Львівська шляхта

Тема у розділі 'Історія і видатні місця Львова', створена користувачем Бійцівська Рибка, 4 гру 2008.

  1. http://zik.com.ua/ua/news/2007/11/02/98130
    Через гугль ничего не нашла. Кто это?
     
  2. duncan

    duncan батяр з личакова Команда форуму

    я теж через гугль ніц не знайшов.... :mocking:
     
    • Подобається Подобається x 2
  3. Степаныч

    Степаныч Дуже важлива персона

    :good::clapping:
     
  4. Уважаемые, это серьёзная тема!
     
    • Подобається Подобається x 2
  5. Степаныч

    Степаныч Дуже важлива персона

    • Подобається Подобається x 1
  6. gryvul

    gryvul Well-Known Member

    А не знайшли, тому що ми не шляхта...
     
    • Подобається Подобається x 1
  7. smeet

    smeet просто спілкуюсь

    Я пригадую,коли в дитинстві читав книги про козаків,і чогось до самого слова шляхта була антипатія.Чи через те,що слово-польське,і багато козацької знаті за любі гроші старалося викупити собі право бути шляхтичем.Це мені чогось нагадує теперішніх "нових" українців понад усе стати аристократами,нераз навіть говорячи з матюками і не дивлячись на нечищені дорогі мешти.Кажуть інтелегентом можна стати лише у третьому поколінні.А аристократом напевно і десяти поколінь мало.І тодішнє захоплення козацькою верхівкою шляхтицизмом(нерідко будучи навіть безграмотним) це свого роду пнізм, тобто возвеличення себе над ближніми, завдяки силі свого гаманця.Це так само-як і постулат,поетами не стають,ними народжуються.Потрібно декілька умов,чи назвімо по астрологічному спеціальне полження зірок,щоб рід став по справжньому аристократичним. Дуже часто кажуть,що на дітях талановитих батьків природа відпочиває.Так тут потрібно щоб і природа сприяла дітям на протязі декількох поколінь.Отож дуже багато але,тому по-справжньому аристократичних родів дуже мало.А всі ці зібрання новоявлених шляхтичів це м"яко кажучи лохотрон для заможних буратін.
     
    • Подобається Подобається x 5
  8. Чупага

    Чупага Well-Known Member

    Буду российскою только её в школе учил.:blush:
    Шляхта при любой власти поднимется над смердюками у шляхтенки и корова больше молока даст и пампушки вкуснее , в хате чище. Шляхта словяньское слово , знать то те кого все знают типа Сердючки и Киркорова ,почувствуйте разницу.
     
    • Подобається Подобається x 2
  9. Юліан

    Юліан Active Member

    А мені здається, що глибинно і ментально козацтво - це в основі своїй лицарство, це той самий шляхетський стан. Одні та інші мечем доводили своє право бути нагорі. Свій специфічний гонор і кодекс честі..
    З козацтвом у наших галицьких краях якось не вийшло, а от шляхти було у нашій Речі Посполитій багато - шляхтичем був либонь кожен десятий.
     
    • Подобається Подобається x 4
  10. gryvul

    gryvul Well-Known Member

    Та най ся тішут... Тіко потім дітям встидно буде, шо батьки ніц не мали в голові, а хтіли бути шляхоцього походження...
    На певному етапі розвитку своєї свідомості окремі громадяни відчувають різку потребу облагороднити своє низьке походження... Назагал це свідчить про їхнє бажання бути частиною суспільства, але в нормальне їх не приймуть, то мусять самі створити собі своє...
    А ще я чув визначення (не дослівно), що ніщо не видає так низьке походження, як розмови про кіно та автомобілі...
     
    • Подобається Подобається x 5
  11. Юліан

    Юліан Active Member

    погоджуюсь, що до таких речей треба ставитись обережно і з певною іронією (або [само-]іронією, коли сам шляхетного/ського роду). Традиція аристократична десь загубилася по всій Європі, а особливо тут через совіцьку владУ.
     
    • Подобається Подобається x 6
  12. smeet

    smeet просто спілкуюсь

    Шля́хта (польск. Szlachta либо от древневерхненемецкого slahta — род, либо нем. Schlacht - сражение) — дворянство в Польше, Украинских воеводствах и Великом княжестве Литовском (см. Речь Посполита). Составляло 30% населения Речи Посполитой, что значительно превосходило процент дворянства в иных странах.

    Шляхта - название мелкопоместного дворянства в феодальной Польше. Шляхетское сословие было весьма многочисленным, в некоторых районах страны представители Ш. достигали 20% населения. Ш. традиционно обладала многочисленными правами и привилегиями, в т.ч. политическими, что обусловило сохранение в феодальной Польше на протяжении веков режима "дворянской республики"

    Шляхта
    Польское мелкопоместное дворянство - словник Ожегова

    ШЛЯХТА - название мелкопоместного дворянства в феодальной Польше. Шляхетское сословие было весьма многочисленным, в некоторых районах страны представители Ш. достигали 20% населения. Ш. традиционно обладала многочисленными правами и привилегиями, в т.ч. политическими, что обусловило сохранение в феодальной Польше на протяжении веков режима "дворянской республики".

    Це я найшов в Гуглі.З усього видно,що я в принципі був правий.І ще.В одному з пояснень сказано, що в Польщі був найбільший відсоток дворян серед населення.Згадуючи старі фільми і книги,ми пам"ятаємо,що були шляхтичі,які за душею не мали ні копійки,але гордо кричали:"Я шляхтич".Про що це говорить? Та про те, що сама назва не мала під собою змісту.Згадаймо Арістотеля,котрий говорив,що люди "вищої касти" не мали думати про добування хлібу насущного,інакше він ставав вже не того поля ягодою.Я не хочу вдаватися в пояснення бо зайдемо в хащі,але я не дуже вірю в теперішню шляхту.Якби в нас була справжня шляхта(національна еліта) то ми б давно вже жили краще.
     
    • Подобається Подобається x 4
  13. Чупага

    Чупага Well-Known Member

    Старчало мець шаблю в длони а дупу в шьодле, як си порубашь чи постреляшь вокул гайдамакув , ти вже праве шановани хлопами шляхтич.
    А діти будуть такі яких Бог дасть.
     
    • Подобається Подобається x 1
  14. smeet

    smeet просто спілкуюсь

    Згоден,вони були лицарями,але життя як завжди вносить коррективи,лицарі в душі,гинуть в бою,а лицарі по документах живуть до 90 років і правлять(бездарно)країною.Про істинних лицарів народ складав пісні,а псевдо-лицарі в основному держали в руках всі фінансові потоки і правили людськими долями.
     
    • Подобається Подобається x 5
  15. Чупага

    Чупага Well-Known Member

    Це і був занепад правда та пісні слагалі за замовленням тих же лицарів.
    У мистецтва два спонсора були церква і шляхта.
     
  16. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Де? У Речі Посполітой ???
    о_О
     
  17. Чупага

    Чупага Well-Known Member

    Поза кресами :)
     
    • Подобається Подобається x 1
  18. afterstep

    afterstep Дуже важлива персона

    сучасні судження побудовані на історичних даних (історію пишуть переможці6 чи не так? і поняття "справедливість" теж визначають вони, і "горе переможеним" - чи не так?)
    а також на літературних творах - той же Сенкевич змалював козаків бандюганами-зарізяками, чи не так?
    Якщо ж звернутися до троха давніших літературних джерел - скажімо, до Шевченка - в його часи теж була "українізація", теж були подібні до нинішніх процеси....
    Не пригадуєте? "І мертвим, і живим..."?
    таке-от "ідеалізоване" бачення.... а справжнє?
     
    • Подобається Подобається x 2
  19. Чупага

    Чупага Well-Known Member

    Слышал, рыцарь может признать особу рыцарем ,примерно как любой христианин может крестить ребёнка.
    При полной победе над гербовым рыцарем победитель мог присвоить себе герб и титул побежденного.
    Ничего не читал по теме то дядовские байки пересказываю.
    Разницу между козацкой старшиной и шляхтой не улавливаю.:sorry:
    Пясты происходят будто бы из пастушьего рода. Вся шляхта из простолюдинов поднимается ,или в мифы о морских чудовищах верим.
    У русских говорят
    - Злейшая барыня из крестьянок получается.
    Таких примеров среди девчат очень много у них дедовщина круче чем у хлопцев .
    Как продавщица в завмаги выслужится или кассирша в старшую по смене о то само нуворишьё и будет.
     
    • Подобається Подобається x 2
  20. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    А так трохи серьозніше...

    Правда, суспільня система Речі Посполітой дегенеровала постійно десь від половини 17-го століття, що і сталося з часом основною причиною її падіння 150 років пізніше.

    Але якщо віднесемо це до стандардів тодішного світу, то навіть у найгіршому часу Речі Посполітой не буво у Европі другой країни (ну, мабуть Швейцарія) маючий стільки свідомих громадян, вільних і рівних в правах. Біля 9% населення у прикіньці 17-го століття, ще більше потім.
    (Не 20-30% але і так непогано)

    Варто мати на увазі, що нинішне зображення Р.П.О.Н. (та і шляхти одночасно) в загальной суспільній свідомості і поляків і їх сусідів, є наслідком 100 річній россійской, а потім 50 річній коммуністичной пропаганди набагато більше, ніж очевидній польскій ідеалізації. (нп. Сєнкєвіч).
    Так є навіть у Польщі: щодо Сєнкєвіча – всі знають більше-менше, що це буви казки для підтримки польскій души (вже в школі це дітям кажуть...), а про отих пропагандових брехні, більшість досі переконана, що це щира правда...

    I ще до:

    ІМХО, россійске слова (переклад) "дворянство", "дворянская республика" для мене тут зовсім не віддають характеру явіща "шляхта" а навіть роблять його зрозуміння неможливим. Дворянству нічого до волі і рівності... Просто рабства поменше.... Але може я це слова погано розумєю... Підкажить б-л.
     
    • Подобається Подобається x 3
а де твій аватар? :)