, що братска могила в селі Обертин закладена саме в кінці квітня 1944 року - тому треба спробувати пошукати там.

    А якщо не вийде - то шукати музеї, архіви 395 "шахтарської" армії - посилання також надані.

    Ким міг бути старший сержант при штабі полка? Посильним, зв"язківцем, водієм?... Скоріше всього - пішов у братську могилу...
     
    • Подобається Подобається x 4
  7. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Не могло. І не думаю, щоби у 1940-41 роках це поняття могло би прижитися до рівня географічної назви.
    Скоріш за все писар так написав "на слух".
    Що могло бути насправді? Шопський, Шацький, чи похыдне з якогось прізвища ...
    Люди, подумайте, я не знаю діалектизмів того краю.

    Vnucka,
    я могу выложить на файлообменнике карты-километровки этих и соседних районов (это будет где-то 20-30 файлов по 2 - 2,5 МБ каждый), а Вы внимательно их просмотрите - может, что-то созвучное нарисуется ?
    Хутора у нас или пустеют и исчезают, или поглощаются селами / поселками. Сам ездил к друзьям на дачу - формально "хутор": домик лесника, коттедж "крутого" и хатка друзей - все с шагом в 500 м. Бывший хутор, имевший название. А теперь - "хатынка лесника" - и весь ориентир.
     
    • Подобається Подобається x 4
  8. DIDIO

    DIDIO Well-Known Member

    На слух навряд чи що писали, тому що ніхто там нікого не питав - написали так, як було написано на російських військових мапах.

    Думаю, що "Шефський" був, але це не місце захоронення - під час боїв хоронити не було можливості. Важливо також зазначити, що погода була мокрою і холодною - на початку квітня були сильні снігопади.
    http://militera.lib.ru/h/getman_al/06.html

    Якщо погода холодна, то трупи не могли псуватись швидко, тому очевидно, що ховати трупи під артилерійським та танковим вогенм німців не поспішали - було не до того, бо німці раз за разом намагались наступати і прориватись - в мемуарах вказується, що дуже часто від батальону залишалась сотня любей. А це - десятки вбитих і сотні поранених на батальон, сотня чи сотні вбитих у полку.

    Крім того, основний рубіж оборони був невеликим - пару десятків кілометрів, і на них було сконцентровано багато людей і техніки. Скоріше всього, ховали всіх у братські могили - навряд чи для старшого сержанта зробили виключення. Ховати могли одразу, якщо військо швидко рухалось у наступ. Але протягом березня - червня особливого руху тут не було.

    Списки вбитих можуть бути також у військоматах:

    ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ
    78100 Івано-Франківська область
    Городенківський район
    м.Городенка
    Богуна, 14
    Тел.: 2-14-58

    ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ
    76000 Івано-Франківська область
    м.Івано-франківськ
    Шевченка, 11
    Тел.: 2-33-83

    КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКИЙ ОБ'ЄДНАНИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ
    78200 Івано-Франківська область
    м.Коломия
    Франка, 8A
    Тел.: 2-49-17
     
    • Подобається Подобається x 5
  9. - ИМХО есть смысл поискать хутор "Шевський", т.к. если писарь записывал название со слов россиянина, то звучало это название как "шефский", а швей да швецов в Галичине было, думаю, побольше, чем шефов :)
     
    • Подобається Подобається x 10
  10. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Ідея здорова. Я вже шукав за цією назвою, правда. неглибоко.
    "Швець", "шевство" = "сапожник, сапожное ремесло".
    Як правило, "шевські" були цехи, артілі в містечках і великих "базарних" селах, але не хутори ???

    Ще одна версія, яку "підказав" пошуковик - "-шевський" - як частина прізвища/назви, котру недочув писар. Грушевський, Ольшевський... Але це вже на межі паранойї. :)
     
    • Подобається Подобається x 3
  11. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Существовал такой.
    3 км от Обертина в направлении SWW (ЮЗЗ) был хутор Szewski Łom.
    Возможно его увидеть на старых польских военных картах ВИГ (WIG)
    карта Pas 54 Słup 40 Kołomyja квадрат 136 -829., год 1932-1933
    Скиньте адресу майл в приват, передам скан.
     
    • Подобається Подобається x 9
  12. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Браво!
    Здається отут:
    http://www.e-gory.pl/index.php/Mapy...nskie-WIG-1934-r/Pas-54-slup-40-Kolomyja.html

    На тій мапі - Szewski Łan




    ---------- Додано в 14:56 ---------- Попередній допис був написаний в 14:22 ----------

    Все, здається пошук дав результати.

    Я не працюю з фотошопом, нехай хтось підхопить і накладе.

    Vnucka:

    Обертин - Жукотин на карте генштаба (фрагмент):
    http://img443.imageshack.us/img443/8870/obertyngensht.jpg

    Обертин - Шевски Лан - Жукотин на польской карте:
    http://img692.imageshack.us/img692/3250/obertynpolski.jpg

    Обертин-Незвыско на карте Гугл (про Незвиско писал DIDIO):
    http://img717.imageshack.us/img717/654/nezvysko.jpg

    (Шпионы всех стран, соединяйтесь!)
     
    • Подобається Подобається x 5
  13. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Правільно! Szewski Łan, якість скану + блін, олуляри вже дефинитивно знадобяться...
     
    • Подобається Подобається x 6
  14. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Agaton,
    коли купите нові окуляри - гляньте на цей збільшений фрагмент польської мапи: там я обвів червоним еліпсом напис Szemski

    http://img691.imageshack.us/img691/5156/szhemski.jpg

    Що то є - ярок, ручай або ... ще один хутір ??? - тільки на місці можна розібратися.

     
    Останнє редагування: 21 тра 2010
    • Подобається Подобається x 4
  15. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Та ні - це якраз Шевскі, тільки довоєнний стиль каліграфії :pardon:
     
    • Подобається Подобається x 3
  16. Coffe13

    Coffe13 Дуже важлива персона

    От десь так?
    [​IMG]
     
    • Подобається Подобається x 7
  17. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Непогано! Хіба що розвернути на потрібний кут, щоби сітки співпали.
    Тільки трохи зарано :)

    Ось я даю ще мапу (ту ж польську), тільки побільше.
    Маємо дві "шевські" назви. Втім, за день можна об'їхати на бричці.

    http://img80.imageshack.us/img80/9008/szewski2.jpg

     
    • Подобається Подобається x 3
  18. Coffe13

    Coffe13 Дуже важлива персона

    Дійсно всю ту місцину машиною можна об"їздити за день. Якби хто з Обертина проїхався...
     
    • Подобається Подобається x 3
  19. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Для Внучки:
     
    • Подобається Подобається x 3
  20. Vnucka

    Vnucka Member

    Вы Все,дорогие и родные мне люди !!!!!! Знаю,какой нелегкий труд-поиск.Я могу сказать Вам одно-Я СЧАСТЛИВА!По крайней мере этот хутор все же был и это не ошибка!Я смотрела польские карты,потому что созвучие с польским произношением есть и территория тоже была польская,но я не нашла этого названия.Какие Вы МОЛОДЦЫ!!!!!Жаль,что печатная строка не может передать моих эмоций,но поверьте,их в переизбытке:)Ни на одном другом форуме я не нашла таких отзывчивых людей ,как ВЫ:good:Низкий ВАМ поклон!Всё-хутор есть!Теперь будем искать есть ли захоронения.Папу своего обрадовала,так он уже рвется ехать.Так теперь название "Жуков" получается?Значит теперь нужно выяснять остались ли там захоронения или перенесли .Может быть Вам какая помощь нужна?Обращайтесь!Благодарю Вас!:give_rose:
     
    • Подобається Подобається x 8
а де твій аватар? :)