Українці у Чехії

Тема у розділі 'Українці у світі', створена користувачем Un.Known, 3 січ 2012.

  1. Un.Known

    Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

    Так з чого почати...

    Все, що напишу, буде, звичайно, суб'єктивним і побудованим на власних спостереженнях.

    Українців у Чехії можна поділити на декілька груп, мабуть, почну поступово.

    Група перша, ще зовсім недавно була, мабуть, найпоширеніша - це українські заробітчани, жінки і чоловіки, котрі працювали на будівництві, в кухні, в готелях, і звісно, не на ведучих позиціях.

    Колись, пригадую, люди ці жили досить скромно і невибагливо - у кращому випадку у гуртожитках, економили на всьому - це було приблизно 15 років тому, перша хвиля еміграції українців у Чехію. Зараз такого явища майже нема. Принаймі, я не бачу, не знаю.

    Далі буде...
     
    • Подобається Подобається x 6
  2. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Років 10 тому мені розповідали, що до українців в Чехії є дуже негативне ставлення, гірше, ніж навіть в Польщі. Це правда? І чи зберігаються такі настрої?
     
  3. Un.Known

    Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

    Саме років десять тому воно справді таким було. Асоціації з українцем були дві - це або людина в спортивних штанах і мокасинах з кульком із супермаркету або бандіт. Перший часто валявся п’яним недалеко коло гуртожитку, другий чекав на першого на автобусній станції Флоренс і відбирав зароблені гроші. По декількох перестрілках посадка на рейси в Україну проводилась поза автовокзалом. Було соромно - нас відсунули, як негрів. Відповідним було відношення.

    З роками, з вступом Чехії в шенген, зі зміною законів, група, про котру я писала в першому дописі, майже зникла. Чорноробочих, сезонних робітників стало менше. Ті українці, котрі залишились, знали краще мову, шукали кращу роботу, легалізовувались, заробляли більше грошей, почали жити в кращих умовах. Почали привозити сім’ї, дітей, котрі пішли вчитись в чеські школи.

    Кмітливіші відкрили власні фірми і живуть дуже незле. Власне, зі всіх родин, котрих я знаю в Чехії, три найбагатші - українські. Живуть з розмахом, котрі деяким чехам не снилось.

    Мушу сказати, що "жаба" може бути національною тваринкою не тільки в українців - у чехів, може й більше. Гола зелена заздрість дусить чеха на рівному місці.

    Я особисто неприязнь до себе на національному грунті не відчула ніколи. Дехто був дуже здивований, коли дізнавався, що я українка. )
     
    • Подобається Подобається x 6
  4. Luna

    Luna змИючка - сокровище :)

    Може, не відчули через те, що добре адаптувались в Чехії? Коли людина відчуває себе вільно - її важко зачепити неприязню...
     
  5. Un.Known

    Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

    Я не знаю, чи я адаптувалась. Мабуть так, якщо взяти до уваги мову, мій акцент не можуть визначити, знання історії, любов до цієї країни, роботу, котру не отримали решта двісті з чимось претендентів.

    Можливо, те, що я знаю, скільки метрів має найвища гора Чехії, і будить якусь повагу. :)
     
    • Подобається Подобається x 6
  6. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Розказуйте про інші групи
     
    • Подобається Подобається x 1
  7. Un.Known

    Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

    Наступна група - українки, котрі вийшли заміж за чехів. Ці, за невеликим виключенням, повністю асимільовані. Варять чеську кухню, розмовляють чеською, як можуть - з дітьми також, і навіть переймають менталітет чеської жінки. Мабуть, змушує менталітет чеського чоловіка. :)

    Група, до котрої відношусь і я - це повністю українська сім"я. Фактично, не відрізняється від пересічної української сім"ї в Україні. Тобто матріархат і терті пляцки. :) Спілкування українською, традиції українські. Переважно шукають собі подібних, з ними ж святкують, їздять у відпустки.

    Тобто, заробітчан, чистих заробітчан, котрі приїхали на декілька місяців заробити і поїхати - майже не залишилось. Ті, котрі зараз тут є - люди, котрі живуть нормальним, звичайним життям.
     
    • Подобається Подобається x 8
  8. Un.Known

    Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

    Варто, мабуть, згадати і про релігію.

    Тішуся, що українці вірять. Вірять і тут, не забувають про обов"язки віруючої людини, до якої б вони конфесії не належали. Знаю тут українців-баптистів, українців-православних, греко-католиків. Я римо-католичка, тобто для мене з переїздом нічого не змінилось - як ходила до костела, так і хожу.

    Для греко-католиків, в принципі, також би не мало бути проблемою, навіть якщо вони живуть в менших містечках, ходити до костела - обидві церкви католицькі і між ними є сопричастя. От що роблять православні - навіть не уявляю.

    Але в Празі, на Карловій вулиці знаходиться грецько-католицька церква, кафедрал святого Климента, костел з найдосконалішою, як кажуть знавці, акустикою в Празі - там люблю бувати, і в будні дні, а коли є Паска - маєте відчуття, що ви у Львові, бо навколо чути тільки українську, на кошиках українські традиційні серветки з вишивкою "Христос Воскрес!" і Ви маєте відчуття свята. :)

    В моравському костелі різниці не відчуєте - моравани від чехів відрізняються своєю побожністю, але коли я вперше прийшла на Паску в чеський костел - нас там було 15 чоловік, разом зі мною, ксьондзом і моїми дітьми. І всі присутні, котрі принесли посвятити на тарілочці два яєчка і баранчика, зачудовано дивились на мій кошик з хріном, ковбасою і ашпарагусом. :)
     
    • Подобається Подобається x 7
  9. levandivka

    levandivka Не демократ, однозначно.

    Ногами міряли? :)
     
  10. Un.Known

    Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

    Нє. І не тягне. :)

    Не моє.
     
  11. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    А є якісь офіційні/неофіційні дані, скільки там наших?
     
  12. Un.Known

    Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

    За даними чеського статистичного уряду в Чехії зараз легально знаходиться 109 тисяч українців, з різними дозволами на перебування. Цікаво, що ця цифра не міняється роками. Десять років тому за неофіційними даними українців в Чехії було приблизно мільйон.
     
    • Подобається Подобається x 2
  13. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    А чи є там українці які досягли особливих успіхів в Чехії? Якими можливо пишається українська діаспора. Політики, бізнесмени, лікарі, митці...
     
  14. Un.Known

    Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

    Політиків - не знаю. От бізнесмен є. Стриянин. :)

    Прізвища називати не буду, про статки можу сама тільки здогадуватись, але людина в спілкуванні дуже проста, підтримує українські осередки чи організації, спонсорує українські вечірки чи концерти.

    З лікарів тут відомий доктор, вчений-біолог Сергій Кириленко, експерт досліджень раку і ракових захворювань. Працює у університеті Масарика.

    Про митців також не чула, але є українська група "Ігніс", як кажуть чехи "українське кантрі".

    http://www.youtube.com/watch?v=hkHBChVBiOU
     
    • Подобається Подобається x 6
  15. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    • Подобається Подобається x 4
  16. Игорь

    Игорь Well-Known Member

    Интересный анекдот:Прага 2010 год два чеха по ТВ смотрят репортаж из Багдада

    - а все таки хорошо!

    - что хорошего то?

    - что в 1968 г Советский Союз еще не был демократической страной)
     
    • Подобається Подобається x 1
  17. yasam

    yasam Well-Known Member

    Ну чому закордоном можна Україну збудувати за усіма соцстандартами, а на рідній землі ні?
     
    • Подобається Подобається x 1
  18. restavratsia

    restavratsia Active Member

    білими українці ставали- мозолями і потом в Чехії.

    Загальний стаж 4 сезони в Чехії з короткими відвідинами домівки. Праця до 15 годин денно( там платять за години) і втрачене здоров'я. Єдиний позитив- вільне володіння мовою того народу, статус білої людини і тільки хороші враження про роботодавців та неприємні згадки про наших там заробітчан і вже українських чехів. Оломоуц, Могельніце, Трутнов, Наход- тут ми існували спочатку, а потім непогано мешкали.
     
    • Подобається Подобається x 2
  19. Полковник

    Полковник миється в бані

    Главное, что не у москалей!
     
  20. restavratsia

    restavratsia Active Member

    Відношення в залежності від статусу

    Перш за все ми тільки роботяги і трошки вище.Справляєшся добре( відношення і виробітка) маєш оплату(основне) і часткові покращені умови. Тільки один зрив( з причиною і без), тобі краще змінити місце. Основне- робоче місце прибране і без грубих казусів( п'янка, крадіж).Це моє враження за 5 сезонів( рахуй років).Та в загальному чехи дуже класний народ, незалежно від статків.
     
    • Подобається Подобається x 3
а де твій аватар? :)