Харків і харків'яни XIX-го сторіччя у кадрах фотографа Іваницького

Тема у розділі 'Харківський форум', створена користувачем bayard, 29 тра 2011.

  1. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    Янголята з ясними очима та молоді панни з пухнастиками були улюбленими моделями великого Іваницького. Він був одним з найкращих. Імператори жалували його маєтностями та діамантами. Але чи було то аж таким страшним злочином, щоб розстріляти?

    Олексій Іваницький потрапив у хорошу кoмпанію. Він народився у 1855 році, і його товаришами по життю стали однолітки – історик Дмитро Яворницький та художник Сергій Васильківський.

    Із Яворницьким у Іваницького було багато спільного: вони обидва походили із досить давніх, але зубожілих шляхетських родів, і окрім ім’я та здібностей іншого статку не мали – Д’Артаньяни свого часу.

    З Васильківським Іваницький познайомився іще у Другій харківській гімназії. Але на відміну від однокласника, Іваницький її не закінчив – у родини просто не вистачило грошей. Чотири класи гімназії, ані грошей, ані зв’язків – прекрасний злітний майданчик до вершин та слави. Іваницький зробив себе сам.

    Щоправда, загальноімперській славі він був зобов’язаний загадковій катастрофі під Харковом, але "опинитися у потрібний час у потрібному місці" для слави було б замало, якби не було таланту.

    [​IMG]
    Світ фотографії вабив Іваницького: вчорашній гімназист іде в учні до німецького фотографа Ю.Глентцнера. Через деякий час Іваницький викупив у наставника ательє. На цій фотографії зрозуміло чому – він перевершив вчителя: кожна жінка на його фотографіях світилася якимсь таємничим світлом. Ну й котики, знову ж таки :)

    [​IMG]
    Одна з найкращих робіт Олексія Іваницького. Онука Ірина.

    [​IMG]
    Автопортрет з онучкою Христиною.

    [​IMG]
    Часом фотограф залишав ательє, коли на вулиці відбувалося щось незвичайне: наприклад, Харків перетворювався на Венецію. Вулиця Рибна. Називалася так не тому, що тут інколи риби плавали, а через рибний ринок, який знаходився неподалік.

    [​IMG]
    Ательє Іваницького знаходилося у самому центрі міста – на початку Московської вулиці. У Харкові Московська вулиця вела на Ростов, Сумська – на Москву, Катеринославська – на Київ. Попри ці складнощі, дорогу до ательє майстра знаходили звідусіль. На знімку ліворуч – будинок із вивіскою фотографа.
     
  2. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    [​IMG]
    Славетний дослідник Слобожанщини етнограф Микола Сумцов також охоче позував у ательє на Московській. З Університету було йти пішки рівно 5 хвилин.

    [​IMG]
    До Іваницького харківська інтелігенція ходила родинами. На фото – Наталя і Оля Багалій. Їх батько, майбутній ректор Харківського університету, міський голова та один з засновників Української Академії Наук Дмитро Багалій часом звертався до майстра не тільки для того, щоб сфотографувати дітей: саме роботами Іваницького ілюстрована фундаментальна "Історія Харкова за 250 років його існування"...

    [​IMG]
    ..Одна з тих ілюстрацій. Східна частина міста – Захарківська слобода, там, неподалік Михайлівської церкви мешкала родина фотографа. Між іншим, Іваницький ілюстрував не тільки книжки Багалія, а й Яворницького. У 1884 році Дмитро Яворницький, Сергій Васильківський та Олексій Іваницький здійснили поїздку "по запорізьким попелищам". Але книжка "Дніпровські пороги" побачила світ тільки у 1928 року - після смерті і без зазначення імені автора фотографій.

    [​IMG]
    Антон Павлович Чехов. У ті часи, коли він ще й не знав, що він – поет! Ялта, 1902 р.

    [​IMG]
    Справжню загальноімперську славу Іваницькому принесла серія фотографій катастрофи в Борках, під Харковом 17 жовтня 1888 року.

    [​IMG]
    Під уламками поїзду загинула 21 людина, але чудесно врятувався імператор із родиною. Іваницький був на місці подій вже наступного ранку, коли уламки іще навіть не почали розбирати.
     
  3. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    [​IMG]
    Серія фотографій була нагороджена Золотою медаллю Всеросійської фотовиставки. Імператор Алєксандр ІІІ на знак вдячності подарував фотографу невеличку ділянку у курортній місцині в Гайдарах, неподалік Харкова, а Ніколай ІІ у десяті роковини трагедії – коштовний перстень із сапфіром та діамантами.

    [​IMG]
    Ліворуч – "дитячий" вагон, у якому їхали найменші діти царя. Праворуч – імператорська спальня, яка протаранила усі попередні і спричинила найбільші руйнування. У цьому вагоні були відключені гальма, щоб їх виск не заважав царю.

    [​IMG]
    Інколи Іваницькому замовляли зйомку промислових об’єктів. На початку ХХ століття Харків бурхливо розвивався. У ті роки харківська канатна фабрика забезпечувала своєю продукцією майже весь близькосхідний ринок.

    [​IMG]
    Сільська ідилія. Хата будівельників, які будували особняк Іваницького на подарованій царем дачі у Гайдарах.

    [​IMG]
    Жіночий портрет завжди залишався улюбленим жанром майстра. Ім’я красуні лишилося невідомим. На відміну від імені автора книжки, яку вона тримає в руках: Жан Рамо не тільки написав роман "ЯН", але й був колегою Іваницького – прекрасним гасконським фотографом.

    [​IMG]
    Деякі шедеври Іваницького дещо постраждали, але не втратили своєї неповторності. Нажаль, більша частина фотоархіву Іваницького була конфіскована НКВД під час арешту його сина Олександра у 1930 році. Решта, скоріш за все, згоріла під час пожежі будинку у 1943 році.

    [​IMG]
    Шедеври Іваницького, наприклад, як цей портрет Нати Гургенової із братом Іосіфом, організатори виставки збирали по домашнім архівам, приватним і музейним колекціям. Ця виставка – результат майже десятилітніх розшуків.

    [​IMG]
    Світ Олексія Михайловича Іваницького. У сірій сукні – дружина майстра, Анастасія Василівна, внучка останнього Кошового отамана Задунайської Січі Осипа Гладкого, поруч – діти Вадим і Зінаїда з супругами, а за її спиною – молодша донька Ніна. Родина спостерігає, як син Олександр грає у солдатики. Під час війни, у 1919 році Олексій Михайлович поїде у Крим, щоб забрати дружину і доньку Ніну з лікування у Кореїзі. Більше про нього, ані Ніна, ані Анастасія Василівна ніколи нічого не чули.

    [​IMG]
    Таємницю зникнення через 84 роки довідався лише Олексій Олександрович Іваницький – онук фотографа. 7 грудня 1920 року маестро заповнив анкету: 65 років, мешкаю у Харкові, четверо дітей, чотири класи освіти, дворянин за походженням, фотограф. "Ваша участь у жовтневій революції? Цілком співчував... Чи визнаєте Рад. Владу, якщо так, то чому? Визнаю, як визволителів трудового народу з рабства..." У той же день на анкеті з’явилася резолюція: "Дворянин, утік з Харкова. Розстріляти". Розстрільний список Надзвичайної Трійки Кримської Ударної Бригади Управління особвідділів Півпівдзахфронтів 7 грудня 1920 року нараховував 322 прізвища. Вирок мав бути виконаним ударно - у 24 години. У грудні 1920 року світ фотографа Олексія Іваницького тріснув і з кришталевим дзвоном старих негативів розсипався на скалки.
     
  4. vasili

    vasili Well-Known Member

    !!! шан Бойард, фото нумер 2 - витвір мистецтва!
     
  5. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    а вот интересно что в Гайдарах у моего покойного деда была дача 26 лет....
    никогда не знал, и не слышал о том что там жил сей фотограф...
     
  6. Оникс

    Оникс Well-Known Member

    И сколько было расстреляно таких талантливых, честных и открытых людей... Мог бы и соврать в анкете... Но вряд ли заполняя такую анкету, нормальные люди догадывались, что их может ждать... :sad:
     
а де твій аватар? :)