Українці в Польщі

Тема у розділі 'Українці у світі', створена користувачем nirvanka, 9 січ 2012.

  1. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Старожили форуму знають, що живу в Польщі, вже читали про мої будні тут, але добре, що тепер є місце, в якому можна згруповувати враження, емоції, факти, вигадані стереотипи тощо.
    В мене, мабуть, не так багато є що розказати про українців в Польщі, бо живу тут відносно недавно (3,5 роки); живу в місті Лодзь, в якому нема великої української діаспори, нема українських шкіл, церков тощо. Але і в таких умовах українці тут не самотні :)

    Старші українці збираються в українському клубі. Знайома там була, з її слів склалось враження, що це більш літературний гурток :)
    Українці та інші вихідці з СНД відвідують православну церкву, в якій є діючий хор, в якій знайомляться, спілкуються тощо. Грекокатолицька громада відвідує також приміщення польського костелу, до якого приїжджає український священник. Більше про старше покоління ні чого не знаю.

    Молодь-студенти знайомляться через навчання, групу Вконтакті "Лодзь - моє місто". Старша "молодь" теж через цю групу знайомиться. Я також тій групі завдячую знайомству з двома чудовими українками, з якими постійно підтримую контакт, а також з українцем, який мав тут нічний клуб, в якому ми раніше бували, але зараз він вже закритий :sad: До речі, з українками в мене більш дружні стосунки, ніж з поляками, яких знаю довше, бачусь частіше, але поляки то не то. Своє то своє :)

    Ще, мабуть, варто додати, що я тут живу, бо маю чоловіка-поляка. Але не дивлячись на це, пітримую українські традиції як можу, спілкуюсь з чоловіком на половину українською, вчу нашої мови (пісень він сам вчиться ;) ), звичаїв, готую зокрема й українські страви.

    І хоча від громадської діяльності і релігії я далека, та все ж при першій ліпшій нагоді розповідаю полякам про те, якою Україна і українці є насправді, можна навіть сказати, що рекламую нашу країну (вже не раз знайомі їздили в подорожі по ній). Короче, роблю, що можу :)

    Якщо щось цікавить, запитуйте, не встидайтесь :)
     
    • Подобається Подобається x 15
  2. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Розкажить про Ваші захоплення, захоплення Ваших друзів. Є у Вас українськомовні канали?
     
  3. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Не дивлюсь ТБ, не маю телевізора, іноді в неті лише щось дивлюсь, тому не знаю чи є укр. канали.
    До слова, якось один таксист розповідав, що в радянські часи в Лодзі передавали українські канали (канал?), з яких він вчив укр. мову :)
    І ще до слова. Польські канали не мають безкоштовних онлайн-трансляцій, як наші.

    Щодо захоплень, то в мене це фотографія (власне захоплення розвинулось тут, бо не мала що робити - спочатку мови не знала, роботи було мало, знайомих не було..). Почала фотографувати моделей, щоб навчитись мови, знайомитись з людьми, містом..
    В знайомих.. Навіть не знаю.. З однією знайомою ми ходили на ковзани, з другою на верхову їзду кілька разів. В знайомого, який мав клуб, ектремальні захоплення, з ним ми ходили на підводне плавання.

    До речі, згадала, як тоді на його машині якісь поляки написали польською: "Ху*, повертайся туди, звідки приїхав!". Неприємно :sad: Навіть не через ненависть деяких поляків до іноземців, а через те, що мій знайомий займаючись підприємницькою діяльністю платить більше податків, ніж пересічний поляк. Але, на жаль, і серед поляків, є такі, що не думають головою.

    Але то поодинокі випадки. Загалом поляки досить дружньо ставляться до українців. На відміну від того, як вони ставляться до інших (наприклад, німців, євреїв, росіян тощо).
     
    • Подобається Подобається x 7
  4. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Скажу за себе - я практично не знаю польську музику. Знаю два-три гурти, але що вони зараз грають навіть не уявляю, колись давно купив в Варшаві касетку "Будка суфлера" :) І мені здається, що взагалі українці польської музики не чують, не знають, того й не люблять.

    А чи знають поляки українську музику?
     
  5. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Гарне питання :) Хоча й болюче :sad:
    Пересічний поляк не розрізняє українську і російську мову, відповідно і музику. Тому навіть українські пісні вони зараховують до російських. В деяких випадках до чеських-словацьких та інших, бо ж іноземні слов'янські мови поляки слабо розрізняють.

    Знають українську пісню Вови зі Львова - "Сексуальна", яка була тут хітом минулого року, крутилась по радіо, ТБ, на дискотеках. Хоча не всі догадались по назві виконався, що це українська музика, тож вкотре довелось просвічувати народ..
    Ще одним хітом минулого року була пісня групи Еней - "Радіо хеллоу", з якою виконавці (поляки українського походження) виграли польське шоу Must Be the Music.

    Ці дві пісні поляки навіть підспівують (хай тільки приспів, хай хто як може, але все ж приємно ;) )
    Часто мені кажуть, що знають деякі пісні групи 5ніцца, але звідки її знають - не знаю.
    Деякі знають Руслану завдяки Євробаченню. Але ні пісень, ні її імені не запам'ятали.
    Та й ніби все.

    Звісно, популяризую укр. музику серед своїх польських знайомих (віком 25-30 років). Їм сподобались (настільки, щоб включати на забавах чи для гостей): Мері - "Ромео", ОЕ - "911", Немо - "Незнайомий мій брат", П. Дворський - "Смерекова хата" (отакий от вибір з-посеред моєї колекції українських пісень).
    Крім того самі почали шукати собі на ютубі українську музику. Зі знайденого Тіна Кароль їм сподобалась.
    Свекрусі подобається Євгенія Власова. Але свекруха її знає з часів перебування в США в рос. товаристві.
     
    • Подобається Подобається x 9
  6. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    А знаєш якусь статистику, скільки українців в Польщі?
     
  7. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Я трошки впхаюся до розмови. Каже Вікі, що під час перепису населення в 2002 році (новіших даних не знайшла), українську мову як рідну задекларували 27172 особи, а української мови як рідної навчалися 2007 студентів.

    Мій чоловік вчився в Польщі, то їздив на північ Польщі (уточню місто, напишу) до українців власне. Казав, що дуже гарна в них спільнота, дружня, дуже добре всі українською розмовляють і свого тримаються.
    І до лемківських українців їздив, із Юлією Дошною познайомився (чули про таку?). Шкода, що він форумів та інших онлайн спільнот не сприймає, бо би попросила його сюди написати щось.
     
    • Подобається Подобається x 2
  8. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Так, теж глянула в Вікі, українців в Польщі станом на 2002 рік було 0,08%. Для порівняння - у Львові поляків в 10 разів більше, якщо міряти співвідношення кількості поляків до українців та навпаки.
    Ну але не забуваймо, що це офіційні дані 10 річної давності.
     
  9. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    дуже дивно...
     
  10. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Думаю, що в тих підрахунках не брали до уваги українців, які живуть в Польщі тимчасово. А саме таких тут багато: студенти, викладачі, працівники сезонних робіт чи у відрядженнях, жінки поляків (чоловіки полячок? цікаво чи є такі :) ). Ми маємо карти тимчасового проживання (термін дії 1-2 роки) чи постійного проживання (10 років). Навряд чи таких рахують..
     
  11. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    А я думаю, що багато українців просто називалися поляками.
     
    • Подобається Подобається x 1
  12. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Не знаю. Але навряд.. Ті, хто має польський паспорт, автоматично мають польське громадянство. А українську національність подати в перепис - невже це проблема?
     
  13. Vittoriya

    Vittoriya скрипулька

    моя сестра з чоловіком вже десь7-8 років живуть у Польщі. Починали з Єлєньої гури, потім сестра вчилась і працювала у Вроцлаві, тепер обидвоє працюють у Гданську в опері, взяли у кредит квартиру і видно, що життя налагоддилося. Спочатку їм було дуже важко, навіть більше моїй сестрі. Багато було у них випадків неприязні, зверхнього відношення(бо українці), але й поряд з тим у кожному місті, де вони жили у них залишилися друзі-поляки, які чудово до них відносилися, цінували їх. Музикантам в Польщі легше,ніж в Україні, бо вони більше цінують класичну музику, будують сучасні зали з суперовою акустикою, у кожному навіть малееесенькому містечку є оркестр і філармонія. Тому ясно, що сестра в якийсь період змусила себе пристосуватися до чужої країни і тепер про це не шкодує, адже має хорошу роботу, де її дуже цінують. Вона піаністка, а в оперному театрі це дууже невдячна і важка праця і всі це дуже добре розуміють. Не приховую, у мене є думки про те, щоб їхати туди грати прослуховування в оркестр. Я люблю україну, нашу гарну мову, Львів, але у нас класична музика в такому занепаді, нікому то не треба і переспектив абсолютно ніяких нема. а я так не хочу міняти професію, направду. Я люблю свою справу, чому я маю кидати скрипку, аби заробити копійку? Не хочу... Тому може за якийсь час і я буду в числі українців в Польщі. А може й ні, життя не передбачуване, ми можемо лиш надіятися, а не планувати.
     
    • Подобається Подобається x 9
  14. sani

    sani Well-Known Member

    Підкажіть будь ласка, а є в польщі закон про захист прав споживачів(щось таке)
    Вчора був неприємно здивований, у Лідлі купив одну фігнюшку, а виявилось там ціна зовсім не та на яку я розраховував... і я зразу, як заплатив біля каси з чеком хотів то вернути, бо я переплутав... Продавець не хотів приймати, прокликав менеджера теж то саме, казали що не можна в них...
    Хоча я завжди в Лідлі в Греції і Англії нормально вертав товари, якщо щось не те купив... а тут чи то поляки спецом, бо побачили що то не поляк і не хотіли вертати назад і надурили, чи то що?..
    Є якийсь закон, і куди можна поскаржитись?
     
  15. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Звісно, є Urząd Ochrony Konsumentów чи якось так.
    Треба було або зразу дивитись на ціну і просити відняти товар ще друку чеку, або підійти до Biura obsługi, яке є чи не в кожному більшому супермаркеті, може б там помогли. І взагалі на стінах треба було пошукати телефон до тих охоронців консументів і подзвонити при менеджеру, вони зазвичай не хочуть проблем.
    В Лідлі ніколи нічого не купувала, але в Касторамі повертала сифон до туалетного бачка - віддали гроші без питань. Щодо інших товарів - без поняття. Треба читати що і доки можна повернути в магазин десь в неті.

    Згадала, що колись купувала рис в Жабці, біля якого був цінник з іншою ціною, ніж пробило на касі. Різницю вернули. І парфуми в Россмані теж купила "по акції" по ціні звичайній, але просила перевірити чому так вийшло, вони перевірили і виявилось, що цінник стоїть акційний, а наклейка зі старою ціною (під нею акційна).

    Тут теж дурять, тож треба бути уважним!
     
    • Подобається Подобається x 4
  16. Полковник

    Полковник миється в бані

    Это точно.


    У Польщі, в місті Тарнув, виявили злочинну групу, яка протягом десяти років змушувала до надання сексуальних послуг кілька десятків молодих українок зі Львова та області. Цією справою у Польщі займається Центральне слідче бюро в Жешуві, інформують польські ЗМІ. Про це пише радіо "Свобода".
    Шістьох осіб (трьох жінок і трьох чоловіків), які складали злочинне угрупування, затримали у місті Тарнув і, за рішенням суду, вони вже перебувають в ізоляторі тимчасового утримання. Як встановили польські слідчі, місцевим сутенерам допомагала українка. Саме вона їздила Львовом і селами області, запрошуючи дівчат на роботу танцівницями та офіціантками до нічних клубів у сусідню країну.

    Все виглядало досить привабливо. Польські сутенери, на чолі з жінкою і чоловіком з міста Тарнува, прикривались офіційною підприємницькою діяльністю і навіть легалізували перебування українок у Польщі. Однак «роботодавці» одразу відібрали в молодих українок закордонні паспорти і в орендованих приміщеннях примушували українок займатися проституцією. Фотографії дівчат навіть були виставлені на спеціальному сайті з повіями.

    За повідомленням польських ЗМІ, українки були під пильним наглядом, за ними велося відеоспостереження. Торгівці людьми наймали на роботу осіб від 18 до 20 років, які мали фінансові труднощі. На українських дівчатах, які потрапили у сексуальне рабство, шахраї, за інформацією прокуратури Тарнува, заробили понад півтора мільйона доларів. У Польщі це гучний скандал і одна з найбільших справ щодо торгівлі людьми за останні роки.
    У Львівській обласній прокуратурі і в правоохоронних органах наразі невідомо про затримання злочинної банди у Польщі, серед яких і громадянка України. Про це Радіо Свобода повідомили речники цих силових структур.

    Старший оперуповноважений Управління боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, ГУМВС у Львівській області Оксана Савич припускає, що після вихідних львівські правоохоронці з’ясовуватимуть подробиці цієї історії, і що, можливо, через Інтерпол отримають матеріали від польських колег.

    Заступник голови Західноукраїнського центру «Жіночі перспективи» Марта Чумало каже, що їй невідомо про молодих українок, які стали жертвами торгівлі людьми. Таким потерпілим і надає допомогу громадська організація. Експерт наголосила, що дівчата, які після закінчення школи не мають роботи, засобів для існування, найчастіше потрапляють у сексуальне рабство, переважно в Росію і Польщу. Сигналом тривоги одразу мав стати факт, що від них забрали паспорти.
    «Існує такий стереотип, що зі мною нічого не станеться, що з кимось це може бути, але не зі мною. Але це не так, кожен може потрапити у важку ситуацію. Тому не лише дівчата, які збираються їхати за кордон на роботу, але й чоловіки теж, мають дізнатись все про заклад, куди їдуть, підписати контракт, порозмовляти з тими, хто повернувся від працедавця. Адже Польща не так далеко, варто там знайти знайомих, хто що знає про заклад, де пропонують роботу. Чим більше інформації має людина, тим краще це для неї. Не можна віддавати документи. До нас багато звертається потерпілих, які довірились навіть і своїм знайомим», – розповіла Марта Чумало.

    Україна опинилася на 87 місці у світовому рейтингу щодо боротьби з торгівлею людьми з-поміж 182 країн. За визначенням міжнародних експертів, в Україні відбувається неналежне покарання винних у торгівлі людьми, захист жертв торговців людьми, а також недостатнє запобігання торгівлі людьми.

    Саме через безнадію на краще життя в Україні і необізнаність про небезпеку, що може спіткати за кордоном, не лише жінки, але й українські чоловіки все частіше стають жертвами торгівлі людьми. - radiosvoboda.org.


    Оригінал новини на сайті ГАЛІНФО
     
  17. Tetyn

    Tetyn New Member

    Мене теж цікавить це питання, можливо ще хтось може на це відповісти:)
     
  18. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Згідно результатам національного перепису населення із 2011 року, 48 тис.
    Із того 20 тис. декларувало українську національність разом з польською.
     
    • Подобається Подобається x 1
  19. SATKUR

    SATKUR Well-Known Member

    - Дивно.. в інтернеті достаньйо польскіх безкоштовних онлайн телеканалів... та ціла купа фільмів онлайн.. М'о щось плутаєте?
     
    • Подобається Подобається x 1
  20. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Наприклад? Є якісь окремі відео, але нема так, як наприклад, на сайті Інтеру, де можна онлайн переглядати трансляцію. Або я просто ще не знайшла..
     
а де твій аватар? :)