Ви знаєте, в нас на кафедрі чайник теж клацає!!! Причому на Миколая п"янки не було, а він все рівно клацає. Отже, можна зробити досить-таки науково обгрунтований висновок, що клацання чайника від пиятики не залежить, а обумовлене іншими, глибиннішими причинами. Але це не пояснює, чому чайники клацають, коли вода вже вистигає (а отже, ніяких бульбашок там давно немає)
дійсно - згідно діалектики - клацання чайників - це об’єктивна реальність, що від пиятик не залежить.
Ви праві, з мого боку була невелика помилка в описі, отож уточню перевірений факт, що так зване "клацання" спричинює лопання (через надмірний тиск) невеликих (до 5мм) бульбашок на поверхні дна, які пробиваються крізь дрібні розколи твердого шару накипу (навіть при його незначній товщині). Ділянка накипу припіднімається під дією тиску, далі звільнившись "дубасить" об днище )) Доречі, на Збоїщах більш м’якіша вода ніж на Сихові...
Якось у Молдові на турбазі хлопці намагалися робити глинтвейн з молодого домашнього вина. Кип'ятильник грів тільки верхній шар. Занурювали якусь спіраль - йшов інтенсивний електроліз, вино псувалося. Тоді я зробив конструкцію - патрон з "підставочкою", нагрівач від рефлектору (керамічний конус та спираль), на нього ставилася бляшанка з варивом. Не пам'ятаю, чи клацало - але вариво виходило смачним!
Також підтримую, що після чудового глінтвейну нам дійсно буде все-одно, чи там щось "клацає" чи гуде )) Отож, не переймаймося, панове!
У цієї ремонтної майстерні укладений договір про гарантійне обслуговування... А клацання (щелчки) бувають в будь-якої нагрівальної техніки. Це теплове розширення + коефіцієнт тертя + відсутнісь термічних зазорів (реголювання при складанні) + "китайська зборка"
Швидше не термічні зазори, а біметалічні конструкції - відбуваються зсуви від різного коефіціенту розширення.
Мене більше переймало таке питання: коли в Києві монтували пам"ятник "11.09", там планували зробити "щось, що звучатиме самостійно". Оскільки "те" не дуже далеко від мого помешкання, мене це питання шкурно цікавило. Після другої пляшки горілки прораб розколовся: принцип "органна труба від вітру". Показав отвір і пообціяв не втручатися, якщо я або насиплю туди пісок, або заклею отвір компаундом типу "холодне зварювання". Благо, професор з Одеси, який проектував ту мульку, прорахувався і воно само по собі не звучало. ... А холодильники я міняв тричі, поки не взяв Вірлпул виходячи з принципу "милозвучності". Коли я пізніше приходив до того магазину - вибирати знайомим аудіоапаратуру - там оголошували повітряну тривогу номер один. А ви кажете - чайник...
Мій вуйко, дуже кваліфікований пічник, коли мурував піч, клав цеглини щоб вони виступали в димохід. Коли я його спитав: " а для чого це?", він відповів: " Щоб піч не гуділа!". А фізику він так і не вивчив...
Коли клацає чайник - то фіґня, коли клацає вінчестер з корисними даними - то біда. Не всьому можна клацати!!!
Панове, схаменіться, тут тема про клацання чайників далеко після того, як вони закип'ятили воду. Ніхто не говорить про процес закипання чи кип'ятіння, логічно, що при цьому багато звуків. Будьмо уважні!
Коли нагрівається - клацає, і коли охолоджується - теж. Той самий процес, але в різних напрямках. А вичахає чайник набагато довше ніж нагрівається, то може клацати скільки заманеться. Я ж уважний, здається ...
Ми тут вже говорили про процеси тертя від термічного розширення та звуження. Це не воно. Тут йдеться про клац, який здійснюється одноразово значно пізніше після кипятіння або просто так (однозначно не відомо). Він присутній на залізних та пластмасових електрочайниках. Звук подібний до того, який лунає в час вимкнення при закипанні. Теоретично це повторне спрацювання реле, але от що його провокує та при яких обставинах - готична таємниця.
Я теж зрозумів. воду вилили. Чайник охолов. Метал "посунувся". А солі кальцію та заліза тримали-тримали форму і нарешті (остаточно висухнувши) "клацнули". Так і автомобільний двигун (або глушник) може клацати через годину після зупинки.