добро і зло...

Тема у розділі 'Філософія та мораль', створена користувачем duncan, 20 лип 2007.

  1. Svjato

    Svjato Well-Known Member



    Цілком підтримую і розумію вашу думку. Але тут вже йде мова не про добро і зло а різницю культур...

    Трішки уточнень - Якщо самурай вбиває воїна:

    1. Воїн - теж самурай. Питання знімається само собою. (тут взаємна повага і один одного без нас розберуться)

    2. Воїн іде на війну проти інших народів і вбиває припустімо китайця. Тут самурай чинить явне зло, якщо би не хотів, щоб хтось прийшов і вбив його сім'ю.... Якщо самурай про це не думав - це його проблеми - він чинить зло над китайцем.

    Поясню на собі.

    Шахідку нічого не виправдовує, бо вона фанатка, а її жертви їй нічого "можливо" не вчинили... (питання чи знали жертви про насильство над родичами шахідки і як вони ставилися до цього... це палиця з двома кінцями.) Шахідка злочинець, якщо вона не має жодної причини помсти саме тим жертвам проти яких вона чинить злочин...

    П.С. Жорстокість проти себе? Я цього не розумію...

    Жорстокість проти інших - це і є зло. Тому її так і назвали - жорстокість.

    ---------- Додано в 15:02 ---------- Попередній допис був написаний в 15:00 ----------

    не змінюється уявлення про ЗЛО. Змінюються закони, люди залишилися тими самими...
     
    • Подобається Подобається x 2
  2. Bambook

    Bambook Persona non grata

    З вашої розмови.
    Як на мене, приклад зі "Спартаком", "Зенітом" і збірною Росії - набагато більш показовий, ніж ваші теологічні суперечки ;)
     
    • Подобається Подобається x 1
  3. ovod

    ovod Well-Known Member

    кому шо ближче....
     
    • Подобається Подобається x 1
  4. Locke

    Locke невиправний реаліст

    В мене є питання до теоретиків (в хорошому розумінні цього слова) добра і зла. Це питання мучить мою совість вже досить давно, бо не можу зрозуміти чи зробив я добро чи зло.
    Так от, на фірмі працював кваліфікований робітник з обробки металу. Останні роки він часто прогулював, приходив на роботу п"яним. Я неодноразово мав з ним бесіди, він клявся що це востаннє, а потім знову йшов в п"яні загули. На нього склали декілька актів про прогул і актів про перебування на робочому місці в нетверезому стані. Велике начальство наполягало, щоби я звільнив його по статті за п"янство або за прогули. Всупереч волі начальства я дав йому можливість звільнитися за угодою сторін, щоби не ламати життя людині - йому 2 роки до пенсії, а то хто ж його потім візьме на роботу з такою статтею. Тут нормальній людині в такому віці практично неможливо знайти роботу. Потім він влаштувався на іншу роботу і перебуваючи в нетверезому вигляді працюючи на станку отримав травму.
    То що я йому зробив - добро чи зло? Якби я його звільнив по статті - то ніби було б зло, бо людина була б залишена без засобів до існування і могла скотитися ще в більшу прірву. Зате можливо був би здоровим. Але зробивши ніби добро, я ніби дотично допоміг йому влаштуватися на роботу і отримати травму.
    Мені здається, що питання добра і зла настільки нерозривно пов"язані між собою, що роблячи одне з іншого боку робиш і друге.
     
    Останнє редагування: 9 вер 2011
    • Подобається Подобається x 3
  5. Levko

    Levko Well-Known Member

    Я не теоретик добра і зла, але можу тільки сказати, що ви проявили до цієї людини милість, не звільнивши її по статті. Милість- це Божа риса. Відповідно - це добро.
    А зле те що ви себе картаєте і берете відповідальність за вчинок людини, котра уже не була під вашою владою як керівника.
     
    • Подобається Подобається x 1
  6. ovod

    ovod Well-Known Member

    думаю тут ви і відповіли...

    а рано чи пізно п'янство все-одно би випливло йому боком або на вашій фірмі або десь інакше...
     
  7. Фрезія

    Фрезія Well-Known Member

    Змінюються норми суспільства (гласне чи негласне, релігійне чи законодавче, кримінальне тощо визначення того що є злом), якщо вже бути точними.

    Люди, можливо, ті самі.. а можливо і ні. Інколи здається, що вродженої агресії, жорстокості і войовничості (і громонів) в сучасних хлопчиках і чоловіках, народжених у мегаполісах, вже не стільки як у сучасниках войовничих племен минулого чи сучасного - потреби немає.. воюють головами а не руками.. а може й ні, дослідити важко - умови вихідні різні.
    Дещо виховується - значить, змінне, дещо вроджене - значить, незмінне.
    Я думаю що є Добро, Зло і Вибір - нейтральна дія. Якщо я іду на роботу однією дорогою завжди, а тут пішла іншою - довшою.. це саме по собі ні Зло ні Добро, це - нейтральний вибір. А вже його наслідки складаються у "+" (для однієї людини) чи в "-" для іншої.. але ці от "добре" і "погано" не є добром чи злом, це просто наслідки вибору.
    Ви хотіли добра людині і зробили що могли, як вона цим скористалася - то наслідки ЇЇ вибору.

    "Добро" і "зло" з"являються після нашого бажання зробити комусь краще чи гірше.. - так ніби логічно, але ж інколи для цього "краще" використовуються заборонені релігією вчинки, насильство над іншими, крадіжки.. чи може крадіжка бути Добром - якщо здійснена для блага іншої людини?.. і що важливіше: гаряче бажання допомогти чи спосіб, яким здійснена допомога?..

    мабуть тому кажуть і що "Бог розсудить" або "не суди і не судимий будеш".
     
    • Подобається Подобається x 1
  8. Svjato

    Svjato Well-Known Member

    Це і є закони - писані і не писані...

    Люблю повторювати одну свою фразу - від часів Риму за 2000 років нічого не змінилося...
    Люди не змінилися, бажання теж. Змінилася тільки зброя, яка завжди призначена робити боляче...

    також і перевиховується назад...
    Сам над цим часто думаю... але схиляюся до думки, що то вже до Бога питання.




    Давайте задамо питання по іншому:

    Що значить - зробити собі добро?
     
  9. DerianFox

    DerianFox Well-Known Member

    У своєму житті ми кожну мить зіштовхуємося з вибором: що робити і чого не робити. І проблема полягає в тому, що все, що ми робимо, виявляється неправильним. Що б ми не зробили, нам доведеться в цьому розчаруватись з тієї простої причини, що існування єдине і неподільне. А у своїй несвідомості ми поділяємо його надвоє, на "добро" і "зло" (правильне і не правильне). І те, що ми вважаєм правильним, ми робимо, а те, що неправильним - ми не робимо. Однак зло - це невід'ємна частина добра, а тому рано чи пізно воно візьме своє. І ми почнемо відчувати себе винними: чому ми вчинили так, а не інакше, чому ми вибрали це, а не те, бо можливо, те було правильним ... У своїх коливаннях ми будемо думати: "Можливо, правильним було те, чого я не зробив".
    Я не розділяю єдиного існування на частини. Що б я не вчинив - це буде правильно. А схема досить проста. Якщо я щось зроблю неправильно, значить я про це буду шкодувати. А коли я буду шкодувати про щось, то не зможу в повній мірі відчувати смак і насолоду від життя, а значить зроблю собі гірше.
    Раніше я навіть вірив в карму і в закон "якщо зроблю зло, то воно повернеться в двічі більшому еквіваленті". Так все і було. Як тільки я усвідомлював, що зробив погано по відношенню до когось, як відразу все поверталось не в мою користь. Як тільки я перестав ділити та оцінювати існування - так і перестало все працювати. Тому можу з впевненістю сказати, що ніяка карма, ніякі "божі" закони, корочє нічого, з того, що вигадали люди як марновірство, відносно мене не працює.

    ---------- Додано в 21:55 ---------- Попередній допис був написаний в 21:53 ----------

    перестати давати оцінку всьому оточуючому і почати жити, радіючи самому процесу.
     
    • Подобається Подобається x 1
  10. talavoda

    talavoda Well-Known Member

    Отже жити і радіти таки добро... і Ви якось це оцінюєте, відрізняючи радість від протилежності.
     
  11. Saszko

    Saszko Well-Known Member

    Знаєте, він такий же чоловік як і Ви, так само був обдарований природою головою, котра була призначена для вирішення саме його життєвих питань, тому відповідальність саме на ньому, а гризтися зт цього приводу — ненужна мнітєльность:)
    Чи він пес/мала дитина за котрим тре до кінця віку пильнувати...
    :)
    Як на мене, жалість дуже часто — це, м'яко кажучи, зайве...

    ---------- Додано в 04:26 ---------- Попередній допис був написаний в 04:26 ----------

    пожалійте себе
     
    • Подобається Подобається x 1
  12. DerianFox

    DerianFox Well-Known Member

    Я пояснюю це термінологією зрозумілою для вас. Тому так, радіти це добро. Але відносно мене це просто частина єдиного цілого і вона не подільна.
     
  13. ovod

    ovod Well-Known Member

    це значить зробити те що зараз хочеш, але без зусиль і вже...

    хто сказав таке?

    і шо? це шось міняє?

    точніше ми хочемо так робити, але деколи не від нас залежить...

    тут я повністю згідний, але весь час це робити важко...

    а може щось з того всього вибрати, що сприяє життю або точніше сприйняти все так щоб воно йшло на користь в житті?

    а як проходить процес взаємодії з людьми наприклад, ти сприймаєш те що вони роблять чи сам є деколи ініціатором процесу?

    тобто в інтелекті ти не ділиш, а фізично ти відчуваєш добро(тепло в кімнаті) чи зло(холодно в кімнаті)?
    тобто якщо стане захолодно ти вдягнешся чи далі будеш так?

    :haha:...
     
  14. DerianFox

    DerianFox Well-Known Member



    Коли ти був малим, то тобі було важко весь час ходити. Зараз легше. Навчитись можна майже всьому і стане легко. При тому стане легко зараз, а не після смерті, в раю))

    Так і є. Що б не відбувалось в житті - воно відбувається. Дозволь йому існувати без надання оцінки. Адже воно є частиною твого життя і нікуди не зникне. Звісно, ти можеш уникати чогось. Але з уникненням чогось поганого, розум завжди буде знаходить знову щось погане. І так без кінця.



    Виключно на рівні інтелекту. Якщо я відчуваю голод, я "вмикаю" розум і приймаю рішення щодо того, як усунути небажане відчуття. Те ж саме з будь-яким подразником на фізичному рівні. Я не стану терпіть чогось, але також не дозволю власному розуму "заганятись", створюючи містичні конфлікти щодо оцінки навколишнього світу. (типу, чого це я маю визначати, що таке добро, а що таке зло? Мені за це хтось платити буде? Чи може в процесі визначення я отримаю якісь незабутні враження і відчуття? якщо в цьому немає ніякої користі для мене і для оточуючих, то навіщо це робити?)

    ---------- Додано в 22:43 ---------- Попередній допис був написаний в 22:34 ----------

    Якщо ви остаточно оціните і визначите: чи то було добро чи зло, які дії ви приймете далі? Що з того, що дізнались відповідь?
     
    • Подобається Подобається x 1
  15. ovod

    ovod Well-Known Member

    пробую помаленьку..
     
  16. аксакал

    аксакал Дуже важлива персона

    Спочатку розберемо таке. А хто до Вас чипляється з "релігійної ієрархії"? Дуже дивно. Решта залежить від відповіді на це.
     
    • Подобається Подобається x 1
  17. Bambook

    Bambook Persona non grata

    Тут не існує жодної дилеми.
    Ви зробили добре. Те, як людина скористалася звобленим вами добром, від вас уже не залежало.
    З таким же успіхом людина без роботи могла на пяну голову вийти на проїжджу частину і загинути під колесами.
    Насправді ж ми не боги, і не можемо прорахувати наслідки наших дій на 100%. Тому добро і зло, як на мене, можна оцінювати винятково як субєктивні речі.
    Як і в наведеному вами випадку, ми можемо оцінити дії як добро чи зло лише з точки зору вашої мотивації, тобто лише співвідносно до вас. А співвідносно до того працівника ми можемо оцінювати як добро чи зло вже його дії.
     
    • Подобається Подобається x 3
  18. аксакал

    аксакал Дуже важлива персона

    Дуже глибоке питання. Саме тому людина не може не бути грішною, що завжди є баланс між власними діями і можливими наслідками в умовах неповноти знань не лише про майбутні, а й про теперішні обставини.
    У даному конкретному випдку не крайте собі серце: Ви дали людині ШАНС! Шкода що вона ним не скористалася на добро. І навіть: припустимо, Ви звільнили її по статті, а вона піде на злочин, когось пограбує чи вб'є, бо "труби горять".
     
    • Подобається Подобається x 2
  19. Locke

    Locke невиправний реаліст

    :good:
    Оце сильно на мій погляд сказано: баланс між власними діями і можливими наслідками в умовах неповноти знань не лише про майбутні, а й про теперішні обставини.
    Дійсно, практично неможливо стовідсотково передбачити розвитку подій, навіть на найближче майбутнє.
     
    • Подобається Подобається x 2
  20. Фрезія

    Фрезія Well-Known Member

    ..не переступаючи банальні заповіді: не вбий, не вкради, не чини підлості і обману..
    Просто коли живеш в радості - наслідок виходить такий що просто не хочеться ні красти, ні заздрити, ні тим більш вбивати.. (але це до пори-до часу, доки не виникнуть справжні труднощі, кризова ситуація на межі.. коли жоведеться обирати з двох "шкод" менше чи захищати своє життя, чуже життя.. )

    А можна жити не в радості а в постійному напруженні як би не згрішити і постійно повторювати і перевіряти де зло, де добро .. керуючись тими самими "заповідями" (умовно, чи вони релігійні офіційні -і священних книг, чи у кожного свої).
    Справа не в тому хто до МЕНЕ чіпляється особисто.. поки у нас не релігійна держава - ніхто, свобода віросповідання.

    Ми тут говоримо не про наше особисте тлумачення і бачення Добра і Зла - а про узагальнене, чи не так? Бо он у Раскольнікова стосовно "старушки" були свої міркування і логіка того що буде більшим добром і кому є користь із життя цього нікчемного одуванчика - це було його суб'єктивне розуміння "добра і зла". Не остаточне, як показав час..
    Так ось, зокрема, у релігійних підвалинах закладено узагальнене, з претензією на об"єктивність, визначення Добра і Зла, і саме в редакції тих хто цю релігію представляє ієрархічно і офіційно (всі інші тлумачення звуть єресями).
     
    • Подобається Подобається x 2
а де твій аватар? :)