Історія, якої не знаємо. Чи не хочемо знати?

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем bayard, 13 бер 2011.

  1. VasMT

    VasMT Дуже важлива персона

    Штаб нашої бригади був збудований в 1905 році. Казарма дещо пізніше. В клубі була арена для коней, в солдатські їдальні тоді була конюшня. В 2003 році частину розформували і будівлі закинули. Валяться потихеньку. Рятує лиш те, що австріяки будували на совість...
     
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  2. mypucm

    mypucm 7777+ цікавих повідомлень

    • Подобається Подобається x 1
  3. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

  4. mypucm

    mypucm 7777+ цікавих повідомлень

  5. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Історія то така історія, шо то капєц...
    Свіже про Кука


    "Про ідею, час якої настав". Огляд книги "Останній командир УПА" Аліни Понипаляк — Локальна історія

    Навіть визначні особистості української історії часто досі маловідомі українцям. Спочатку цьому сприяла совєцька цензура, потім – невміння українських істориків розповідати їхні історії широкій авдиторії. Одним із таких “маловідомих” є Василь Кук. Книжка історикині Аліни Понипаляк, яка вийшла на початку літа у видавництві "Наш формат", – це біографія останнього командира УПА, яка здатна закреслити префікс у слові "маловідомий"

    Василь Кук очолив УПА після смерти Романа Шухевича і став її останнім командиром. 1954 року потрапив у радянський полон. Однак його не стратили, а ув’язнили, плануючи використовувати у подальших операціях проти українського підпілля та знецінювання руху опору в діаспорних середовищах.

    Помер Василь Кук 2007 року, у 95 років. Переживши поляків, нацистів і радянців, він до кінця зберіг ясний розум. Це полегшило роботу авторці, адже, окрім архівних матеріалів, у праці над біографією головнокомандувача вона послуговувалась і численні спогадами та інтерв’ю, які він залишив.



    "Озираючись через майже 70 років, Василь Кук згадував, як помірковані галичани засуджували радикальні методи ОУН і насамперед його крайове й регіональне керівництво, що нібито "ми своїми діями тільки викликали репресії […] що ми своїми діями заганяли молодь у тюрми […]"

    Біографія українського генерала у Аліни Понипаляк вийшла найповнішою із досі написаних. У роботі авторка використала не тільки матеріали з архівів КДБ, а й приватні документи Кука та його родини.

    Написати біографію упівського командира, очевидно, неможливо без опису повстанської боротьби: переміщень, планувань, методів агітації. Авторка розповідає, як Василь Кук вибудовував мережу ОУН у тодішньому Дніпропетровську, як сприймали повстанців на Східній Україні, про особливості перебування у підпіллі на Волині й Галичині. Також те, як Василь Кук протягмо 1970–1980 років продовжував боротьбу навіть в ув’язненні та які методи проти нього застосовували радянці.

    "[…] єдина дитина Василя Кука – син Юрій, який народився ще в підпіллі 1946 року й перебував у батьків Кука до трирічного віку, – ще в 1949-му став заручником органів НКВС. […] Хлопчика під ім’ям "Юрій Чоботар" відправили до сиротинця, намагаючись виховати з нього "зразкову радянську людину", ворога свого батька"

    У передмові історик Іван Патриляк натякає на, ймовірно, певні стилістичні недоліки, які властиві дебютним книжкам: “Останній командир УПА” є прем’єрною “пробою пера” молодої дослідниці, з усіма перевагами і недоліками, що випливають з цього статусу". Однак книга написана в достоту вільній манері, авторка намагається не зловживати науковим стилем. Можна, звісно, дискутувати про якість і доцільність у тексті художніх вставок, однак вони справді полегшують читання. А для праці, писаної для широкої авдиторії, – це вкрай важливо.

    Книга для тих, хто цікавиться українським поколінням, яке свідомо йшло на смерть заради Незалежності своєї країни.

    "Останній командир УПА" Аліни Понипаляк можна купити тут.
     
  6. mypucm

    mypucm 7777+ цікавих повідомлень

    чув цього діда по радіо... ще здивувався - скільки ж йому років
    Головний командир УПА Василь Кук – перед мікрофоном Свободи.

    Василь Кук: “У мене немає орденів”. Останнє інтерв’ю з командиром УПА
     
  7. mypucm

    mypucm 7777+ цікавих повідомлень

  8. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Хрєнь якась о_О

    Не приведи Господи нікому жити в країні а-ля совєтскій союз. Земля йому бетоном.

    Але цей Максим Мирович народився 14 травня 1984 року. І він розказує спецу з освітою і практикою роботи в сфері ТПЇ про м"ясо, котлети, сік, рибу і ковбасу совіцкіх часів)))

    Нє вєрю! )
     
  9. mypucm

    mypucm 7777+ цікавих повідомлень

    у різних місцевостях було по-різному мабуть...
    ніхто не відміняв людський фактор
     
  10. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Справа в тому, що мені довелося в тій іпостасі побувати в різних місцевосцях. Навіть за 1400км одна від одної. І бачити довелося всяке. Але той Максім бреше.

    А от людський фактор - такі да. Його і зараз також ніхто не відміняв ;)
     
    Останнє редагування: 17 чер 2021
  11. navav

    navav Well-Known Member

     
  12. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Хто такий Протасєвич? :scratch_one-s_head:
     
  13. navav

    navav Well-Known Member

    Опозиціонер який теж закликав не боротися,як Кук
    View: https://www.youtube.com/watch?v=Oywq9Co3SNM
     
    • Інформативно Інформативно x 1
  14. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Історія то така історія...

    Для поляків Єремія Вишневецький — лицар без страху й докору. Натомість українці часто таврують його небажаними епітетами: "перевертень", "відступник", "ворог православ’я".
    Уявлення наших сучасників про Вишневецького сформувалося переважно на літературних творах. Образи, які створили письменники Генрик Сенкевич та Іван Нечуй-Левицький, виявилися переконливішими за реальні факти.
    Тож яким насправді він був?

    Єремія Вишневецький. Правда та домисли — Локальна історія

    Не дотримався присяги, яку склав матері
    Коли помирала княгиня Раїна Вишневецька, її малий син Ярема присягнув сповідувати православ’я. Однак у дорослому віці він зламав обітницю, став католиком, чим накликав на себе біди. Така суть цього міфу.

    Сюжет "ламання цієї присяги" був поширеним у Речі Посполитій наприкінці XVI — у першій половині XVII століття. Зазвичай ці історії придумували православні публіцисти, аби втримати масовий перехід руських панів у католицизм, протестантизм або до унійної Церкви. А причин для такого "відступництва" не бракувало — тут і відсталість православної системи освіти, і низький рівень культури духовенства.

    [​IMG]
    Микола Самокиш "Бій Максима Кривоноса з Яремою Вишневецьким", 1934 рік
    Фото: arthive.com

    Кривоніс і Вишневецький справді були затятими ворогами. Та віч-на-віч, тим паче в поєдинку, вони ніколи не зустрічалися. (с)
     
  15. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Чому ніхто не знає про князя, котрий розбив перший наступ на Київ московитів?

    [​IMG][​IMG]

    Нам треба знати і шанувати своїх героїв. Зараз Церква визнає святими лише чотирьох київських князів: Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Ольгу Святу та Мстислава Хороброго. Діяльність останнього 200 років замовчувалася, хоча він був канонізований ще в сиву давнину. Ніхто з пересічних громадян нічого не чув про Мстислава Хороброго лише тому, що він розбив перший наступ на Київ предків московитів.

    Андрій Боголюбський зібрав у похід велетенське військо у складі суздальців, рязанців та інших, більше за 50 тис. Це — чи не найбільше військо, про яке згадують вітчизняні середньовічні літописи. Суздальці обложили Мстислава Хороброго у Вишгороді. Його військо дев’ять тижнів на мурах і біля міста вело бої з суздальськими нападниками. Розгром суздальців під Вишгородом стався на початку зими 1173 року. Незабаром у Суздалі Андрія Боголюбського убили змовники, котрі повстали проти його жорстокості.
    Церква визнала Мстислава Хороброго, керівника розгрому суздальців, святим. І ще деталь — син Мстислава Хороброго, князь Мстислав Удатний 1216-го в битві на р. Ліпиці розгромив військо володимиро-суздальського князівства. Як пише літопис, суздальський князь і його брат Ярослав, майбутній батько Олександра Невського, тікали в спідній білизні, загнавши семеро коней і залишивши на полі бою все військо. Під ударами князів київської династії Володимиро-Суздальське князівство розпалося.

    Олександр Палій, ZIK
     
    • Подобається Подобається x 1
  16. mypucm

    mypucm 7777+ цікавих повідомлень

  17. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

  18. mypucm

    mypucm 7777+ цікавих повідомлень

    я ж тому і виклав сам журнал...
    раніше його десь бачив
     
    • Подобається Подобається x 1
  19. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Андрій Іллєнко
    2 год ·
    Багато часу все робилося для того, щоб в українців склалося стійке уявлення, що наша середньовічна історія завершується у 1240 році, із захопленням Києва ордами Батия.
    Потім — три століття невідомо чого, зрештою незрозуміло звідки з’являються козаки і ніби історія відновлює свій хід. На щастя, потихеньку ми відновлюємо свою справжню історію та заповнюємо штучно створені «пробіли» у три століття.
    Наприклад, Велике князівство Київське існувало аж до 1470 року, тобто пережило навалу Батия аж на 230 років.
    Семен Олелькович — останній великий князь Київський. За його правління Велике князівство Київське поширювало свою владу не лише на сам Київ, а й на сучасне Правобережжя, Сіверщину і Лівобережжя аж до річки Самари. По-суті, його кордони співпадали з кордонами Київської землі часів Володимира Великого і Ярослава Мудрого.
    Карбувалася власна монета, було своє військо, яке успішно охороняло кордони, князь тримав резиденцію у київському замку. Так, у Києві був свій замок.
    Велике князівство Київське, яке існувало до 1470 року — це теж «період бездержавності», як нас хоче переконати імперська та власна меншовартісно-страждальницька історіографія?
    Це наша спадщина, наш державний досвід і наші політичні інституції.
    Не було ніяких «багатьох століть української бездержавності». Українська державність у різних формах існувала весь час нашої писемної історії. Єдине століття повної бездержавності — століття ХІХ, і завершилося воно вибухом національного відродження і створенням модерної та соборної української держави. Але про це іншим разом.
    На зображенні — останній Великий князь Київський Семен Олелькович. Похований в Києві у Печерській Лаврі.
    Текст 2020 року.
    [​IMG][​IMG]
     
    • Подобається Подобається x 1
  20. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Історія то така історія...)
    217599267_572762660770621_8243157645234144845_n.jpg
     
а де твій аватар? :)