УПА, Українська Повстанська Армія - 2

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем Robert, 7 січ 2013.

 1. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Сьогодні Мирославу Симчич виповнилося 98 років.
  [​IMG][​IMG]

  Героям слава!
   
 2. VasMT

  VasMT Дуже важлива персона

  Героїчний міф.
   
 3. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  І в міфі завжди є доля правди;
   
 4. VasMT

  VasMT Дуже важлива персона

  Є. Те, що Симчич був в УПА.
   
 5. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Та ще те, що йому нині 98 років.
  Це вже немало.
  А якщо він ще й застрілив хоч двох чекістів - то вже його можна називати героєм.
   
 6. VasMT

  VasMT Дуже важлива персона

  - Діду, а то правда, що ти на війні був?
  - Був, онучку...
  - Діду, а то правда, що ти у льотчиках служив?
  - Служив, онучку...
  - Діду, а то правда, що ти два літаки збив?
  - Ну як збив...? Недозаправив.
   
  • Смішно Смішно x 2
 7. mypucm

  mypucm ...

 8. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  На Львівщині знайшли бідон з архівними документами ОУН за 1940–50-ті роки (фото) | Новини Львова та України| VARTA1

  Мешканець Бродів знайшов бідон із документами та світлинами підпілля ОУН, який пролежав під землею понад 70 років. Знахідку планують передати на дослідження у львівський музей “Тюрма на Лонцького”.

  За словами директора музею Руслана Забілого, документи відреставрують, вивчать, просканують, а потім нададуть в загальний доступ для всіх охочих: істориків, краєзнавців, журналістів, відвідувачів.

  Знайдена документація датується 1940–50 роками минулого століття. Це переважно ідеологічна література, листівки, агітки, світлини, щоденник та повстанський звіт. Останній має велику цінність для істориків.

  Документи звітного характеру, а це розкриває особливості діяльності підпільників на локальній території. Є імена, прізвища людей, які брали безпосередню участь в ОУН чи УПА. Вказано людей, які підтримували діяльність підпільників.
   
 9. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Героям слава!

  25 квітня 1944 року, завершилась наймасштабніша битва Української Повстанської Армії проти військ НКВС. Бій, що увійшов у історію як бій під Гурбами, був одним з найтриваліших і одночасно наймасштабнішим серед тих, що коли-небудь вела УПА.
  бій під Гурбами - Пошук Google


  Бій під Гурбами — Вікіпедія

  Бій під Гурба́ми — бій між військами НКВС СРСР і силами УПА, що відбувся з 21 по 25 квітня 1944 року біля урочища Гурби на півдні Здолбунівського району й охопив частину сучасних Дубенського та Острозького районів Рівненщини і Кременецького та Шумського районів Тернопільщини. Закінчився тактичною перемогою радянських військ та виходом з оточення українських повстанців. Після бою переможці спалили навколишні села Гурби та Антонівці, а жителів вивезли[5]. Кількість загиблих військових і цивільних осіб точно не встановлена.

  Бій відбувся під час переходу частин УПА через німецько-радянські фронти. Розбиті німецькі війська вже не загрожували частинам УПА, тому найбільшу небезпеку для українських повстанців становили відділи НКВС[6].
   
 10. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Бій під Жовквою — Вікіпедія

  Довідавшись про поразки в першій наступальній операції проти УПА, Микита Хрущов постановив підтягнути тим разом більші сили, бо побачив, що локальними гарнізонами НКВД, чи відділами «Червоної Мітли» та «стрибками» він ради не дасть. Тому з Волині стягнено нові бригади Внутрішніх Військ (ВВ) НКВС, які почали вивантажуватись у Красному, Заболотцях, Ожидові та Бродах. Висівши на місцях призначення, вони п'ятьма колонами почали марш на захід. В Жовкві і в Жовтанцях вивантажилась одна Бригада ВВ НКВС, для прочищання Туринського Лісу, а в Камінці Струмиловій інша, для прочищання радванецьких лісів. Було ясно, що більшовики вирішили зліквідувати УПА у Львівській Області і з тією метою створили кордон вздовж границі Волині, який мав унеможливити відступ відділам УПА на Волинь.
   
 11. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Володимир Бірчак
  22 год ·
  Останнього розстріляного совєтами бандерівця - Реабілітовано!!!

  Сьогодні Національна комісія із реабілітації жертв політичних репресій нарешті повернула добре ім'я - Івану Гончаруку. І дуже тішуся, що став до цього причетним.

  Перебудова. Гласність. 1989 рік. Харківського 62-річного пенсіонера п’ять днів судили на Волині за звинуваченнями, за які він вже відсидів свій термін у концтаборі та був звільнений. Повстанця Івана Гончарука розстріляли за два роки до проголошення незалежності України.

  Справа шилася білими нитками від самого початку і до кінця. До свідків були залученні діти вбитих сорок років тому радянських активістів, штатних та позаштатних працівників НКВД.
  Цікаво, що в 44-45 роках цим свідкам було лише 10-12 років, а Івану двадцять років, але свідки впізнали Івана Гончарука за фото зроблене в п’ятдесятирічному річному віці!!!

  Івана Гончарука розстріляли 12 липня 1989 року в Києві. Через два місяці 8-10 вересня 1989 року в актовій залі Київського політехнічного інституту відбулися установчі збори "Народного руху України за перебудову".
  Радий, що хоч у 2021 році та все ж вдається повертати добре ім'я борцям за нашу Незалежну Україну.

  Більше про саму справу та долю Івана Гончарука читайте у статті
  Леся Бондарук
  (посилання в першому коментарі).

  [​IMG]
   
 12. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Героям слава!

  Зв’язкова УПА Ольга Ільків відзначила 101 рік - Діло

  У понеділок, 21 червня, зв’язкова УПА Ольга Ільків відсвяткувала свій День народження - легендарній жінці, яка була прикриттям Шухевича, виповнився 101 рік.
  Свято Ольга Ільків провела зі своїм сином Володимиром та двома правнуками.

  За словами п. Володимира, вона й до сьогодні полюбляє слухати радіо, дуже вболіває за українську армію та вірить у перемогу над окупантом.

  Ольга Ільків народилась у 1920 році у Стрию на Львівщині. У грудні 1941 року вступила до ОУН. Була засуджена до 25 років ув’язнення. 14 років провела в радянських тюрмах.

  [​IMG][​IMG]

  Повстанське танго Марти Пашківської.

  View: https://youtu.be/UchwaZMdRRI
   
 13. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Героям слава!

  Цей чоловік налагодив виробництво карт для УПА, створив повстанське поселення на Тернопільщині та очолював ОУН на сході України.
  А ще Петро Олійник із Жидачівщини командував повстанцями в одному із наймасштабніших боїв УПА під Гурбами.
  Любов до батьківщини й боротьба з її ворогами були життєвим кредо повстанця. Псевдо йому дісталося з твору Котляревського – у підпіллі Петра знали як “Енея”.

  Пластун, юрист, полковник. Історія новітнього Енея – упівця Петра Олійника
  — Локальна історія

  “Високе чоло та вуса робили його трохи подібним до Івана Франка. Одягнений був у новеньку упівську форму кольору "хакі", а на голові — петлюрівка з тризубцем…”, – так описаний Петро Олійник на сторінках роману-хроніки Василя Щеглюка “…Як роса на сонці”. Таким же запам’ятав його і племінник Михайло Олійник. Полковник час до часу відвідував їхню домівку й носив маленького Михайла на плечах. Тому перше, що пригадав той під час зустрічі з дослідниками – високий зріст свого стрийка.

  [​IMG]
  Командування ВО "Богун" разом з прибулими гостями. Нижній ряд (зліва направо): шеф розвідувального відділу (ШРВ) "Немо"Андрій Кисіль, член проводу ОУН(б) "Іванів" Омелян Логуш, керівник угорської місії до УПА підполковник Ференц Мартон; комендант запілля УПА-Північ "Горбенко" Ростислав Волошин, командир групи "Еней" Петро Олійник, керівник охорони делегації "Кропива" Василь Процюк. Верхній ряд: заступник ШРВ "Палій" Василь Коренюк; господарчий референт УПА-Північ "Зубатий" Василь Мороз; шеф штабу групи "Черник" Казван Дмитро.
  Фото: uk.wikipedia.org.

  Народився Петро Олійник у селі Молодинче Жидачівського повіту. Звідси родом декілька діячів УПА: командир сотні “Сіроманці” Степан Коваль (“Косач”), члени крайового проводу ОУН Львівщини Михайло Левицький (“Жубер”) і Григорій Коваль (“Перський”). А ще – десятки юнаків, які загинули у вирі боротьби. Селяни вступали до підпілля цілими родинами – хтось вів збройне протистояння, інші допомагали їжею та одягом.

  Петро ще в юнацькі роки приєднався до “Пласту”, у 20 років став членом ОУН. Закінчив гімназію імені Володимира Великого в Рогатині, вступив на факультет права Львівського університету. За активну громадську діяльність його відрахували з навчального закладу, здобув освіту в Кракові. Очолював юридичну фірму “Мемор”. Одружився з Марією Затіркою, яка супроводжувала його і в підпіллі.


  Наприкінці 1930-х Петро Олійник потрапив до польської в’язниці. Вийшов на волю після початку Другої світової війни. Німецька окупація – і нове ув’язнення. Вибратися з тюрми допомогли побратими. Під час “других совітів” завдяки успішній конспірації вдалося уникнути арешту.

  У складі похідних груп організовував роботу ОУН на теренах Східної України, став обласним провідником на Дніпропетровщині. Відтак очолив військову округу УПА ВО “Богун”. Його штаб в урочищі Дігтярня на Тернопільщині перетворився на повстанське поселення: діяли підстаршинські школи, хлібопекарня, м’ясопереробний цех, ремонтні зброярні, шевська майстерня, миловарня, школа медсестер-санітарок, виходила газета “Повстанець”. У селі Дермань на Рівненщині з ініціативи “Енея” створили Картографічний інститут УПА, який забезпечував повстанців мапами.

  3 жовтня 1943 року підрозділи УПА ВО “Богун” під командуванням Петра Олійника атакували німецький табір в Дубно. Вдалося звільнити понад 5 тисяч радянських військовополонених. Частина з них потім вступила в УПА.

  21–25 квітня 1944 року біля села Гурби на Рівненщині відбувся один із наймасштабніших боїв УПА. Проти п’яти тисяч повстанців, якими командували Петро Олійник і Василь Кук, виступили п’ять бригад НКВС і окремі частини Червоної армії, підсилені бронепотягами, авіацією і легкими танками – всього майже 30 тисяч осіб.

  Кук стверджував: УПА втратила під Гурбами не більше 100 людей, натомість знищила 900 ворогів і ще стільки ж поранила. Радянські документи подають інші цифри, з перевагою своїх солдатів. “Червоні” захопили в полон майже 100 повстанців. Їх стратили після допитів і катувань.

  Після тієї сутички УПА змінила свою тактику. Командири розуміли: відкрито протистояти добре озброєним загонам буде важко. Тож групам УПА-Захід та УПА-Північ наказано розподілити свої сили на загони по 2–3 сотні та відступити до Карпат або густіших лісів. Вони мали вести бої на добре знаній території, фактично заманюючи ворога в пастку.

  Петро Олійник став провідником Східного краю ОУН на Північно-західних українських землях, був організаційним референтом Західного краю. На початку 1945-го, після загибелі Дмитра Клячківського ("Клима Савура"), виконував обов’язки командира УПА-Північ. Загинув у бою поблизу села Рудники на Волині. Місце поховання невідоме.
   
 14. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  • Подобається Подобається x 1
 15. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  "Покоління Василя Кука досі не проговорене", – Аліна Понипаляк — Локальна історія
  Василь Кук – головнокомандувач УПА, біографія якого заслуговує на сценарій найгостросюжетнішого фільму. За його життєписом зручно розповідати про українську історію усього ХХ століття. Народився в Австро-Угорщині, воював з поляками, совєтами, встиг пожити в тій країні, за яку боровся. Однак досі особу Кука майже не досліджували.

  Історикиня Аліна Понипаляк стала однією з перших, хто спробував про нього розповісти прискіпливо й ретельно. У 2021 році вийшла її книга “Останній командир УПА. Життя і боротьба Василя Кука”. У розмові з Аліною йтиметься про те, чому Кука вважали зрадником, совєцьке виховання його сина і покарання сходом
  Kuk_V_6lm3hD4.max-1920x1080.jpg
   
 16. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  The World of History ·

  Славетний Славентій · 11 год ·
  #наша_історія

  «Якби у французької армії був такий дух, як в УПА, то німецький чобіт ніколи не топтав би Францію» – сказав колись Шарль де Голь.

  Перші загони УПА організував отаман Тарас Бульба-Боровець. Підпорядковуючись уряду Української Народної Республіки, Українська Повстанська Армія боролась проти радянських і німецьких військ. Протягом всього існування УПА німці намагались її знищити: це були масові акції, зокрема розстріли. Більшовики теж не відставали: влаштовували засідки та великі бої. Росіяни діяли підло: перевдягаючись у форму українців, нападали на місцеве населення, щоб посіяти ненависть до наших воїнів.

  УПА, яка була партизанським формуванням, ділилась на 4 групи – Північ, Південь, Захід, Схід (дуже малочисельна). Це була кавалерія та артилерійські загони. Армія не була регулярною, тому не мала постійної амуніції. Нерідко одягали трофейну німецьку чи радянську. Та коли шили форму самостійно (вона була зеленою) – зображали на ній тризуб. Відомо, що пряжки виготовляли із відстріляних гарматних гільз. Медикаменти, їжу, побутові предмети, навіть зброю для вояків збирали самі селяни добровільно. Колишні вояки розповідають, що їм було заборонено щось вимагати від людей, та й потреби такої не було, ті самі віддавали, що могли. Солдатам доводилось переховуватись у лісах та хащах. Купались у річках, там і прали одяг. У час, коли не було боїв, вдосконалювали свої навички. Розпорядок дня був чітко розпланований: підйом, молитва, руханка, умивання, сніданок, військові заняття і т.д.

  Хоч солдати УПА не володіли достатнім запасом озброєння, вони все ж мали хорошу військову підготовку. Ці хлопці відзначались надзвичайно сильним патріотичним духом, вірою в ідею української соборності, аж до готовності самопожертви заради неї. У своїй присязі кожен з них обіцяв: «В цій боротьбі не пожалію ні крови, ні життя і буду битись до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України».
   
  • Подобається Подобається x 1
 17. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Літак, який був збитий в бою з УПА в районі Долини

  Згідно дописів взимку 1946 року війська НКВС оточили воїнів УПА в урочищі Ясенів. Один з стрільців УПА виявився зрадником і здав ворогам місце дислокації. Але радянські військові не змогли взяти штурмом висоту і тому запросили авіа підтримку. На допомогу їм вислали два літаки. Під час польоту пілоти помились з координатами і обстріляли свої ж позиції. Тобто були обстріляні старі позиції УПА, які на той час займали радянські військові. Через це літаки були обстріляні радянськими військами і один літак було збито. Він загорівся в повітрі та вибухнув. На землю впали лише його уламки на значній площі.

  В наш час ми перепитали вже старих людей. Деякі з них навіть бачили той вибух над горами і як падали уламки. Хтось чув від батьків ту історію. За розповідями літак (один) зробив два кола в районі гори Згар. Стріляв та скидав бомби вниз. У відповідь з землі почали стріляти. Хто, та з якої зброї свідки не знають. На третьому колі літак спалахнув та вибухнув у повітрі.

  Залишки від двигуна (в тому числі клапани), частини обшивки, великі шматки броні, оргскло, частини від акумулятора, лючки, дельтадеревину, частини гальмівної та гідро систем, залишки БК, уламки приладів, та різні частини механізмів та вузлів. На багатьох деталях були клейма заводу-виробника. Модель фактично визначили одразу. Це був потужній радянський літак Іл-2. Гільзи 23 мм від гармати ВЯ-23 та броня були тільки на них.
  il014.jpg

  Точних цифр загиблих ми не знаємо, це лише згадка в літопису. Можливо є неточності, але перевірити ми, на жаль, не можемо. Але є факт бою УПА проти НКВС, підтверджений спогадами одного зі стрільців УПА та свідками подій того часу, під час якого було збито радянський винищувач Іл-2.
   
  • Інформативно Інформативно x 1
 18. VasMT

  VasMT Дуже важлива персона

  Чергова вигадка вишиватників.
  Де Голь навіть не знав про їх існування.
   
 19. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  @VasMT, а Ви це точно знаєте? :)
   
 20. mypucm

  mypucm ...

  у якомусь кіно бачив... про радянське минуле...

  інженера "навантажили" - оформити стенд до чергової годовщини ілліча...

  ну він і оформив на тему "ленін і космос"
   
  • Смішно Смішно x 1
а де твій аватар? :)