Старовинні дати в оригіналі

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем vov66, 7 жов 2010.

  1. vov66

    vov66 Well-Known Member

    [​IMG]У 1629 році флорентійський купець Роберто Бандінеллі заснував першу пошту у Львові. Пошту відсилали через "курсорів" щосуботи в двох напрямках: на Замостя - Люблін - Варшаву - Торунь - Гданськ та на Ярослав - Ряшів - Тарнів - Краків. На бажання висилали посилки і в інші сторони. Розміщувалась пошта в будинку № 2 на площі Ринок (палаццо Бандінеллі). http://www.post.lviv.ua/istorija.html

    «…Львівська поштова справа була започаткована у 1625 році, коли купець Доменіко Мантеллупі, якого вважають засновником пошти у Кракові, розпочав організацію такої служби у Львові. Вдосконалив ж її інший італієць - Роберто Бандінеллі, який на початку XVII ст. придбав на площі Ринок кам'яницю і став львівським городянином…

    …У 1629 році польський король Сигізмунд ІІІ видав декрет про надання Роберту Бандінеллі привілею на провадження королівської пошти до Італії та інших закордонних міст…

    …Разом з одержанням привілею на провадження королівської пошти Роберто Бандінеллі був зарахований до складу королівського почту. Цей факт, та ще й високе покровительство дозволили Бандінеллі порозумітися з маґістратом та укласти з радою міста "Ordinatio Posthal" - план організації пошти. Документ і досі зберігається у Центральному історичному архіві України у Львові. Текст його був водночас своєрідним оголошенням про те, що "пошта зі Львова до Любліна, Варшави, Торуня, Гданська, а також в інші краї та... з цих же місць назад знатному панові Роберто Бандінеллі на поштміністерство надана". 12 травня 1629 р. текст "ординарії" був занесений до міських книг…

    …Історія зберегла нам не тільки імена перших професійних поштарів Львова, а й будинок, де мешкав Роберто Бандінеллі і де містилася пошта, організована ним у 1629 році. Сьогодні це наріжний будинок площі Ринок та вулиці Ставропігійської, одна з найкращих ренесансних споруд у комплексі будівель Ринкової площі. За своєю композицією і декором будинок нагадує відомі палаци Пандольфіні у Флоренції та Фернезе в Римі (на жаль, невідомим залишається ім'я архітектора). Особливо багатим і виразним є декор бокового фасаду (від вулиці Ставропігійської). Колишня кам'яниця Бандінеллі, ймовірно, є однією з найстаріших будівель, пов'язаних із поштовою справою в Україні, і єдиною житловою спорудою в ансамблі площі Ринок, яка наразі реставрована…» Анна Кос, історик культури http://www.chasipodii.net/article/6361/

    Фото з вулиці Ставропігійської.

    [​IMG][​IMG]
    На сьогодні, це унікальний будинок, де збереглися оригінальні дати старовини (інших будинків з такими датами я не найшов).
    Маємо дві дати: 1739 і 1737 роки. Так вважать історики. Про що, ці дати кажуть? Чи це дата реставрації, чи дата побудови, чи… ???
    І ще, перша літера або символ не схожа на всім відому 1 (одиничку). А перед «1» є ще букви А. D – що вони означають?

    Модераторам - прошу не переносити в іншу тему.
     
    • Подобається Подобається x 2
  2. Максим

    Максим Well-Known Member

    Для зображення цифр застосовувалися різні стилі, зокрема є і варіант, в якому риска вгорі одиниці продовжена до основи або злучена з попередньою цифрою чи літерою.


    AD - Anno Domini - року Божого, тобто нашого літочислення.
     
    • Подобається Подобається x 4
  3. vov66

    vov66 Well-Known Member

    Може маєте фото?
     
  4. nikolas

    nikolas Well-Known Member

    Такі написи ставились майже на всіх старовинних спорудах.Дати закладення будівлі.
     
  5. Svjato

    Svjato Well-Known Member

    На іншому є AVG чи AVC

    ---------- Додано в 18:34 ---------- Попередній допис був написаний в 18:32 ----------

    Думаю дати квітки будівельників та опорядників (ліпнина, сходи, черепиця...)
     
  6. vov66

    vov66 Well-Known Member

    Але в цьому випадку є протиріччя.
    "...Вдосконалив ж її інший італієць - Роберто Бандінеллі, який на початку XVII ст. придбав на площі Ринок..."
    Це приблизно 1600-1630 роки. А на будинку 1737 рік.
    Тому я і задав питання. Розбіжність більше 100 років.
     
  7. Максим

    Максим Well-Known Member

    AVC, тобто AUC (U і V колись писалися однаково, як і J та І) - Ab urbe condita - "Від заснування міста", тобто Риму. Рим було засновано в 753 BC, чи, якщо бажаєте, "до нової ери". Тобто, 1 AUC = 753 BC, 2 AUC = 752 BC і так далі, відповідно, зараз маємо 2763 AUC = 2010 AD.


    Не маю, але бачив таких багато, з цифрами в різних варіантах, якщо пошукаєте, то знайдете. Це ж напевно один з майстрів, які будували дім, або ремонтували фасад будівлі, на згадку витесав до каменя рік. Точно як і зараз майстри пишуть рік до незатвердлого бетону. Хотіли написати цифри каліграфічно, тому вигадували різні елементи декору. Бачив такі дати, де риска в одиниці виходила з середини цифри і зліва перетворювалася в квітковий орнамент, або сама риска була набагато більшою, ніж решта цифри.
     
    • Подобається Подобається x 4
  8. vov66

    vov66 Well-Known Member

    Я тоже зауважив, що І і J дуже подібні. Наприклад, латиною Ісус - Iesus, а польською Jesus.

    А як це можна застосувати до нашої дати? Може є якісь версії?
     
  9. Максим

    Максим Well-Known Member

    Ніяк. Свято питався, що воно означає, я відповів. У Вашому випадку найімовірніше - це дата реновації будинку, адже на той час він вже мав сто років. Цілком можливо, що первинний будинок був майже повністю знищений пожежею тощо. Тому зараз видно дату, яку витесали майстри під час його ремонту.
     
    • Подобається Подобається x 3
  10. vov66

    vov66 Well-Known Member

    Маю ще одне фото з Кам'янця-Подільського.Якісне фото можна глянути тут

    [​IMG][​IMG]

    На цьому фото перша буква (моя така думка) перебита з J на І. Також дивна висота шрифту, що зразу кидається в очі (перша менша, ніж всі решту).
     
    • Подобається Подобається x 2
  11. vov66

    vov66 Well-Known Member

    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

    На цьому фото - дата згідно стилю на час написання картини (1771рік)

    [​IMG][​IMG]

    На жаль, на форумі діє обмеження на кількість фото (8).
     
    • Подобається Подобається x 1
  12. vov66

    vov66 Well-Known Member

    Продовження

    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
     
  13. Максим

    Максим Well-Known Member

    В старих шрифтах цифри мали різну висоту і різне розміщення в рядку за висотою стосовно інших цифр чи літер:

    [​IMG]

    [​IMG]


    Ось порівняння сучасного шрифту зі шрифтом 18 століття:

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    • Подобається Подобається x 5
  14. vov66

    vov66 Well-Known Member

    Дякую, Максиме! Це з якого сайту? Щось не бачу на Ваших фото своїх одиничок...

    Ще одне фото:
    м. Берегово Ужгородська обл.

    [​IMG]
     
    • Подобається Подобається x 2
  15. Максим

    Максим Well-Known Member

    На фото назва вулиці (Bethlen - тобто Габор Бетлен, князь Трансильванії в 17 столітті). Вулиці його імені є практично в кожному угорському місті. Текст назви і номер під назвою мені видається неповним - вгорі мало б бути швидше за все Bethlen utca, тобто повністю написано "вулиця Бетлена", або і взагалі, Bethlen Gábor utca, внизу - номер, який може складатися з номеру запису в катастральній книзі і порядкового номеру будинку на вулиці. На жаль, знимка маленька і важко роздивитися.

    В попередньому дописі репродукції з сайту gutenberg.org
     
    • Подобається Подобається x 1
  16. vov66

    vov66 Well-Known Member

    Фото я взяв з цього сайту
    "...Таємниця палацу графа Бетлена

    Вважається, що це найстарша будівля Берегова. Зараз тут знаходиться професійне училище та музей Берегівщини. Побудував її нібито князь Трансільванії Габор Бетлен (1581-1629) у останній рік свого життя.

    Князь Бетлен спорудив літню садибу на місці колишнього монастиря, знищеного реформатами. Одноповерхову будову прикрашають шість колон у стилі епохи Відродження, а підвал зберіг свою початкову готичну стелю. На думку О.Мельника, очевидно, він є залишком монастиря, а берегівські ченці, ймовірно, і зберігали вірну хронологію “від народження Ісуса”.

    Якось Олександр Мельник, будучи під впливом нещодавно прочитаної книжки йшов на роботу. І тільки в цей день випадково звернув свою увагу на надпис на стіні. І ледь на присів від несподіванки. “Я неодноразово заходив сюди, адже деякий час викладав в училищі, – розповідає Олександр Мельник – Але ніколи не міг уявити, що це настільки унікальне місце”.
    На стіні фасаду Графського палацу він побачив виїмку білого кольору, де знаходиться цікавий напис. Добре видно, що під прізвищем BETHLEN на стіні вибито чотири знаки J 6 2 9 і віньєтка.

    Берегівський історик розмірковує: “Перший знак традиційно читається як “1”, так вважають і закарпатські історики. Але ж добре видно, що це не одиниця, а літера “J“! Цифри “6” і “9” зрозумілі. А от третій знак... Він читається, як “Z”. Чому? Справа в тому, що це звичайна цифра “2”. У середньовіччя первісний зміст арабських цифр полягав у кількості кутів: 1 – один кут, 2 – два кути, 3 – три кути і так далі. Якщо уважно дивитись і вдумливо проаналізувати, то напрошується висновок, що на стіні вибито “J 629”, тобто “Jesus 629”, що означає “Ісуса 629-й рік”!

    Олександр Мельник робить висновок, що господарі Графського палацу добре знали справжню хронологію і точно знали кількість років, що минула після народження Ісуса Христа..."
     
    • Подобається Подобається x 1
  17. Максим

    Максим Well-Known Member

    Це все пояснює, тоді це звичайно ж не назва вулиці, але безпосередньо ім'я інвестора будови.

    Щодо цифр, я погоджуюся з твердженням, що вони означають 1629 рік. Одиницю малювали і як літеру I, і як літеру J. Як слушно зауважили, часом і інші цифри теж - 2 як Z, 5 як S тощо.
     
  18. vov66

    vov66 Well-Known Member

    Доповнення
    "...І все ж таки питання – коли ж народився Ісус Христос – залишається відкритим. Історична наука стверджує, що вперше дату Різдва Христова обрахував римський чернець Діонісій Малий у VI ст. н.е. Але ці підрахунки ставились під сумнів на Заході до XV ст., а у Візантії так і не були канонізовані.
    Тільки з 1431 р. ера “від Різдва Христова” використовується у Папській канцелярії.

    Один з їх висновків авторів “нової хронології” такий: у середньовіччі було добре відомо, коли народився і жив Ісус.
    Так само провадились і записи. Наприклад, І.300 (тобто 300 років від Ісуса). Або Х.ІІІ, що означало “Христа третє століття” (зверніть увагу на крапку після Х та І). З часом інформація про те, що літери на початку формул означають перші літери імен Христос та Ісус, була втрачена, і з XVII століття вони стали розумітись як числа. Тому надпис на стіні Графського палацу в Берегові – справді дуже цікаве відкриття, яке заслуговує на увагу..."
     
    • Подобається Подобається x 1
  19. Максим

    Максим Well-Known Member

    Католицька енциклопедія каже інакше. От її цитування у вікіпедії:
    А в принципі, AD широко використовували самі ж монахи і священики ще в 9 столітті.

    Крапки між цифрами в датах ставили інколи хаотично. Деякі роки написані для прикладу так: 2.0.1.0. Навіть на знимці у Вашому ж першому дописі написано "A.D.1.7.3.7."
     
    • Подобається Подобається x 1
  20. vov66

    vov66 Well-Known Member

    То же саме на рос. вікіпедії. Але поки що розглядати католицьку енциклопедію не будемо, бо вона є зацікавлена сторона.
     
а де твій аватар? :)