Прокуратура Франції закрила справу щодо звинувачень Стросс-Кана у зґвалтуванні Прокуратура у Франції припинила розслідування звинувачень у зґвалтуванні стосовно колишнього голови Міжнародного валютного фонду (МВФ), Домініка Стросс-Кана. У заяві прокуратури мовиться, що ймовірна жертва зґвалтування відмовилася від своїх звинувачень. Раніше жінка стверджувала, що вона стала жертвою групового зґвалтування за участю Стросс-Кана, що сталося в столиці США Вашингтоні в 2010 році, повідомляє «Радіо Свобода». Щодо Стросс-Кана французька прокуратура і далі веде розслідування у зв’язку з можливою організацією проституції в північному місті Лілль. Стросс-Кан заперечує всі звинувачення щодо порушення закону. Стросс-Кан пішов з посади директора-розпорядника МВФ у травні 2011 після того, як він був звинувачений у Нью-Йорку в спробі зґвалтування покоївки готелю. Ця справа була пізніше скасована на тлі побоювань з приводу довіри до обвинувача.
Скасування законопроекту про наклеп в Україні «зняло занепокоєння» у ЄС Скасування законопроекту про запровадження кримінальної відповідальності за наклеп в Україні «зняло занепокоєння» з цього питання. Про це йдеться у заяві прес-служби єврокомісара з питань розширення та європейської політики сусідства Штефана Фюле, повідомляє «Укрінформ». «Повідомлення з Києва щодо рішення українського парламенту не продовжувати надалі розгляд законопроекту про внесення змін до Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів у частині запровадження кримінальної відповідальності за наклеп зняло наші занепокоєння відносно цього законодавства», – йдеться у заяві. Водночас, як наголошується, ЄС, перебуваючи у контакті з Радою Європи, ОБСЄ та з українськими журналістами, уважно відслідковуватиме це питання. «Як ми заявляли раніше, зазначені пропозиції із внесення змін до законодавства викликали нашу стурбованість через негативний вплив на свободу ЗМІ, особливо у період виборчої кампанії», – зауважили в офісі єврокомісара Ш.Фюле. Нагадаємо, у вівторок, 2 жовтня, Верховна Рада скасувала законопроект народного депутата від Партії регіонів Віталія Журавського «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини», який, зокрема, передбачає кримінальну відповідальність за наклеп – до 3 років позбавлення волі, ухвалений у першому читанні 18 вересня. Тим часом, заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко висловив думку, що закон про наклеп у новій редакції може знову з’явитися у парламенті після виборів.
Отмена законопроекта о клевете в Украину «сняла озабоченность» в ЕС Отмена законопроекта о введении уголовной ответственности за клевету в Украину «сняла озабоченность» по этому вопросу. Об этом говорится в заявлении пресс-службы еврокомиссара по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефана Фюле, сообщает «Укринформ». «Сообщение из Киева по решению украинского парламента не продолжать в дальнейшем рассмотрение законопроекта о внесении изменений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы в части введения уголовной ответственности за клевету сняло наши беспокойства относительно этого законодательства», – говорится в заявлении. В то же время, как отмечается, ЕС, находясь в контакте с Советом Европы, ОБСЕ и с украинскими журналистами, внимательно будет отслеживать этот вопрос. «Как мы заявляли ранее, указанные предложения по внесению изменений в законодательство вызвали нашу обеспокоенность негативное влияние на свободу СМИ, особенно в период избирательной кампании», – отметили в офисе еврокомиссара Фюле. Напомним, во вторник, 2 октября, Верховная Рада отменила законопроект народного депутата от Партии регионов Виталия Журавского «О внесении изменений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодекс Украины относительно усиления ответственности за посягательство на честь, достоинство и деловую репутацию человека», который, в частности, предусматривает уголовную ответственность за клевету – до 3 лет лишения свободы, принятый в первом чтении 18 сентября. Между тем, заместитель Председателя Верховной Рады Николай Томенко выразил мнение, что закон о клевете в новой редакции может снова появиться в парламенте после выборов.
Залізниця Бельгії зупинилася через страйк У Бельгії розпочався страйк профспілок працівників залізниці. На добу паралізовано як місцеве, так і міжнародне сполучення. Потяги на території всієї країни зупинилися рівно о 22.00 за місцевим часом. При цьому профспілки попередили, що альтернативних транспортних засобів запущено не буде. Пасажири, які придбали квитки на скасовані через страйк потяги, зокрема на експреси, що сполучають Бельгію з Лондоном і Парижем, зможуть одержати гроші назад або обміняти квиток на іншу дату. Страйкарі вимагають від влади переглянути реформу залізничного сектору країни. Зокрема, профспілки незадоволені перерозподілом керування залізничним господарства Бельгії, яке ініціював міністр у справах транспорту Поль Манетт. Працівники галузі побоюються, що після того, як сектор перейде від трьох незалежних структур (оператора залізниць Infrabel, власне державної транспортної компанії SNCB і незалежного оператора системи вокзалів) до двох, розпочнуться масові скорочення. Борг SNCB перед державою на нинішній момент перевищує 4 млрд євро, пише УНІАН.
Барак Обама і Мітт Ромні проведуть перші дебати Президент США Барак Обама і його республіканський опонент на листопадових виборах, колишній губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні у середу проведуть перші дебати. Двоє кандидатів на посаду президента США зустрінуться на сцені в місті Денвер у штаті Колорадо. Дискусія Обами і Ромні триватиме 90 хвилин. До 6 листопада, коли відбудуться вибори, кандидати зустрінуться в такому форматі ще двічі, повідомляє «Радіо Свобода». За результатами опитувань громадської думки, Обама незначно випереджає свого конкурента. Водночас аналітики припускають, що Ромні може скоротити розрив, якщо його участь у дебатах буде результативною. Очікується, що аудиторія дебатів, які транслюватимуться в прямому ефірі на національному телебаченні, складе близько 50 мільйонів осіб. Дискусія між віце-президентом Джозефом Байден і республіканським кандидатом на цю посаду Полом Райаном відбудуться 11 жовтня.
Огризко: Перемога опозиції на виборах у Грузії не вплине на її проєвропейський розвит Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко вважає, що програш політичної сили Михайла Саакашвілі на парламентських виборах у Грузії не вплине на проєвропейський напрямок розвитку країни. Про це він заявив в ефірі «5 каналу», повідомляє прес-служба каналу. «Я вкотре порадів за наших грузинських друзів, тому що країна продемонструвала: вона дійсно йде демократичним шляхом. Як би там не було, але мирна форма зміни влади – це те, що, власне, і відрізняє авторитаризм від демократії. Давайте не будемо поспішати з тим, що поховано попередній курс, щонайменше, ще певний період часу Грузія буде у будь-якому випадку, навіть інерційно, рухатись в тому напрямку, який заданий, і поміняти його просто зміною уряду, при тому, що Президент залишається сильною політично фігурою, я думаю, що це більше мрії про нездійсненне, аніж реальний факт», – заявив Огризко. На його думку, Москва, безумовно, скористається тими результатами, які склалися. «Але це певне спрощення думати, що у такий спосіб можна розвернути державну машину в інший бік. На щастя, зміни в соціальному житті Грузії пішли настільки далеко, що мені не здається, навіть маючи зараз певні можливості, грузинське суспільство дозволить розвернутися і піти іншим шляхом», – додав Огризко.
13-15 жовтня – Всенародна проща до Риму З 13 до 15 жовтня з нагоди благословення відновленого Собору святої Софії в Римі відбудеться Всенародна проща. Її очолить Глава УГКЦ Патріарх Святослав (Шевчук). Про це повідомляє пре-служба ЛМР. Отець-доктор Іван Музичка, який був одним із найближчих співпрацівників Патріарха Йосифа у Римі, зазначив про декоративне оформлення собору св. Софії: «Патріарх Йосиф Сліпий, будуючи собор Святої Софії в Римі, мав намір створити духовно-науковий осередок для українського народу в центрі християнського світу і тим самим уможливити йому плекати свою культуру та духовність поза межами України і підготовлювати народ до тієї хвилини, коли Україна стане вільною. Він непохитно вірив, що така хвилина настане». Програма прощі: 13 жовтня о 17.00 год відбудеться Велика Вечірня, яку очолить Блаженніший Патріарх Святослав, благословення собору святої Софії; 14 жовтня о 10.00 – Архієрейська Літургія, яку очолять Блаженніший Патріарх Святослав, єпископи з України та діаспори. Очікується велика кількість гостей, високих достойників, кардиналів, які після богослужіння будуть промовляти до паломників; о 17.00 в залі Павла VI відбудеться великий святковий концерт на честь Святішого отця Бенедикта Папи Римського, чиєї присутності очікують під час концерту. З нагоди цього паломництва вірні отримають його апостольське благословення. «Очікуємо, що на цю прощу прибуде багато українців з усіх куточків світу», – розповів пасторальний координатор для українців греко-католиків в Італії отець Марко Семеген.
Софія Федина: У Канаді сказати, що ти українець – це велика гордість У багатьох українців, які живуть в Канаді живе розчарування. Мовляв, ми стільки допомагаємо Україні, а нічого не змінюється. Зокрема, сумнів є в людей, які дають кошти на поїздки спостерігачів. Цього року дуже мало відряджається, бо немає фінансування. Про це розповіла ІА ZIK голова Світової федерації українських лемківських об’єднань Софія Федина, яка на запрошення Об’єднання лемків Канади побувала у цій країні. Федина виступила на 27-ій Лемківській ватрі, а також взяла участь в Українських фестивалях в Ріджайні, Монреалі та Блюр. Мала змогу поспілкуватися з представниками Конгресу українців Канади, Українського національного об’єднання, Ліги українців Канади та парламентаріями. – Софіє, що означає у Канаді бути українцем? – Я була там тільки півтора місяці, але за цей час надзвичайно яскраво побачила, як живе цивілізоване суспільство, котре побудоване для людей, і як живе наше суспільство, котре, на жаль, налаштоване проти людини, проти особистості, а тим паче – проти України і проти всього українського. Побачила, наскільки там люди активно протестували проти закону щодо регіональних мов і наскільки в нас пасивно відбувалися ті протести. Кажу пасивно, тому що в нас не піднялася маса в двадцять мільйонів, не сказала: «Хлопці, що ви робите?!». Мушу наголосити про те, що в Канаді сказати, що ти українець – це велика гордість у порівнянні з тим, що дуже часто у нас звучить «українець» як синонім слів «нещасний», «задрипаний». В Канаді бути українцем дуже гордо і престижно. Українці вважаються однією з трьох націй, які заснували Канаду. Також саме українці впровадили концепцію мультикультурності, бо на початках у Канаді хотіли впровадити концепцію бікультуральності, де мали би бути лише англійська та французька мови. Але оскільки дуже багато націй було представлено на канадській землі, саме українці в парламенті через своїх депутатів наполягли на мультикультурності. Зараз Канада є однією з найкращих країн, де кожна нація національність має право на самовизначення, водночас офіційно будучи громадянами Канади. Але все, що стосується їхньої ідентичності, розвитку культури, мови, шкіл, ансамблів, залишається вільним для розвитку тієї чи іншої громади. – Що найбільше хвилює українську громаду у Канаді? – У багатьох людей живе розчарування. Мовляв, ми стільки допомагаємо Україні, а нічого не змінюється. Зокрема, сумнів є в людей, які дають кошти на поїздки спостерігачів. Цього року дуже мало відряджається, бо немає фінансування. Я їм пояснювала зі своєї точки зору, що так багато було вкладено, і зараз ваша підтримка та активна громадянська позиція надзвичайно потрібні. Потрібні вони не стільки середньому і старшому поколінню, та абсолютно не потрібна політикам. Вони необхідна молоді, тим громадським організаціям, які протестують проти стану справ у державі. Їм важливо знати, що за кордоном є громада, яка спостерігає, яка за них заступиться, громада, яка зможе забезпечити юристів, яка зможе їх витягувати з тих самих кпз і т.д. Багато людей на це позитивно відгукувалися, тому що вони не знають, як зорієнтуватися в тому всьому, що відбувається в Україні. – Розкажіть про творчу частину вашого перебування у Канаді. – Взяла участь у 27- ій Лемківській ватрі у Канаді. Вона відбулася у Лемківській оселі, що збудували лемки на землі, котру вони викупили в окрузі Онтаріо, за 2,5 год їзди від Торонто. Біля Лемківської оселі проходить Лемківська вулиця, яка теж офіційно зафіксована. Лемківська оселя – це своєрідний осередок українства. Коли приїжджаєш до неї, то там висять і українські, і канадські прапори. Усі написи зроблені українською мовою. На основній хижі, яка стоїть у центрі оселі, – тризуб. Там збудована стаціонарна сцена. Лемківська оселя – це не тільки місце для проведення «Лемківської ватри» раз на рік, але й місце, куди члени товариства можуть приїхати у будь-який час для відпочинку і для гарного проведення часу. Цьогорічна Лемківська ватра зібрала понад тисячу людей, більшість з яких українці з регіону Лемківщини. Велика частка з них – ті лемки, які були переселені в рамках депортації у період до і під часом акції «Вісла» (цього року минає 65-а річниця від цієї трагічної події). Лемки розповідають, що коли вони їхали в Канаду, то не залишали рідної землі, бо вони і так уже були переселені, вони і так уже перебували на чужих теренах Північно-Західної Польщі та Західної Польщі. Багато хто вже з Німеччини виїжджав. Їм уже було все одно, бо міняли чуже на чуже. На Лемківській ватрі, окрім загальної концертної програми, відбулося вшанування тих, хто потерпів від трагічної операції «Вісла». Другий із тих фестивалів, на котрих я була, це фестиваль у Ріджайні, що в окрузі Саскатун. Він розташований приблизно чотири години перельоту від Торонто на схід. Сам регіон за площею більший від України, хоча його населення становить заледве більше мільйона. Але і там, так далеко в Центральній Канаді, є достатньо сильна громада українців. На жаль, багато хто з них не говорить українською мовою, але це не заважає їм займатися розвитком української культури, української традиції. У хатах у них усе так, як у нас удома – з образами, з вишивками, вони ходять до українських церков. Мушу також зауважити, що у всій Канаді дуже сильні танцювальні ансамблі. Український народний танець там виведений на високий професійний рівень, і багато канадців кажуть (не знаю, чи це стовідсоткова правда), що ці танцювальні ансамблі навіть кращі за своєю професійністю від нашого ансамблю Вірського. На фестиваль у Ріджайні, незважаючи на те, що він проводиться втретє, зібралося кілька тисяч глядачів. Цілий день у центральному парку міста звучали українські пісні, лунала українська музика, переглядали українські танці. Приємно, що на відкритті фестивалю були депутати канадського парламенту. При парламенті існує Комітет друзів України. Зокрема, я мала зустріч з парламентаріями з Торонто. Вони дуже багато лобіюють різних українських питань, а також ініціюють офіційні заяви щодо того чи іншого стану справ в українській державі. Делегація парламенту буде в Україні на виборах спостерігачами. Загалом парламент Канади офіційно відряджає понад 500 спостерігачів. Ще 75 спостерігачів приїде до нашої держави від Конгресу українців Канади. Ми робили публічну кампанію, щоб заохотити більше людей приїжджати до нас на вибори, бо добре розуміємо, що ці вибори не будуть чесними, так само як і попередні, і ніхто не знає, що після цих виборів буде. Тому мені видається, якщо прибуде більше представників з інших держав, тоді вони зможуть, принаймні, обмежити фальсифікації. Вони також зможуть зробити об’єктивний звіт про те, що відбувається у нашій державі під час виборів. Також я виступала на українському фестивалі у Монреалі. Це місто розташоване в окрузі Квебек, який, як відомо, є франкомовним. Тому було дуже цікаво поїхати туди і побачити, як живе українська громада серед франкомовного населення. Проте французької я там так і не почула – довкола були українці. Мушу зауважити, що за своїх перших два тижні перебування у Канаді я майже ні з ким не говорила англійською, так багато було українців у магазинах, ресторанах, на фестивалях. Це була тотальна українська мова або лемківська говірка. Фестиваль у Монреалі проводиться 13-ий раз у парку «Україна». Там є вулиця Україна, є українська церква Святої Софії. Загалом у Монреалі дуже багато українських церков, як православних, так і греко-католицьких. Дводенний фестиваль, який тривав у суботу та неділю, зібрав дуже багато людей. Дуже різноманітна була програма. На нього приїхали багато гуртів україномовних або українськотрадиційних з усієї Канади. Від України мали виступати сестри Тельнюк. Не знаю, чому вони туди не приїхали. Тому я одна була на цьому фестивалі. В української громади викликає дуже великий відгук і зацікавлення, особливо коли вони знають, що ти тільки що приїхав з України. Люди відразу обступають і питають, як стан справ у державі, а що відбувається, а як ви живете, чи то правда, а чи це правда і т.д. Український фестиваль у Торонто став четвертим великим фестивалем, на якому я виступала. Він проводиться на вулиці Блюр, і є найбільшим українським фестивалем у Північній Америці. Упродовж трьох днів на цей фестиваль зазвичай приходить чотириста тисяч або і більше людей, які зацікавлені українською традицією. Це вже міський фестиваль, бо ним офіційно займається не тільки українська громада, а й місто Торонто. Тим паче, цього року Бог милував ще дуже гарною погодою. Фестиваль був дуже великий. З України були я і гурт ВВ. Ми паралельно виступали і на великій сцені, і на так званих автопаті. Хочу відзначити, що Олег Скрипка надзвичайно гордо несе прапор України і надзвичайно гарно представляє українську традицію і українську культуру за кордоном. Цей фестиваль відбувається на одній із найдовших вулиць Торонто. Частина її перекривається. Уже з Дня Незалежності все стовпи обвішані канадськими та українськими прапорами. На цій вулиці дуже багато українських інституцій, українських магазинів, є й шевченківська світлиця. На самому фестивалі повністю все затягнуто українськими прапорами. У суботу перед відкриттям проходить офіційний парад усіх українських громад, колективів, організацій, які є в Канаді. Це понад сотня різних угруповань. Дуже позитивно вітали і лемківську громаду Канади, яка вдруге брала участь у цьому параді. Мені, як голові Світової федерації, важливо було, що вдалося з’єднати докупи не тільки тих лемків, які є в організації, але й ті, які є просто по собі. Приїхали з Монреалю, Гамільтона та іншим міст, щоб показати, що громада є сильна, що громада співпрацює з усіма українцями. Цей фестиваль минув дуже вдало. Підходило багато людей. Хотіли поспілкуватися ті, які недавно виїхали в Канаду. Ті ж, хто вже давно проживає в Канаді, розповідали про те, що у них відбувається. Загалом усі ці фестивалі є дуже важливими для того, щоб показати, що українська громада є. Розмовляла Ірина Дмитрів
Українська Православна Церква у США незабаром матиме нового Предстоятеля Надзвичайний Собор УПЦ в США, на якому оберуть нового Предстоятеля, призначений на 6 жовтня. Про це спеціальним листом повідомив Архиєпископ Антоній, Місцеблюститель Митрополії та голова Консисторії УПЦ в США. «Згідно зі Статутом нашої Святої Церкви, я зобов’язаний скликати Надзвичайний Собор Церкви в період шести місяців після відходу у вічність Предстоятеля (Митрополита Костянтина (Багана) – ред.) Порадившись із Преосвященним владикою єпископом Даниїлом та членами Ради Митрополії Церкви, я призначив дату скликання Надзвичайного Собору на суботу – 6 жовтня 2012 року Божого в духовному осередку Митрополії нашої Церкви. Надзвичайний Собор Церкви може розглядати лиш питання, задля яких його скликано. Звісно, що головною причиною скликання цього Надзвичайного Собору є вибір нового Предстоятеля нашої Церкви», – йдеться у листі. Окрім того, 4 жовтня в осередку митрополії УПЦ в США відбудеться Річне засідання Ради Митрополії, а 5 жовтня – Конференція Духовенства УПЦ в США, пише РІСУ. Нагадаємо, 21 травня 2012 року на 76-му році життя відійшов у вічність Предстоятель Української Православної Церкви в США Митрополит Костянтин (Баган), який очолював цю Церкву з 1993 року.
У Шотландії помер останній носій стародавнього діалекту У Шотландії помер останній носій стародавнього шотландського діалекту. На цьому діалекті на північному сході країни говорили рибалки Кромарті. Він сильно відрізнявся від так званого гірського діалекту і гельської мови, якими говорять в сусідніх районах. Померлий в ці вихідні Боббі Хогг говорив стародавнім діалектом зі своїм братом, який помер минулого року. Лінгвісти відзначають, що це перший випадок у новітній історії, коли стародавній шотландський діалект зникає зі смертю його носія, пише газета «День».
Мешканцям Копенгагена роздаватимуть запрошення до Львова Вперше культурна столиця України і приймаюче місто чемпіонату Європи з футболу 2012 року – Львів – представить себе у Копенгагені. Таким чином львів’яни хочуть запросити мешканців Копенгагена приїхати у гості, подивитись місто, де грала їхня футбольна збірна, а також помилуватись красою і насолодитись атмосферою Львова. Відтак, 5-6 жовтня 2012 року у столиці Данії вперше відбуватиметься презентація Львова. Як інформує прес-служба ЛМР, в рамках цього заходу упродовж двох днів усім мешканцям Копенгагена роздаватимуть міні-запрошення приїхати у Львів – листівки «Welcome to Lviv». Вже о 10.00 у приміщенні Посольства України в Данії відбудеться зустріч з туристичними операторами Копенгагена, на якій львів’яни представлять свої туристичні продукти. «Мета нашої поїздки – промоція туристичного Львова у Данії. Їдемо, аби запросити мешканців Копенгагена приїхати до Львова. Ми показуємо, яким є наше місто насправді: містом затишку, настрою, містом, де бережуть традиції, дбають про культурні та духовні цінності. І, безперечно, містом подій та архітектури. Тому чекаємо збільшення кількості туристів з Данії», – зазначила керівник відділу промоції міста ЛМР Галина Малець.
Расмуссен погодився перебувати на посту генсека НАТО до кінця липня 2014 року Данський політик Андерс Фог Расмуссен вважає для себе «великою честю» довіру країн-членів, які вирішили продовжити мандат його перебування на посту генерального секретаря НАТО. Про це він заявив у середу у Брюсселі у своєму спеціальному зверненні, повідомляє Укрінформ. «Для мене велика честь отримати довіру і підтримку від союзних урядів та можливість очолити Альянс упродовж нинішнього періоду випробувань», – сказав глава Альянсу. Він додав, що це рішення є для нього великою відповідальністю. Говорячи про майбутнє військово-політичного блоку, А. Расмуссен наголосив, що наступний генеральний секретар, який очолить Альянс з 1 серпня 2014 року, повинен буде приділяти особливу увагу проведенню нової тренувальної місії НАТО в Афганістані.
ЄС проведе розслідування порушень процедури видачі віз українцям Європейський Союз розпочинає розслідування порушень процедури видачі віз українцям деякими посольствами країн-членів ЄС. Про це під час прес-клубу МЗС України в середу в Києві заявив представник України при Європейському Союзі Костянтин Єлісєєв, передає «Укрінформ». «Під час нещодавньої зустрічі з комісаром ЄС Сесілією Мальмстрьом було чітко заявлено, що ЄС розпочинає процедури розслідування щодо порушень окремими державами-членами ЄС відповідних положень двосторонніх документів ЄС. Це дає можливість сподіватися, що цим країнам буде чітко вказано з Брюсселя на ті порушення, які вони допускають у процедурі видачі віз українським громадянам», – зазначив він. За словами К.Єлісєєва, початок розслідування став можливим завдяки принциповій наполегливій позиції української дипломатії. Він також привітав закон про введення біометричних паспортів, зазначивши, що це рішення повинно було прийнятим раніше. «Це є серцевина і Плану дій щодо лібералізації візового режиму, який ми наразі виконуємо», – додав К.Єлісєєв. Він також висловив сподівання, що з ухваленням закону Україні вдасться представити на розгляд Європейського Союзу відповідний звіт, на підставі якого європейська сторона буде готувати «свої документи і далі переходити на поступову імплементаційну фазу виконання Плану дій щодо лібералізації візового режиму». К.Єлісєєв наголосив, що скасування віз для українців не повинно залежати від політичного клімату у відносинах між Україною та ЄС. «Це моя принципова позиція», – сказав він. Водночас, за словами директора Департаменту інформаційної політики МЗС України Олега Волошина, введення біометричних паспортів є однією із ключових умов Європейського Союзу, які неможливо оминути. За словами дипломата, після досягнення безвізового режиму з ЄС без візи до країн-членів Євросоюзу зможуть виїжджати лише власники біометричних паспортів.
ПАРЄ визначила критерії «політичного в’язня» Парламентська Асамблея Ради Європи встановила визначення «політичний в’язень». Відповідне рішення було схвалене у середу на сесії ПАРЕ у Страсбурзі, передає УНІАН. За резолюцію «Визначення політичного в’язня» проголосували 100 депутатів, проти – 64, утрималися – 12. Згідно з резолюцією, Асамблея встановила 5 критеріїв, згідно з якими особа, позбавлена волі, може розглядатися як політичний в’язень. Серед таких критеріїв затримання у порушення фундаментальних гарантій, встановлених Європейською конвенцією прав людини; затримання з виключно політичних причин; тривалість затримання чи умови з політичних причин більш ніж пропорційні злочину, в якому обвинувачують чи підозрюють особу. Крім того, серед критеріїв утримання в дискримінаційних умовах порівняно з іншими з політичних мотивів та затримання в результаті процесу, який був нечесним і якщо вдається, що це пов’язане з політичними мотивами влади. Проти проекту резолюції активно виступали представники Росії та Азербайджану. Згідно з рішенням, це визначення не розповсюджуватиметься на осіб, засуджених за терористичні злочини, якщо такі процеси і засудження відбувалися згідно з національним законодавством та Європейською конвенцією з прав людини. ПАРЄ також закликала компетентні органи влади всіх країн-членів Ради Європи переглянути усі випадки щодо осіб, яких називають політичними в’язнями, з урахуванням встановлених в резолюції критеріїв
Зсув ґрунту у Китаї: загинули 18 школярів У селі Жене на південному заході Китаю 18 школярів загинули внаслідок зсуву ґрунту. За даними агентства «Сіньхуа», стихія зруйнувала будівлю школи і два будинки місцевої ферми. Останнім часом у цьому районі Китаю сталася серія землетрусів. 7 вересня внаслідок підземних поштовхів загинула 81 особа, передає «Радіо Свобода».
У Японії госпіталізовано 25 людей, які постраждали від укусів гігантського шершня У західній префектурі Японії Ямагуті щонайменше 25 осіб були госпіталізовані від укусів японського гігантського шершня (судзумебаті). Як повідомляє телеканал NHK, інцидент стався вранці біля однієї з місцевих шкіл в той час, коли учні йшли на заняття, пише «Кореспондент». В результаті нападу судзумебаті, що дослівно перекладається як горобець-бджола, були госпіталізовані 25 осіб. Більшість з них – старшокласники. Також була госпіталізована жінка віком близько 70 років. Стан потерпілих оцінюється як середньої тяжкості. Японський гігантський шершень, який зовні нагадує осу, мешкає виключно на японських островах. Його розмір може доходити до восьми сантиметрів. Зазвичай розмір тулуба такої комахи становить близько чотирьох-п’яти сантиметрів, розмах її крил дорівнює шести сантиметрам, що стало причиною її японського назви – горобець-бджола. У Японії її також називають бджола-вбивця. Судзумебаті відрізняються особливою агресивністю і часто нападають на людей. Отрута цієї комахи містить велику кількість ацетилхоліну, який завдає серйозного удару по нервовій системі людини. Укуси судзумебаті викликають анафілактичний шок і вимагають негайної госпіталізації. У Японії щорічно від укусів цих шершнів гинуть понад 40 осіб. Крім цього, судзумебаті є справжньою катастрофою для місцевих бджолярів, адже всього один шершень такого виду здатний всього за хвилину вбити до сорока бджіл. Як показує статистика, 30 судзумебаті здатні знищити цілий вулик із приблизно 30 тисячами бджіл всього за кілька годин.
Італієць на куполі ватиканської базиліки влаштував протест проти прем’єра Монті Італієць влаштував політичний протест на куполі Базиліки Святого Петра. Адресатом критики був не Ватикан чи хтось із його жителів, а італійський прем’єр Маріо Монті. Як пише «Католицький оглядач», все почалось із того, що італієць Марчело Ді Фініціо зайшов на територію Ватикану як турист, а тоді, подолавши всі перешкоди, прикріпив плакат на куполі базиліки. На ньому, зокрема, було написано таке: «Допоможіть, досить Монті, досить Європи, досить мультинаціоналу». Він залишався на куполі аж до ранку наступного дня. Як з’ясувалося, це не перший протест, який Ді Фініціо організував на куполі базиліки. 30 липня цього року він у такий спосіб вже протестував проти законів, які сприяють лібералізації сфери послуг та громадських активів.
США для українців найближчим часом запровадять 10-річні візи Київ і Вашингтон завершують переговори про запровадження 10-річних американських віз для українців. Нині Сполучені Штати проводять відповідні внутрішньодержавні процедури. Про це повідомив Надзвичайний і повноважний посол України у США Олександр Моцик, інформує «Радіо Свобода». «Ми ведемо відповідні переговори з американською стороною два роки. Ми домовились, що українська сторона має виконати певні умови, і на сьогодні ми ці умови виконали. Це визнала американська сторона. Зараз ми чекаємо внутрішнє погодження у США між Державним департаментом та Міністерством внутрішньої безпеки. 10-річна віза фактично означатиме безвізовий режим», – відзначив Моцик. Після погодження внутрішньодержавної міжвідомчої процедури у США громадяни України зможуть отримувати 10-річні візи для відвідин Сполучених Штатів. Виконані Україною попередні умови стосуються окремих безпекових та консульських питань, пояснив посол.
Стрілянина на кордоні Сирії та Туреччини. МЗС не бачить небезпеки для українців МЗС не бачить небезпеки для українців, які перебувають в Туреччині, у зв’язку з загостренням ситуації на турецько-сирійському кордоні. Про це «Українській правді» повідомив директор департаменту МЗС Олег Волошин. «У нас вже давним-давно була рекомендація не відвідувати Сирію, ми займалися евакуацією наших громадян звідти. Щодо Туреччини, то очевидно дій на території Туреччини не ведеться і вестись не буде. Ми відстежуємо ситуацію і безумовно стурбовані цим напруженням, але жодної загрози для громадян України на території Туреччини немає», – заявив він. У четвер парламент Туреччини схвалив військові операції за межами країни у випадку, якщо уряд вважатиме за потрібне, давши уряду повноваження у разі необхідності посилати в Сирію війська або здійснювати удари по цілях на території Сирії, повідомляє ВВС. Повноваження будуть діяти в протягом одного року. Джерела в уряді стверджують, що Туреччина не збирається оголошувати війну Сирії. Заступник прем’єра Туреччини Бешир Аталай заявив, що уряд має намір діяти в координації з міжнародними органами. На підтримку Туреччини вже виступили НАТО, США та ООН. Сирія в свою чергу заявила, що розслідує причини обстрілу Туреччини. Міністр інформації Сирії Омран Зоабі сказав: «Сирія висловлює щире співчуття сім’ям загиблих і нашим друзям, турецькому народу». Сирійські урядові сили намагаються перекрити маршрути постачання повстанців боєприпасами, а для цього потрібно відбити в них пункт перетину кордону в Таль Аб’яд, захоплений ними у вересні. Жителям турецьких прикордонних населених пунктів було рекомендовано триматися подалі від кордону. Більше 100 шкіл закрито через зіткнення у сусідній Сирії. Як відомо, в середу з боку Сирії була обстріляна територія Туреччини, в результаті чого загинули п’ять осіб – дві жінки і троє дітей. У відповідь турецька артилерія обстріляла сирійську територію. Представники турецьких служб безпеки заявили, що в четвер артилерія Туреччини продовжила обстріл цілей на території Сирії, що знаходяться в районі Таль Аб’яд, в 10 км від кордону.
Парламент Туреччини дозволив воєнні операції на кордоні з Сирією Парламент Туреччини санкціонував сьогодні за запитом уряду воєнні операції в Сирії, на ділянках кордону між двома країнами. Причиною скликання екстреного засідання турецького парламенту і звернення до законодавців міністрів стала загибель групи мирних жителів, включаючи трьох дітей, при обстрілі з сирійській території. У відповідь на атаку, здійснену в середу, турецькі військові обстріляли низку об’єктів в прикордонних районах сусідньої держави, передає «Радіо Свобода». Згідно з рішенням турецьких законодавців, санкція на військові рейди і обстріли з повітря буде чинною протягом року. За повідомленнями урядових джерел в Анкарі, нинішні дії Туреччини не слід розглядати як підготовку до оголошення війни Сирії. Рада Безпеки ООН планує обговорити звернення турецького керівництва про необхідність прийняття світовою спільнотою заходів з метою зупинки «агресії» сирійського режиму. Дії Сирії засудили США, Велика Британія, Франція та керівництво Європейського Союзу. Глава МЗС Росії Сергій Лавров висловив надію на те, що Анкарі та Дамаску вдасться спільними зусиллями врегулювати ситуацію. Турецька влада неодноразово заявляла, що покладає відповідальність за триваюче кровопролиття в Сирії на уряд президента Башара Асада.