350 лет Конотопской битвы

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем Dr.Watson, 9 лип 2009.

  1. kertis

    kertis миється в бані

    Тролль пришёл и всё испортил. Мдас.
     
  2. Капитан

    Капитан Политический флудер

    Согласен. Всё это обговаривалось зарание и притом на "высоком"уровне. Значит в голове Выговского измена зрела давно, учитывая средства связи того времени))))
    Но до Конотопской битвы оне ведь воевал с Московией.И начал это он сразу практически после того как стал гетманом.
     
  3. Alex Hillock

    Alex Hillock Well-Known Member

    Вот кстати интересная статья российского историка. Симпатичная женщина к тому же. И умные вещи говорит. Вроде как отвечает на вопросы россиян по Конотопской битве. Ну а вопросы еще те, сермяжно-домотканные... :))

    http://lenta.ru/conf/tairova/
     
  4. Alex Hillock

    Alex Hillock Well-Known Member

    Эко в вашей голове имерские штампы засели глубоко. И не выскоблишь. Все измены кругом. Кругом одни предатели. Выговский был правой рукой Хмельницкого, вместе с ним составляли кроме всех прочих и Переяславски договор. По всему видно было, что политику он продолжал бы ту что была у Хмельницкого. Только это не нравилось Москве. Отсюда и проблемы...
     
  5. Капитан

    Капитан Политический флудер

    Статья интересная . Пока схожу в "народ", а потом продолжим)))
     
  6. Хольгер Датчанин

    Хольгер Датчанин Англоман и полонофил

    Читаю и плачу. Вы про Грюнвальд то слыхали?
     
  7. St-Andre

    St-Andre Well-Known Member

    Так, приблизительно, изъяснялся Смердяков. Тоже большой знаток человеческих душ.
    ... и даже о Сталинграде, голубчик. Слышал. Но после Ледового побоища, наших тевтонских друзей не было в Пскове в течение 7-ми (СЕМИ) веков.
    И почему бы вам не зарыдать ? - так ещё красивше выйдет !
     
  8. Хольгер Датчанин

    Хольгер Датчанин Англоман и полонофил

    Потому и не было, что все удары немцев принимали на себя Польша и ВКЛ. Они защитили от этого русские княжества. Для того что бы остановить немецкую экспансию, понадобились все силы этих двух мощных государств. Сравнивать это с мелкой потасовкой в которой участвовали войска только одного княжества просто смешно. Вы это прекрасно знаете, но врете. Врите дальше, а я пойду пропущу рюмочку в честь Конотопа и Выговского. Славная победа была. Каратели получили по заслугам.
     
  9. St-Andre

    St-Andre Well-Known Member

    Речи валахов ...
    А вот что говорит сам потерпевший :

    "am 5. April 1242 ein russisches Heer unter Führung des Nowgoroder Fürsten Alexander Newski vernichtete eine Streitmacht des Deutschen Ordens und des mit ihm vereinigten Schwertbrüderordens und setzte damit deren Ostexpansion ein Ende" -

    "5-го апреля русское войско под руководством новгородского князя Александра Невского разбило впрах войска Тевтонского Ордена и союзного с ним Ордена Меченосцев и ПОЛОЖИЛО тем самым КОНЕЦ их ЭКСПАНСИИ НА ВОСТОК"
     
  10. Alex Hillock

    Alex Hillock Well-Known Member

    Странная какая то ветка. То десять страниц было про Матросова теперь вот про Невского. Короче все кроме Конотопской битвы... :))
     
  11. Hightower

    Hightower Дуже важлива персона

    Та да! ))) Ну так шо, Вы определились, организованно отступал Трубецко или драпал таки, а то шо-то нет у Вас определенности по етому поводу?;)

    :)Привожу текст камня преткновения:

    ГАДЯЦЬКИЙ ТРАКТАТ

    "В ім'я Боже, амінь. На вічну пам'ять теперішнім і наступним!

    "Комісія між станами Корони Польської і в. кн. Литовського з одної сторони і вельм. гетьманом і військом Зап. з другої - докінчена дня 6 (16) вересня 1658 р. вельм. Стан. Казим. Бєньовським і Казим. Людв. Євлашевським - визначеними з сойму від найясн. короля Яна Казимира комісарами, з вельм. гетьманом Ів. Виговським і всім військом Зап., в обозі під Гадячом. - Дай Боже, щоб щасливо і вічно-тривало!

    "Вельм. гетьман Зап. з усім військом Зап. на вищезгаданім місці, прийнявши нас комісарів як годиться пристойно і вдячно і зваживши нашу повновласність комісарську, надану нам повагою соймовою, декларував з усім військом:

    "Як не з доброї волі, а тільки з мусу, притиснене різними опресіями військо Зап. приступило до своєї оборони, - так тепер, коли й. корол. м., пробачивши своїм батьківським серцем все що сталося в тім замішанню, закликає нас до одності, - вони не погорджують ласкою й. кор. м. і покірно приймають цю поблажливість (клеменцію) доброго пана, приступають до цієї комісії, а далі до спільної наради щодо згоди, щирості і обопільної любові. Бога сил небесних беруть за свідка в тім, що все що постановляється, буде дотримуватися щиро і правдиво вічними часами.

    "Згоду вічну й нерозривну постановили ми таким чином:

    "(1). Релігія грецька старинна, така з якою Русь приступила до Корони Пол., аби зіставалася при своїх прерогативах і вільнім уживанню свого богослуження, по всіх містах, містечках і селах, в Короні Пол. і в. кн. Лит., - так далеко як сягає язик народу Руського. На соймах, в війську, в трибуналах, не тільки в церквах, але в публичних процесіях в відвідуванню хворих з святощами, в хованню померших і взагалі у всім - так як свобідно і прилюдно виконує своє богослуження обряд римський.

    "Тій же грецькій релігії дається право свобідного фундування нових церков і монастирів, так само поновлення і поправляння старих.

    "Церкви і маєтності здавна надані на церкви старинної грецької віри мають зіставатися за греками1 православними старинними. Після того як зложено буде присягу вірності, протягом півроку всі такі церкви мають бути подані (в реєстрах) від полковників та іншої старшини війська Зап. тим комісарам, що будуть визначені з обох сторін.

    ____________
    1 В розумінню людей православної віри.

    А унія, що викликала досі замішання в Рчп., касується і в Короні і в в. кн. Лит. - і хто хоче нехай вертає до римського, а хто хоче - до грецького не уніатського богослуження.

    "Світські пани римської віри - дідичі й урядники й. кор. м. - не матимуть ніякої юрисдикції над духовними і світськими людьми, ані над ченцями - тільки їх законний пастир.

    "А що в спільній вітчині мають обрядам належати і спільні прерогативи і оздоби, тому о. митрополит київський теперішній і його наступники з 4 владиками: луцьким, львівським, перемиським і холмським засідатимуть в сенаті в своїм порядку, з тими ж правами і правом голоса як духовні римського обряду, тільки митрополитові призначається місце після арцибіскупа львівського, а владикам після біскупів своїх повітів.

    В воєводстві Київськім, Браславськім і Чернігівськім сенаторські дігнітарства мають роздаватися тільки шляхтичам грецького обряду - до того здатним, що походять і мають маєтність у тих воєводствах.

    Теперішні держателі урядів зістаються при них. Але тим часом, з огляду на гетьманство, першим сенатором тих трьох воєводств має бути гетьман військ Руських, і вся київська юрисдикція до нього має належати, призначення підвоєводи та інших урядників. Це буде належати (до гетьмана) і застерігається на цей раз тільки доки він не прийде до посідання воєводства київського.

    "Також по містах коронних і в. кн. Лит., як сягають церкви грецького обряду, аби зростала обопільна любов, міщани римської і грецької релігії мають рівно заживати спільних вільностей і свобід, і грецька релігія не має бути нікому перешкодою до магістрату.

    "В Києві король й. м. і стани коронні позволяють засновати академію, котра має користуватися такими прерогативами і вільностями, як академія краківська, з тою тільки умовою, щоб у тій академії не було професорів, магістрів і студентів ніякої секти: аріанської, кальвинської, лютерської. А щоб студентам і учням не було ніякої оказії до бійок, всякі інші школи, які були в Києві перед тим, й. кор. м. накаже перенести де інде.

    "Другу таку ж академію й. к. м. і стани коронні і в. кн. Лит. позволяють (заснувати) там де для неї буде знайдене відповідне місце. Вона заживатиме тих же прав і вільностей як і київська, але заснована має бути з тою ж умовою як київська: щоб у ній не було професорів, магістрів і студентів секти аріанської, кальвинської і лютерської. А де та академія буде заснована, там інші школи вже не мають засновуватися на вічні часи.

    "Гімназії, колегії, школи і друкарні, скільки їх буде потрібно, буде вільно ставити, свобідно в них науки відправляти і деякі книги друкувати про релігійні контроверсії - але не ображаючи маєстату кор. і без пасквілів на короля й. м.

    "(2). А що вельм. гетьман з військом Зап., від Рчп. відірваним, з любові до короля, пана свого і власної вітчини, повертається (до них) вирікаючися заграничних протекцій, то й. кор. м. і всі стани кор. і в. кн. Лит. вічною амнестією, себто вічним забуттям покривають все, що з обох сторін допустив Біг - полишаючи то маєстатові його, як офіру за гріхи спільні. Забезпечують у тім всякого стану людей від найменших до найвищих без виїмку - як у війську Зап., так і шляхтичів, урядників і приватних людей, чисто всіх, котрі яким небудь чином пробували чи пробувають при гетьмані попереднім і теперішнім. Ні корол. маєстат, ні сенат, ні вся Рчп., ані хто з приватних людей не будуть підносити ніяких претензій супроти них взагалі або кожного зосібна, від найвищих до найменших. Навпаки - пробачивши собі обопільно христіанським серцем, щиро, свідчачися страшним Богом, всякі неприємності і все що діялося під час війн, вони ні явно ні потай не замишлятимуть ніяких пімст, ні практик. Не дадуть себе звести ніякими звільненнями з присяги для якихнебудь потайних (skretne) замислів.

    "Всякі кадуки (конфіскації) випрошені кимнебудь під тими що пробувають в війську Зап. і під шляхтою що приставала до гетьмана і війська Зап. і до шведів і роздані від початку війни, - тепер всі без виїмку касуються і будуть скасовані законом, так щоб вони не шкодили ні гонорові ні власності чиїй-небудь. Де б вони (постанови про конфіскацію) не знаходилися, вони вважаються за скасовані і з книг (судових) еліміновані, і їх власникам надається право заволодіння - против котрого не можна посилатися на ніякі кадуки під карою інфамії.

    "А що і зміст і саме ім'я амнестії повинно бути святе, і речі і люди всякої кондиції відновляються в попереднім стані, повертаються до тієї одності, згоди, любові, права і пана, як було перед війною, - то застерігається, що хто б важився рвати те святе об'єднання, смів публично, чи в приватнім зібранню закидати комусь зраду, - такий має підпадати карам за нарушення договору, і в усяких оказіях де б ішло про охорону від обмови, з обох сторін має переводитися пильно слідство.

    "Вся Річпосполита народу Польського, в. кн. Литовського і Руського, і належних до них провінцій відновляється цілком такою як була перед війною, себто - ці три народи мають зіставатися непорушно, як були перед війною в границях своїх і при свободах (своїх) згідно з законами - в радах, судах і вільній елекції панів своїх - королів польських, литовських і руських. Коли під тягарем війни з заграничними державами щось постановлено було на зменшення границь і вільностей тих народів, це має вважатися за недійсне і пусте, і вищеназвані народи повинні зіставатися при своїх свободах, як єдине тіло одної і нероздільної Рчп., не роблячи між собою різниці з приводу віри: як хто визнавав і визнав христіанську релігію - чи римську чи грецьку, всі зістають в спокою, при вільності. Хіба якісь засуди або декрети були винесені перед війною і за час війни цілком законно - при наявності сторін чи в відсутності.
     
  12. Hightower

    Hightower Дуже важлива персона

    "(3). Війська Зап. число має бути 60 тисяч, під владою гетьмана руського, згідно з стародавніми вольностями їх.

    Скільки наємного ("затяжного") війська буде на Русі, все має бути під владою тогож гетьмана.

    "Пробувати2 військо Зап. має в тих воєводствах і маєтках, де воно було перед війною. Всякі вільності надані (їм) привилеями найясніших королів польських потверджуються: вони (козаки) зістаються при стародавних вільностях і звичаях своїх, що не тільки в нічім не обмежуються, але навпаки - потверджуються всякою повагою. Ніякий державець корол. маєтностей, ні староста, ні пан дідичний, ні доживотний, ані їх підстарости, урядники і всякі інші слуги не будуть стягати ніяких податків з козацьких хуторів, сіл, містечок, домів, ні під яким претекстом. Вони мають бути вільні від якихнебудь тягарів, цла і мита, як люди лицарські, у всій Короні й. в. кн. Лит. Мають бути також вільні від усяких судів старостів, державців, панів і їх намісників - тільки під юрисдикцією самого гетьмана військ Руських мають зіставатись. Також всякі напитки, лови в полях і на ріках й інші козацькі пожитки мають зіставатись при козаках свобідно, згідно з їх звичаями.

    ____________
    2 Властиво - мати кватирі, consistentia.

    "Зокрема кого гетьман війська Руського подасть й. кор. мил. як гідних клейноту шляхетського для ще більшої заохоти до служби й. кор. мил., тим усім без якихнебудь труднощів буде уділена нобілітація, з наданням всякої шляхетської вільності. Але так треба міркувати, щоб з кожного полку могло бути нобілітовано сто3.

    ____________
    3 Неясно, чи не більше як сто, чи не менше як сто? В р. 1655 сойм годився на максимальне число побілітованих 6 тис. - супроти наміру короля допустити все козацтво для шляхецьких прерогатив.

    "Ніяких військ польських, литовських або чужоземних ніхто не може вводити в воєводство Київське, Браславське, Чернігівське. Тільки наємне військо, що пробуватиме під владою гетьмана військ Руських, вибиратиме хліб з королівських і духовних маєтностей вищезгаданих воєводств, за ординансом того ж гетьмана Руського. А коли б була війна при границях Русі і треба було послати туди коронне військо в поміч, в такім разі це помічне військо має бути під регіментом гетьмана військ руських.

    "(4). Для скріплення і більшої певності цього договору гетьман військ руських до кінця свого життя має бути гетьманом військ Руських і першим сенатором воєводства Київського, Браславського і Чернігівського. А по смерті його має бути вільний вибір гетьмана: стани воєводства Київського, Браславського і Чернігівського виберуть чотирьох кандидатів, і з них одному король надасть (гетьманство).

    "Двір minnica для биття всяких грошей має бути заложений в Києві, або де буде признано зручнішим - однієї якості і металу, і з королівською особою (портретом).

    "Податки, які Рпта ухвалятиме на соймі, в воєв. Київськім, Браславськім і Чернігівськім мають уживатися на наємне військо, що буде під владою гетьмана військ Руських.

    "Спільні ради і спільні сили всіх тих народів проти кожного неприятеля. Мають всі три старатися спільно всякими способами, аби Рпта мала вільну навігацію на Чорне море.

    "Коли б станом Коронним і в. кн. Лит. прийшлось почати війну з царем московським, військо Зап. до такої війни не буде притягнене.

    "Коли ж би цар не схотів вернути провінцій Річпосполитої і на неї наступав, тоді мають сполучитися всі сили: коронні, в. кн. Лит. і військо Руське Запорозьке, під регіментом свого гетьмана, і воювати.

    "Маєтності нерухомі і рухомі, королівщини і записи сум, конфісковані від обивателів Руської землі, котрі пристали до шведського або до запорозького війська і тепер вертаються до батьківщини, - мають їм бути повернені і служби їх в війську кор. і в. кн. Лит. мають бути компенсовані і оплачені.

    "(5). Гетьмани з військом Зап. - теперішні і наступні - відступивши від усяких заграничних протекторів, більше до них приставати не мають. Навпаки - мають пробувати у вірності, підданстві і послушенстві у найясн. маєстату королівства польського і наступників його і всій Річпосполитій і будуть пробувати вічно.

    Але так щоб це не нарушало братерства, зав'язаного з ханом кримським, а коли може то бути без порушення цілості Річпосполитої - то і з царем московським.

    "Посольств від заграничних (гетьман) не має приймати, і якби такі трапились - має їх відсилати до короля й. м.

    "Також ні війська стороннього вводити не буде, ні порозуміння з заграничними державами мати не буде; хіба сповіщаючи про це короля його милість.

    "(6). Всяким приватним особам з обох сторін - в тім і духовним римського обряду відкривається безпечний поворот до біскупств, пробоств, каноній, плебаній і до належних до них маєтностей в воєводствах Київськім, Браславськім, Чернігівськім, Подільськім, також у в. кн. Лит., на Білій Русі і в Сіверщині. Також всім монахам до костелів, кляшторів, маєтностей і фундацій. Теж і світським особам обох сторін до їх маєтків дідичних, староств, держав, володінь власних, доживотних, заставних і за всякими іншими контрактами до них належних, в тих же вищеназваних воєводствах і в в. кн. Лит., на Білій Русі і на Сіверщині.

    "Але час повороту визначить король й. м., порозумівшись з гетьманом зап., і спосіб реіндукції (повороту у володіння) має заховуватися такий, що ніхто не має повертатися до свого володіння інакше як за універсалом й. корол. м. і вельм. гетьмана запорізького. В цім має бути порозуміння обох сторін.

    "Для судження всяких справ як кримінальних так і поточних має бути в тих трьох воєводствах свій окремий трибунал - з таким порядком, який вони самі собі уложать. Але крім того мають бути окремі судові староства в Овручу і Житомирі.

    "(7). А для кращої певності4 - тому що гетьман з військом Зап., і ці воєводства, що були відірвалися, відкидають всяку протекцію інших народів і добровільно - як вільні до вільних, рівні до рівних і шановні до шановних повертають, - тому, для певнішого дотримання нинішнього акту король і Річпосполита дозволяють народові Руському (мати) осібних канцлерів, маршалків і підскарбіїв з правами сенаторів, і інші уряди народу Руського.

    ____________
    4 Мабуть - певности українців що до своїх прав і свобід в унії з Польщею.

    "Вони (канцлери) мають виконати присягу за ротою урядників коронних, з додатком такого пункту, що до нічого противного нинішньому актові вони своєї печаті не приб'ють, навпаки - пильнуватимуть, щоб нічого не робилося против цього акту - в конституціях і декретах соймових, рескріптах задворних, привілеях і універсалах.

    "До уряду і канцелярій цих канцлерів будуть належати всі духовні надання митрополії, епіскопії, ігуменства і бенефіції, що належать до надавання королівського в воєводстві Руськім, Київськім, Волинськім, Подільськім, Браславськім і Чернігівськім, а в воєводстві Київськім, Браславськім і Чернігівськім - всі надання духовні і світські. Також суд в королівських містах і всякі декрети - задворні й судові - тільки в названих трьох воєводствах.

    "А що проти цього акту вийшло б з канцелярії коронної або в. кн. Лит., то буде неважне, і той що добув такий привілей не тільки його тратить, але підпадає ще карі в 10 тис. кіп литовських, а судити його за це в королівськім суді за спеціальним реєстром.

    "Аби з суперечок за підданих обвинувачених в своєвільстві не виходило нових замішань, - касуються всякі процеси про видачу підданих, про наїзди, забране майно, шкоди починені під час внутрішньої війни, - земські, гродські, трибунальські, також і декрети трибунальські винесені в тих справах - особливо щодо воєводства Київського, Волинського, Браславського й Чернігівського.

    "При складанню договору з царем московським, коли б до того прийшло, король й. м. і стани коронні і в. кн. Лит. мають вимагати ненарушеної репутації (реабілітації) вельм. гетьмана і нинішнього договору.

    "Пп. комісари і в. гетьман князівства Руського фактично ствердили нинішню комісію своєю присягою - як то свідчать їх підписи на ротах присяги. Понад то буде ця комісія конфірмована - від сенату присягою превел. кс. арцибіскупа гнезненського, біскупа виленського, всіх чотирьох гетьманів і канцлерів обох народів, а від кола рицарського - присягою маршалка посольської палати, на соймі що має бути зкликаний якнайскорше, - в присутності послів, які будуть прислані від в. гетьмана і війська Зап.

    "А що до присяги короля й. м., то з своєї доброти панської він її на покірне прохання війська Зап. зволить учинити - це пп. комісари асекурують.

    "Полковники ж, сотники і вся старшина війська Зап. виконають свої присяги після сойму, на котрім будуть виконані нинішні постанови, - в присутності комісарів, які на те будуть депутовані від сойму.

    "А щоб ця конституція мала вічну вагу і повагу, вона в усім своїм змісті від початку до кінця буде включена в конституцію (постанови сеймові), ухвалена соймом, рахована за вічний і незмінний закон і так дотримувана.

    "Діялося в таборі під Гадячем, дня і року вищезазначеного.

    "До булави великої Руської належатиме Чигиринське староство, як то значиться в привілею, наданім пок. Б. Хмельницькому від короля й. м.

    "Гетьман війська Руського буде вільний від резідування при королі й. м.

    "Конвокація воєводства Київського, Браславського і Чернігівського буде скликана універсалом королівським після сойму, що має бути зложений якнайскорше".

    Іван Виговський*
    Гетьман війська кн. Руських рукою власною*

    Надруковано:
    "ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КОНСТИТУЦІЇ". К.: Право, 1997 р.
     
  13. Alex Hillock

    Alex Hillock Well-Known Member

    Зачем флудом заниматься уважаемый? Где камень преткновения? Об чем это вы? Не пойму... Трубецкой ушел "организованно" с превосходящим в живой силе войском, отказался сражаться и "потерял ненароком" артиллерию, обоз и знамена. Так легче?
     
  14. Hightower

    Hightower Дуже важлива персона

    Об теме евстественно, спорят тут, коль не заметили :pardon:

    А почему тогда и его армия не была разбита, нешто конные пеших не догнали? :scratch_one-s_head:

    "...Князь Трубецкій, видячи, же на войско трудно от орди, табор справивши и войско ушиковавши, третего дня рушил зпод Конотопу и так оборонною рукою аж до Путивля пришол юже без шкоди. А гетман Выговскій з войском, з ордами от Путивля отступивши, под Гадячое потягнул, и там ставши, орду с козаками выслал в землю Московскую задля здобичи и ижбы пустошили..."
     
  15. Alex Hillock

    Alex Hillock Well-Known Member

    И чего ж там войско трудно от орды, не пойму? Из чистой математики выплывает, что войск у него было больше не только орды но всех вместе взятых. Так чего ж ушел и не пытался отомстить за Пожарского?
     
  16. Hightower

    Hightower Дуже важлива персона

    Ну свои соображения я Вам уже писал по этому поводу, а чего летописец так написал уже не спросишь! :rolleyes:

    Отомстить - для полководца не лучший порыв думаю! И как показали события дальнейшие отступив оказался совершенно прав
     
  17. Маджентис

    Маджентис Главный Бухгалтер

    Из нормальной математики вытекает, что все эти битвы в сотни тысяч людей - фикция.
     
  18. Капитан

    Капитан Политический флудер

    Перечитал много информации о Конотопской битве и Выговском.
    Выговский -довольно не однозначная личность. Спорить о нём и говорть очень долго, от выборов его на гетманство до самой его смерти.
    Конотопская битва - битва, которая в итоге ничего не дала никому.Единственное её отличие от остальных столкновений - количество войск задействованных и количество погибших. Она повлекла за собой дальнейшую эскалацию гражданской войны в Украине и появление так называемой РУИНЫ.
     
  19. Mr. Blick

    Mr. Blick Дуже важлива персона

    О чем можно говорить с человеком, который корчит из себя умного и, при этом, вещает про эпическое ледовое побоище :wacko:
    Даже российские историки, естественно не в массовом месседже народу, а в передачах расчитанных на публику чуть выше средней, признают, что это миф сталинского времени. Я вот слушал и на канале "365" передачу "час истины" про александра невского, и на канале "культура" из серии "кто мы", там это по сути признавалось
     
  20. Капитан

    Капитан Политический флудер

    Вы что соревнуетесь кто умнее,а не в поисках "истины" , тогда лучше перейти в трындёж.:)
     
а де твій аватар? :)