Топо- та гідронімики

Тема у розділі 'Мовне питання', створена користувачем piepie, 5 лют 2007.

  1. piepie

    piepie миється в бані

    Салата стверджує: "ст" - признак устойчивости.
    Кілька спростовуючих міркувань:

    Про що говорить назва Стрий. Легенда пов'язує її зі словом стрий (дядько), але, звичайно, це не наукове пояснення, а тільки, так звана, народна етимологія. В основі назви звукосполучення стр, яке утворює великий комплекс загальних слів, назв річок і поселень. І. Свенціцький твердить, що воно означає „плинна вода”, В. Петров — „вода”. До споріднених слів з цією основою належать струя, струмінь, струмок, стріла, острів, бистрина, стрижень стрімкий, а також Стрибог, російські быстрый, стремнина. Сам же корінь (стр), за загальноприйнятою думкою, походить від індоєвропей-ського ср (еу), яке має такі значення: текти, струїти, струя, текуча вода, швидкість, крутизна. Дослідник дністровської гідронімії В. П. Петров виділяє цілу групу споріднених назв річок з характерними сполученнями звуків стр, з саме: Стрий, Стрина, Стрвяж з численними варіантами (Стрвяч, Стривець, Стривігор, Струга, Стронавка, Стривники, Стронна, Стриня), а також кілька річок з назвою Бистриця. Нема-ло річок з цим коренем є і на верхній Прип'яті: Струмень (Струмель), Струваж та інші. Є озеро Стриця. Дехто з учених залучає до цього топонімічного ряду теж Стир і Простир. Річка Стрижень (притока Десни) згадується в літописах уже під 1078 роком. У назві Дністер — другий компонент (стер) теж належить до цієї групи. Струг(а) — назва багатьох річок і поселень в західній час-тині республік колишньої СРСР, в Польщі і Югославії. Цікаво, що в гідронімії часів балто-слов'янської мовної єдності всі ріки звали стриями, особливо у верхньому Подністров'ї. http://eko.civicua.org/WATER/p2.htm

    Учені-лінґвісти у своїй схоластичности варті здебільшого лиш скептичної посмішки. У русинській мові Стрий - им'я иньцесної сестри Стрибога, богині вітру. У сучасности слово побутує майже винятково в одному значенні - маловитлумачувальний подмух вітру, що супроводжує смерть. Звідсіль і стричик - шибениця.
    Хтозна, як витлумачують назву Дністро, як на мене, дні - множина від дно ( нечасто вживана, правда), -стро - стрімке. Себто: стрімке дно.
     
  2. Viktoria Jichova

    Viktoria Jichova Well-Known Member

    Відповідь: Топо- та гідронімики

    Так, цікаво.:) Навіть якщо порівняти інші мови, для котрих індоєвропейська була прамовою, то можна зауважити, що корінь "-стр-" побачимо і в англійському слові "stream " - потік, струмок і т.д.:)
     
  3. Viktoria Jichova

    Viktoria Jichova Well-Known Member

    Відповідь: Топо- та гідронімики

    Цікава теж етимологія назви чеської ріки Влтави, що протікає через Прагу. Ця назва "Влт-ава" походить від кельтської, а потім вже ґерманізованої назви "wild aqua ", що означає "дика вода". :) Бо раніше, ніж слов´яни (котрі прийшли у Чехію приблизно в 6 ст. н.е.), тут жили кельтські, а трохи згодом і ґерманські племена.:) I назва "Богемія" (Чехія) є також кельтського походження.:)
     
  4. duncan

    duncan батяр з личакова Команда форуму

    Відповідь: Топо- та гідронімики

    історик валентин мороз казав, що наші ріки, які мають корінь "дн" — з староперської, що означає "вода"...
     
а де твій аватар? :)