Що наші діти вчать у школі...

Тема у розділі 'Діти', створена користувачем Iriska, 26 січ 2012.

1. Iriska

Iriska Well-Known Member

Кипить мозок... здають нерви... коли читаю підручник для 5-го класу з Української мови... а саме - Рідна мова 5клас автори Олександра Глазова та Юрій Кузнецов...

Для прикладу сьогоднішнього вивчення рідної мови, декілька нонсенсів з підручника...

1. Виявляється, тепер слід писати пів'яблука, дит'ясла (що взагалі унікум... адже це скорочення від дитячі ясла)...

2. Орфоепія - розділ науки про мову, що вивчає ПРАВИЛЬНУ вимову слів. (цікаво коли та наука виникла...) і при цьому приклад написання звукової транскрипції (яку вдало передерли з англійської мови) до слова смієшся [см'ійес':а] (звиняйте... але хіба обісра*ся можна від такої вимови... а вона згідно "орфоепії" ПРАВИЛЬНА)... сміється [см'ійец':а]... ну навіть на російську не схоже... як і на білоруську... таке враження що скоро наука отримає назву Азароепія...

3. Якщо раніше нам пояснювали в яких випадках пишеться "ь"... то тепер на прикладах слів з російської "голубь" - написно - НЕ пишеться...

На більше прикладів зараз просто не вистачить нервів... киплю як чайник з самогоном... Проте залишається питання... ЯК ЦЕЙ МАРАЗМ ЗМІНИТИ???? І чим думали оті "автори" коли писали цей підручник для дітей 10-ти років?!:dntknw:

• Подобається Подобається x 9
  2. Кохана

Кохана LuBimaya

і не кажіть!
    сама в ступорі була, коли прочитала, що за новою орфографією слова, наприклад, інший, інша мають писатися з букви "и"! Инший! як вам таке?

• Подобається Подобається x 1
  3. sani

sani Well-Known Member

короче маразм, як був коли я вчився у школі, так і продовжується!
    Мову мають творити поети-письменники, а не маразматіки. я так думаю..

Все більше доходжу до думки що єдиного правила написання бути неможе. Якщо маразматіку подобається писати "Инший" чи "пів'яблука" хай собі пише(то його авторський стиль) і мені байдуже, які вони там для себе правила придумують, буду писати так як мені подобається(це мій авторський стиль) Головне щоб можна було зрозуміти :)
    Елси в солвах перетсавить бкувы в бепсорякде, остваив на сових метсах тоьлко преувю и псоелнюдю бкуву, то ткест все ранво мжоно бедут порчатить

Єдине що сумно що дітей дурості вчать, і кожен рік ті маразматичні правила будуть мінятись, а бідним дітям то все вчи і переучуй... тільки для того щоб здати, бо як тільки здаш воно всерівно поміняється..

• Подобається Подобається x 2
  4. Кохана

Кохана LuBimaya

власне!
    нормальна мова була, нормальні правила, нормальні орфографія і орфоепія!
    але ж ні! треба повимахуватися... ідіоти

• Подобається Подобається x 6
  5. nirvanka

nirvanka просто фотограф

Не хочеться втішати вас розказуючи про те, що в Польщі взагалі трагедія з граматикою і орфографією, бо нам від того краще не буде, але таки дуже тішусь, що в нас така потужна система навчання саме української мови. Не знаю як зараз з новою системою освіти, але в мої часи (тобто пару років тому :) ) екзамен з укр. мови був обов'язковим при вступі чи не на кожен факультет!

А для прикладу в Польщі для вступу в політех вимагається лише математика і фізика. Поляки пишучи в неті і між собою в листах роблять чимало помилок. Це навіть мені помітно! В моїй фірмі дійшло до того, що я виправляю програмістам помилки в словах в програмах! Хоча кажуть, щоб тим не переймалась, бо всі ж пишуть з помилками.

Але для мене такий підхід є диким, чесно кажучи. Усвідомлюю, що не володію укр. мовою досконало, але постійно намагаюсь вчитись і помагати іншим вчити мову. Не знаю, може це залежить від особистого підходу до мови, але таки на наших сайтах і форумах знааааачно менше трапляється мовних помилок.

Думаю, що варто обов'язково вчити дітей поваги до мови, як до невід'ємної частини кожного з нас. Пояснювати, що неграмотні сприймаються іншими гірше, ніж грамотні. Нехай вони того в 10 років не зрозуміють, не будуть перейматись тим, але це ж все таки залишається десь в свідомості.

• Подобається Подобається x 7
  6. Полковник

Полковник миється в бані

Кто допустил москалей составлять учебник Мовы????
    С этого надо начать разборки.

---------- Додано в 09:40 ---------- Попередній допис був написаний в 09:39 ----------

Хм, никогда не наблюдал сего явления.
    Расскажите подробнее, пожалуйста.

7. sani

sani Well-Known Member

я б не сказав що потужна, вчать купу всього, а толком нічого :sad:... і виходить чаловек аркестр який толком нічого не вміє. і мусить крім 5 років універу, ще час тратити на навчання-стажування

щодо мови, от на власному прикладі, вчив в школі мову, заставляли нас вчити одне правило, а потім приходили після канікул, і починалось... тепер нові правила в мові, і мене то відверто смішило... і на фоні усього цього хаусу вчителька мене переконувала як "правильно" відміняти моє прізвище :) і ото після стількох років "успішного" мУчіння укр. мови в школі мусів ще потратити купу грошей на репетиторів з універу, щоб зазубрити, здати і забути нові правила (я вже мовчу про доцільність того знання тому ж програмісту, як про вічні зміни, то що було правильно 10 років тому сьогодні вважається безграмотністю)

тому буду писати, так як я, вважаю за потрібне... бо усі ті маразми мені просто не подобаються і ріжуть вухо (навіть нормальне слово "проїЗд", а чомусь щоб "проїЖджати" треба шепелявити польським акцентом)

що не скажеш про точні науки, от їх треба вчити, теорема Піфагора, і сьогодні актуальна, як і 100-200 років тому

8. Ука

Ука сова на посаді жайворонка

цих змін офіційно не прийняли, вони залишилися проектом.
    це не нові правила, вони в правописі 2007го року вже були (як раніше - не пригадую)

---------- Додано в 10:31 ---------- Попередній допис був написаний в 10:29 ----------

Для цього мав би бути грамотний тестер інтерфейсу

• Подобається Подобається x 3
  9. iso

iso Well-Known Member

Дуже правильно думаєте. Але оформляти ці творіння в єдину систему повинні все ж науковці
    А оце вже дуже хибна думка
    одразу пізнати справжнього Галичанина :good:

10. Iriska

Iriska Well-Known Member

навіть якщо 2001р... чому слова які похідні від ПОЛОВИНА яблука и ДИТЯЧІ ясла, пишуться через апостроф який має ЗОВСІМ інше значення в написанні слів... Нехай пояснять логіку такого правила...

:crazy:

11. Ука

яке значення має апостроф?

12. sani

sani Well-Known Member

як на мене апостроф то взагалі зло, тільки все ускладнює. без нього прекрасно можна обійтись

13. Sirko

Sirko Well-Known Member

А що не так? Все правильно: смієсся, смієцця. Це наддніпрянська вимова, завжди так було.

14. Un.Known

Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

А хіба обговорюємо підручник з наддніпрянської вимови?

15. Sirko

Sirko Well-Known Member

Фактично - так, оскільки базу літературної мови більшою мірою сформували саме наддніпрянські говірки. Осьо дивіться:

І серед однієї з пропозицій така: закінчення дієслів -ться, -шся передаються згідно з вимовою як -цьця, -сся. Бачите, пройшов би такий правопис два століття тому, ніхто би нині не думав "обісра*ся від такої вимови" :)

Інша річ, якщо ви як мати чи батько своєї дитини проти того, аби хтось нав'язував вашій дитині, як вона має вимовляти слова в побуті. Якщо ви чи ваша дитина буквально вимовляєте -шся чи -ться, це особливості вашої розмовної вимови, і ніякий підручник не може вам цього заборонити. Але якщо ви йдете працювати диктором на телебачення, ну то бажано дотримуватися літературної норми. А щоб дотримуватися, треба знати, чого дотримуватися, так? Тому ось "що наші діти вчать у школі..."

16. Un.Known

Un.Known споглядач з лінійкою ) Команда форуму

І Ви вважаєте вдалим кроком повернутись на два століття назад?

Маю враження, що це свого роду протистояння західній говірці і неологізмам. Не заради мови самої.

17. Sirko

Sirko Well-Known Member

Та ні, східняки досі так говорять, бо там це традиція, принаймні по селах. От моя бабуся перші 20 років прожила на Сумщині, а потім 60 на Закарпатті, але так і не позбулась оцього -сся :)

Та якщо поглянути, то в західних говірках взагалі інша традиція: шо ти ся (сі) смієш, він смієся. Кажуть, в оригіналі Франковий твір називався "Борислав смієся". Є в нього навіть смієсь ("Чи лиш доля отак надо мною смієсь?"). Тож у певному сенсі оці -цця та -сся історично чужі для західняків, може тому є трохи несприйняття?

З іншого боку, західняки так само нав'язали літературній мові дещо своє, що було чужим для східняків, наприклад, від (на сході досі кажуть од), чекати (там ждуть), тримати (там держать) і так далі.

18. Ука

весь "радянський" період так було. тут справді все правильно.

можна дискутувати про доцільність уніфікації всього багатстваа і відтінків мови до одного діалекту, але це наразі будуть просто дискусії, нічим не узаконені. Можна локально приймати собі якісь правила, як от канал СТБ (балдію від їхніх новин), але дітей в школі вчать згідно з узаконеним стандартом - правописом 2007го року.
    Власне тому мені дивне обурення автора гілки - в підручнику все правильно :)

• Подобається Подобається x 4
  19. iso

iso Well-Known Member

А як в граматиці Смотрицького?

20. Luna

Luna змИючка - сокровище :)

Півяблука мене якось не зачаровує))
    У підручнику дійсно складно пояснено. Там і обговорювати нема що...Власні назви - через дефіс (пів-Одеси), загальні - разом (півбудинку, пів"яблука) Апостроф тільки демонструє, що після нього буква позначає два звуки - це ми ще з Вами у школі вчили.

))) Західну говірку, як і південну, до підручників не втиснеш. Бо бідні геть будуть наші діти - заплутаються, у кожного ж своє.

а де твій аватар? :)