Жешув в деталях

Тема у розділі 'Подорожі світом', створена користувачем Alexander Shutyuck, 23 лип 2014.

  1. Alexander Shutyuck

    Alexander Shutyuck Well-Known Member

    [​IMG]
    Сьогодні пропоную читачам екскурсію польським містом Жешув, яку проведе польський кореспондент Demyan Danylyuk. Сподіваюся, всі тут розуміють польську мову? Бо перекладати такий великий пост мені ліньки:) Далі текст Дем'яна. (До речі він дуже полюбляє робити мені зауваження стосовно помилок у моїх текстах, тому всі граммар-наці, якщо такі тут присутні, можуть додаткоко розважитися, рахуючи його власні помилки :)

    Witam Szanowni Państwo,
    Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o Rzeszowie - stolicę województwa Podkarpackiego. Przy okazji również chciałbym podziękować Oleksandrowi, który w tym celu uprzejmie zgodził się udostępnić swój blog.

    1. Жартую звісно ж :) Цей пост буде українською. Власне втекти від української буденності людині, яка любить міста і не дуже любить смажитися на пляжах/лізти в гори, можна завдяки близькості Львова до польського кордону, маючи візу, трохи грошей і бажання ... побувати в кращому світі. Можливо вам видасться, що пост – типовий плагіат. Ну мабуть. Такі зараз тенденції у постах про міста/країни. Та я(не виняток) більше зосереджуватимусь на якихось деталях ніж на пейзажних фотках будівель і визначних пам’яток. Спробую пояснити, що ж саме робить життя кращим «там» - подекуди дрібниці. І можливо ці фото та опис до них допоможуть і нам створити дружнє до людини середовище в українських містах. Також не хотів би щоб вам видалося ніби я ідеалізую Польщу/Європу. Так, в них однозначно краще, і було краще ще 15 років тому, але є і свої недоліки.

    Є люди, які кажуть, що Жешув то райцентр типу Стрия або щось такого... я звісно ж ... ну дивіться і робіть висновки. Додам, що ми були тут в неділю, а в Польщі як і майже по всьому ЄС – неділя вихідний для 90% людей і міста не мегаполіси виглядають пустими й іноді нудними. Повірте з понеділка до суботи тут дуже жваво.

    Вперше закордоном я був саме в Польщі у 1997 році (то ще не ЄС) з батьками у наших друзів в Жешуві. Тут мені купили LEGO, я спробував запєканку і побував у супермаркеті! Вже тоді для мене це було WOW! До речі, у 80-ті в поляків була жесть, і тоді саме вони їздили до нас купувати товари і все таке. Та в 1990-х ситуація змінилася в зворотному напрямку, а вже на початку 2000-х вона кардинально змінилася! На жаль, ми перетворилися на країну третього світу. Так, ЄС багато чого дав полякам, точніше це вони видряпали собі дуже хороші умови коли вступали в європейський союз, але хочу зазначити вони єдино від Перемишля до Гданська цього хотіли. Також в плані інфраструктури в них вже було добре і зараз вони це лише вдосконалюють. Гаразд-гаразд...

    Пробачте за довгий вступ. Далі фото. Можливо їх трохи забагато – вибачайте.

    Важливо! Всі фото зроблені на вже добряче поюзану мильницю NIKON Coolpix L22 та iPhone 4, які звісно не купувалися для туристично-блогерських цілей. Тому якість і вміння фотографів ви можете критикувати, але в цьому нема сенсу, бо кращими фото не стануть з такою «технікою» :)

    Особисто для Жешув прирівнюється з Тернополем, Франківськом чи Луцьком. Рівне або Хмельницький теж підходять. Площа міста 116км квадратних з населенням 180 тисяч. До слова Стрий 16(!) км2 і 60 тисяч мешканців ;)

    Про саме місто можна дізнатися більше тутДо речі, Ряшів це по суті столиця області – Подкарпацкого воєвудства.
    [​IMG]

    2. Власне ми вибралися сюди в неділю на світанку - 5:17 електричка Львів – держкордон 7:30. Далі приблизно 20хв. пішки до самого кордону, процедура перетину, автобус до Перемишля. Звідти електричкою до Жешува за 11 злотих і 1год 20хв. дороги. Електрички їздять доволі часто. Є й інші поїзди від 18 до 30ZL.
    Чому Жешув? В Перемишлі вже доводилося бувати надцять разів, а Жешув найближче більш-менш велике місто. Чому б і ні? До речі, після падіння гривні, яка тепер коштує 0,25 гроши їздити в Польщу стало дорожче. І купувати певні продукти/речі, які там кращі тепер не завжди вигідно. Але якщо у вас раптом завалялися злоті, євро чи долари, то це не так страшно. Або ж у вас доволі непоганий гривневий дохід.
    Вид з перону. Шкода, що оптика фігова :sad: Широкий кут таки рішає
    [​IMG]

    3. У Жешуві достатньо велика частка велосипедів у загальному транспортному русі. Про це, якщо буде воля господаря блогу, напишу окермо. (це нехай читачі вирішують - Господар блогу :))
    [​IMG]

    4. До вокзалу під’їжджає декілька маршрутів автобусів. Про це теж треба окремий пост. Автобуси на фото їздять на стисненому газі, що значно екологічніше за практично все автобусне що пихтить в нас клубами чорного диму. До речі, в польських містах ніколи(!) не було маршруток. Саме на міських пасажирських перевезеннях.
    [​IMG]

    5. Тактильна плитка для осіб в вадами зору на переході. В нас такого досі нема. 2014-й рік.
    [​IMG]

    6. Недільного ранку в Жешуві видалося доволі багато пияків та просто попрошайок. Ну і звична для польських міст картина – автомобілі на тротуарах стоять легально. Звісно, це можливо, але не бажано. Загалом поляки доволі таки залежні від самохудів.
    [​IMG]

    7. В 2011 Польща була лідером за купівлею авто в Європі. А ще вони доволі споживацька нація. Наші люди завжди ставлять аргументом, що поляк може купити собі Пежо за 4000Є! Оце так досягнення, правда? :) До честі поляків додам, що вони таки купують Пежо, Рено, Фіат або аналоги на відміну від джипо-седанної хворобу українців. І седани бажано, щоб по-довші були і по-чорніші.
    [​IMG]

    8. Рекламний треш. Нам не варто таке робити.
    [​IMG]

    9. Скажу вам, що в Польщі є проблеми з вивісками і рекламою на фасадах, але практично відсутні сітілайти і білборди на вулицях.
    [​IMG]

    10. ТЦ неподалік вокзалу.
    [​IMG]

    11. 75 секунд треба стояти! Автомобілеорієнтованість це неповага до пішоходів. Особливо влітку.
    [​IMG]

    12. Поляки люблять балкони! Українці беріть приклад. Про це також буде окремий пост.
    [​IMG]

    13. Йдемо до однієї з головних і нових атракцій міста – круглий велосипедно-пішохідний міст-перехід.
    [​IMG]

    14. Такі ж нещодавно з’явилися в Китаї та Голландії. Жешув не відстає від тренду.
    [​IMG]

    15. Зроблено все дуже якісно.
    [​IMG]

    16.
    [​IMG]

    17. Сучасний міст-перехід та сучасна архітектура – в Україні такого нема.
    [​IMG]

    18. Зверніть увагу, що паралельно головній вулиці у пішоходів є звичайні пішохідні переходи. Тобто людей не змушують безальтернативно лізти під землю чи дертися вгору.
    [​IMG]

    19. Трохи радянщини попереду. А ще під мостом нема кільця, а просто нерегульоване перехрестя.
    [​IMG]

    20. А ми ідемо в пішохідний центр, який дуже близько від вокзалу.
    [​IMG]

    21. Ще раз вид на місто-перехід. Ліфти теж є.
    [​IMG]

    22. В Польщі майже на усіх складних поворотах, а також Т-подібних перехрестях встановлені ось такі дзеркала. Це підвищує безпеку руху і допомагає як водіям так і велосипедистам і пішоходам. І цього в нас нема.
    [​IMG]

    23. Короткі правила пішохідної зони: дозволено велосипедистам, мешканцям з автомобілями, доставка в певні години, а також всім, хто має електрокари. Швидкість не повинна перевищувати 10км./год.
    [​IMG]

    24. Життя вирує.
    [​IMG]

    25. Вивіски на фасадах. Не найгірший варіант.
    [​IMG]

    26. І ось таке подвір’я.
    [​IMG]

    27. По сусідству вже без самохудов.
    [​IMG]

    28. Політична реклама.
    [​IMG]

    29. Обмежувач швидкості. Про безпеку руху на вулицях польських міст потрібен теж окремий пост. Вони значно просунулися в цьому.
    [​IMG]

    30. Хто це? Невже наші?
    [​IMG]

    31. Ні. Мешканці пішохідної зони.
    [​IMG]

    32. Можливо дехто буде дуже не радий, що я це пишу, але так – багато де є пластикові вікна. Але це не кидається в очі так як в нас, бо вони тут всі однакові. На весь будинок закуповують однакові вікна. Ні, це не робить ні місто, ні держава, ні ЄС. Це клопіт мешканців/власника будівлі. Якщо буде віконна какофонія як це є в нас - оштрафують.
    [​IMG]

    33. Звісно на історичних будівлях всі деталі максимально автентичні – ніякого пластику.
    [​IMG]

    34. Правильний злив. Вчіться українці.
    [​IMG]

    35. А це вже дуже поширений захист від птахів(голубів) і їхнього посліду.
    [​IMG]

    36.
    [​IMG]

    37. Місцеву площу Ринок реставрували і відновлювали декілька років. Тепер майже по центру поруч з міськрадою є спеціальне місце під сцену, внизу туристично-інформаційний центр з рестораном, прокатом велосипедів та іншим.
    [​IMG]

    38.
    [​IMG]

    39. Літні майданчики.
    [​IMG]

    40. Розвага спекотного дня.
    [​IMG]

    41. Все фіксується. Європейців вирізняє ощадливість на відміну від широкої і дурної української душі. Саме української, бо поляки теж слов’яни.
    [​IMG]

    42. І ще раз про правильний злив.
    [​IMG]

    43. Жешувяки.
    [​IMG]

    44. Простіть за вертикальне відео.
    [​IMG]

    45. Жодних кабелів в повітрі – все під землею. Підіть подивіться на площу Ринок у Львові.
    [​IMG]

    46. Без пластикових вікон, сателітарок, кондюків, засклених балконів, підвищень для столиків. Уважний читак помітив сателітарку і кондиціонер у правому верхньому куті. Все як і має бути на даху, а не на фасаді.
    [​IMG]

    47. Національна їжа поляків.
    [​IMG]

    48. Ой! А чому це вони не написали Street?! Неграмотні поляки.
    [​IMG]

    49. Літній майданчик на дорозі, а для пішоходів залишили тротуар повністю.
    [​IMG]

    50. Невеличкий громадський простір і балкони. Незасклені балкони!
    [​IMG]

    51. Вулиця. Між ліхтарями не провисають кабелі. Між будинками теж. А тепер вигляньте у своє вікно. Серйозно, подивіться.
    [​IMG]

    52.
    [​IMG]

    53. Меморіал. Де ковочка??? Я не розумію?! Де 20метровий монумент з сталі і граніту?? Що це за порнографія?! Де підвищення для виступів??
    [​IMG]

    54. Теорія розпитих ...
    [​IMG]

    55. Просто вуличка. Не розвалена. Без засклених балконів, різнокольорового утеплення, без короїда. Чому в Україні так не може бути?
    [​IMG]

    56. Зараз ви вже мабуть думаєте... а коли кінець? Вибачайте ще раз за таку велику кількість фото. Всього їх понад 800... я дуже скорочував. Чесно :sad:
    Це стовпці, які при потребі опускаються.
    [​IMG]

    57. Літні майданчики не перекрили доступ до будівель і не закрили архітектуру.
    [​IMG]

    58. Все максимально збережено.
    [​IMG]

    59. Міста побратими. На жаль, страшенно занедбані. Ні, не емблеми, а міста-побратими Луцьк і Франик.
    [​IMG]

    60. Ще раз повертаємося до туристичного інфо-центру та одночасно підземного маршруту Жешівськими пивницями.
    [​IMG]

    61. Доступ для маломобільних груп населення.
    [​IMG]

    62. Щодо закладів довколишніх. Не зважаючи, що в них є здоровий глузд в облаштуванні літніх майданчиків на відміну від наших рестораторів, їдло не дотягує. Ми звісно ж не дуже той шукали, але в деяких закладах не хотілося сидіти. Сіли у Сфінксі. З Wi-Fi в Жешуві доволі таки проблематично. Ми його не знайшли. Може вихідний. Але це звісно не було головним пріоритетом, бо часу було мало... замовили ось таке. В меню майже все було таким.
    [​IMG]

    63. Таке їсти не рекомендую. Ні-ні, воно було цілком їстівне, якщо раз в місяць. До честі наших закладів варто сказати, що страви у нас вишуканіше та й смачніші. Щоб ви розуміли Сфінкс це аж ніяк не БігБургер! А от їхнє пиво OKOCIM ... Львівське порівняно з ним це напій богів! Отже моя порція + пиво коштували майже 31 ZL, що зовсім нещодавно не було дорого – при курсі 1,8-2,5 грн. за 1 ZL. Та тепер це таки дорогувато.
    [​IMG]

    Антракт. Коментарі і МАКСИМАЛЬНИЙ РЕПОСТ вітаються :)
    Якщо вам сподобалося очікуйте на частину другу незабаром...
    Ще раз вибачайте за розлогі опис фоток і їхню кількість. Це дуже тяжко таке читати? (тяжко сюди копіпастити, иии:))







    Оригінал публікації...
     
    • Подобається Подобається x 4
  2. Alicia

    Alicia Well-Known Member

    Дуже цікаво, хоча скролити трохи напряжно :) я кілька разів в Жешуві була, але такі дрібнички, як ви, не помічала. Просто суперська ідея з відлякуванням голубів, у нас вони часто сідають (якби ж то тільки сиділи) на підвіконня у внутрішньому дворику, де такі "відлякувачі" у нас можна купити?
    І те, що стовпчики можна опускати, і те, що дроти не висять над головою, і про однакові вікна сподобалося, цікава подорож вийшла. Ще можна відвідати гарне місто Ланьцут, ближче від Жешува до нас :)
     
    • Подобається Подобається x 2
  3. mikeng

    mikeng Well-Known Member

    Непогано розписали, багато нюансів помітили
    Був там багато раз, спочатку теж пробував гуляти шось цікаве знайти
    Як на мене місто славиться більше шопінгом для українців і 2-ма торг центрами - Міленіум холл і Жешув плаза
    + може ще супермаркет Теско + Ашан на в"їзді
    Ну і аеропорт Ясьонка що часом слугує стартом серйозних відпусток (куда літають лов кости Ринейр)
    Все решта - як і всі невеликі польські міста

    Погуляти там можна раз і все обійти за кілька годин. Більше особливо туда повертатись не хочеться
    + нормально пообідати в центрі там просто ніде

    В нд центр зазвичай пустий, навідміну від торг центрів, де купа і наших і поляків - справляє враження споживацького міста
     
  4. Мих

    Мих Дуже важлива персона

    - Чи може пані поратоваць мі злотувков?
    - Очевісце, же дам пану злотувку, алє под варункем, же пан нє пропіє.

    Хлоп оглядає злотувку і муві:

    - Добже, купі собі домек.:)))
     
    • Подобається Подобається x 2
  5. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Га, таки Вам радше в якесь не-споживацьке місто. :pardon:
    Салехард, або Новий Уренгой, "для начала" :)
     
    • Подобається Подобається x 2
  6. mikeng

    mikeng Well-Known Member

    дуже дотепно
     
  7. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Ой там, та Ви не ображайтеся... просто потішили отим споживацьким містом.
    Інших міст зараз не буває :)
    Колись теж ні, з винятком соцтабору, звичайно.


    Доречі - Ви приїждали на шопінг, дивилисі на місто очима вівдвідувача маркетів, та і побачили відповідно що могли.
    Для мешкакців, чи взагалі поляків, це просто полноцінний обласний центр, з приличною кількістью виробництва (втч "хай-тех" - як авіація, виробництво ліків), ВНЗ - ну і звичайно, на худий кінець - торгівлі.
    Звичайно, значення міста виросло тільки в 50-х роках, до війни це було районне містечко Львіського воєводства, менше від Ярослав"я.
     
    • Подобається Подобається x 2
  8. mikeng

    mikeng Well-Known Member

    Приїздив туди по всякому
    Так написав, бо в нд вдень там побачив пустий центр і так кілька разів
    Певно якшо туристи там і є то шопінгуючі, а місцевих або не так багато або не прийнято в вих по центру шаритись
    В голові якісь порівняння з тим же краковом, - ясно що не коректно, бо то туристичне місто та і масштаби зовсім інакші

    За екскурс в історію - дякую, якось пориву почитати глибше про Жешув не було
     
  9. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Так, це загальне явіще.
    Хоча не діє нп в деяких містах у Словаччині, коли словаки на роботі, а цигани в центрі :)
     
а де твій аватар? :)