Радіостанція УПА "Афродита": "Ви чуєте голос вільної України..."

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем bayard, 11 чер 2011.

  1. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    Ця дивовижна історія відкрилася для мене у 2009-му - про інженера Газенбрукса, який у лавах УПА став диктором підпільної радіостанції під кодовою назвою "Афродита". Працівники посольства в Бельгії знайшли його могилу...

    У 1953 році, після смерті Сталіна, за активного втручання міжнародної спільноти з нетрів радянських гулагів почали звільняти іноземців. Серед 12 бельгійців, звільнених у червні 1953 року, був Альберт Газенбрукс, уродженець бельгійського міста Брюгге, засуджений у 1947 році на 10 років таборів за участь в УПА.

    Про це навіть написала газета "Нью-Йорк Таймз": "З Сибіру повернувся до Брюсселя бельгієць Альберт Газенбрукс, що був довший час речником підпільної короткохвильової радіостанції Української Повстанської Армії в Карпатах, Україна".

    Ця дивовижна історія відкрилася для мене взимку 2009 року, під час подорожі до Бельгії. Посол України Євген Бершеда розповів нам про бельгійського інженера, який, потрапивши до лав УПА, став диктором підпільної повстанської радіостанції під кодовою назвою "Афродита".

    Довідавшись про нього від Оксани Забужко, працівники посольства знайшли могилу бельгійського упівця - на цвинтарі в його рідному місті Брюгге, куди Газенбрукс повернувся після поневірянь у комуністичних концтаборах.

    [​IMG]
    Представник посольства України в Королівстві Бельгія вручає орден "За заслуги I ступеня" доньці Газенбрукса

    Брюгге, одне з найкрасивіших містечок Європи, зустріло нас веселою передріздвяною атмосферою - і незвичною кількістю снігу. І коли ми нарешті дісталися до міського цвинтаря, відчистили від снігу скромну гранітну плиту з ім'ям Газенбрукса і поклали на неї квіти, я думала про те, наскільки близькою і водночас далекою була Європа від тих драматичних подій, що розгорталися тоді на теренах Західної України.

    ***

    Опинившись в німецькому полоні в червні 1940 року, а згодом на примусових роботах, колишній вояк бельгійської армії, за фахом інженер Альберт Газенбрукс (Albertus Hasenbroekx) неодноразово тікав, прагнучи повернутися до рідної Бельгії.

    Остання втеча була невдалою - німці знову схопили його, і вивезли на примусові роботи на Волинь (там під час Другої світової війни розташовувались філії деяких німецьких компаній).

    Під час чергової спроби втечі в січні 1943 року біля міста Дубно Рівненської області Газенбрукс натрапив на вояків УПА. Спочатку його прийняли за німця, і йому довелося доводити, що він бельгієць. Як згадував сам Газенбрукс, його змусили проспівати бельгійський національний гімн "Брабансонна" і перекласти слова німецькою мовою.

    Дізнавшись про те, що втікач-бельгієць знає декілька європейських мов, командування УПА вирішило використати його для роботи на підпільній радіостанції "Вільна Україна", кодова назва "Афродита".

    А невдовзі Альберта Газенбрукса вже знали тільки за псевдом "Західний", а радіостанція (радіовисильня, як її тоді називали) отримала диктора, який вів мовлення англійською та французькою. Розпочиналося воно завжди такими словами: "Ви чуєте голос вільної і незалежної України!" - "Attention, attention! Ici Radio diffusiere ukrainienne clandestin La Libre Ukraine!".

    Радіостанція працювала у селі Ямельниця (Сколівський район Львівської області) з 1943 по 1945 рік, аж до моменту, коли у квітні 1945-го війська НКВД закидали гранатами криївку, звідки велося мовлення, прямо під час ефіру. Частина працівників радіостанції загинула, а важкопораненого Альберта Газенбрукса схопило НКВД.

    ***

    Документ радянських спецслужб про захоплення Газенбрукса (правопис збережено):

    Акт

    1945 года Апреля месяца 7 дня.

    Мы, нижеподписавшиеся Начальник отделения ББ Сколевского РО НКВД - капитан Шелест А. П., командир резервной роты 330 полка войск НКВД
    л-т Шпак И. А., командир 1-го взвода рез-роты младший л-т Архипов, соста*вили настоящий в нижеследующем:

    В 13.20 7-4-45 года по оперативным данным РО НКВД гор. Сколе опе*ративная группа в составе резервной роты произвела операцию по ликвидации банд у.п.а. в Орувском лесу, западнее села Орув - 7 кил, и восточнее села Емельниц - 2 клм.

    В результате произведенной операции разгромлен штаб с рацией в ко*тором был убит полковник "Шах" и с ним 3и бандита У.П.А которые находились в доте, кроме этого один бандит ранен который бросив оружие, скрылся в лес и один взят в плен по национальности "бельгиец" который являлся радистом разгромленного штаба банды У.П.А.

    При операции по разгрому штаба и склада У.П.А взяты следующие трофеи:

    1) телефонных аппаратов - 3; 2) динамомашин - 4; 3) мотор 4х ци*линдровый - 1; 4) кислороду - 2 балл.; 5) радиоприемник - 1; бумаги - 400 кгр.; канвертов - 500 шт.; патефон - 1; винтовок "Маузер" - 4; автоматов ППШ - 2; гранат - 50 шт.; пистолет "Маузер" - 1; ручпулемет М. Г. - 1; патрон - 5000 винт.; револьвер Наган - 1; и разная кухонная посуда.

    (Уничожена радиостанция при штурме дота) и продовольственный склад.

    Перечисленные трофеи находятся на складе 330 полка. На что и составлен настоящий акт.

    Цитовано за В.Мороз "Радіомовлення українського підпілля"

    ***

    З кримінальної справи Альберта Газенбрукса (отримати доступ до неї стало можливим після відкриття архівів СБУ у 2008 році) зрозуміло, що під час допитів він мало що розповів енкаведистам - наполягав на тому, що був полоненим УПА і працював кухарем.

    Після допитів і побоїв у 1945 році його без суду і слідства вивезли до концтабору у Воркуті, а в 1947-му повернули до Дрогобича, де судили разом з багатьма іншими повстанцями.

    [​IMG]
    Обкладинка справи на Газенбрукса з архіву СБУ. Організатора "Афродити" Івана Клима в січні 1944-го повісили у Дрогобичі німці. Через рік і два місяці чотирьох працівників радіостанції убили енкаведисти

    Його справу протягом двох років відправляли на дослідування - її ускладнювала плутанина у біографічних даних, адже малограмотні слідчі кожен по-своєму записував місце його народження, імена родичів тощо. Можна сказати, що йому пощастило - дали "всього" 10 років.

    Газенбрукс провів у різних сталінських таборах і тюрмах 8 років і вижив завдяки ще одному своєму таланту - цього разу музичному. Йому було дозволено грати на скрипці в оркестрі, що і врятувало його від виснажливої фізичної праці.

    З "рятівницею"-скрипкою він і приїхав до Москви у жовтні 1953 року, звідки його разом з іншими колишніми в'язнями відправили до Бельгії. У таборах Газенбрукс опанував ще одну мову - російську, офіційну мову радянських гулагів.

    "На "зоні", як ніде, проявлявся російський шовінізм"
     
  2. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    Після повернення на батьківщину, де на нього чекала дружина і донька, життя Газенбрукса не було простим. Мало хто вірив в його неймовірну історію, адже український резистанс був занадто складним явищем для розуміння для післявоєнної Європи.

    Побратими Газенбрукса переказували його слова: "Якби на щось подібне здобувся, наприклад, бельгійський або французький резистанс, про це трубили би на весь світ, як про небувале досягнення".

    [​IMG]
    Альберт Газенбрукс після війни

    Альберта в Бельгії вважали радянським шпигуном, і з цілком зрозумілих причин він обмежив своє спілкування з іншими вояками УПА, яким вдалося вижити і яких розкидало по світу.

    З тих нечисленних листів, що отримали і зберегли його побратими:

    "Я закликаю вас залишитися об'єднаними в боротьбі проти спільного ворога. Одного дня - може, він вже не такий далекий - ми будемо мати щастя і можливість святкувати незалежність України, а цей день не прийде, коли ціла Україна, як один чоловік, не підніметься проти більшовицького ката, з поміччю поневолених та загрожених народів.

    Я бажав би залишитися в контакті з моїми українськими приятелями, але моя праця мене на це не дозволяє з причин, які ви розумієте. І цілком певно, завжди пам'ятаю, коли я складав присягу в українських лісах у 1943-тому році, бо її не забув.

    З поміччю Всевишнього ми збереглися у нашій боротьбі, щоб сповнити те чудо, за яке ми боролися, за яке ми боремося і будемо боротися аж до дня його сповнення".

    У 1967 році Газенбрукса запросили до Льєжу (Франція) взяти участь у заходах з нагоди 25-ї річниці УПА.

    Там він мав виступ (українською та французькою мовами), в якому розповів про свою участь в українській визвольній боротьбі.

    ***

    Єдиний на сьогодні текст українського мовлення від радіостанції "Самостійна Україна":

    "Ми вже подавали попередньо перегляд большевицьких і німецьких лис*тівок, в яких одні називають український визвольний рух німецькою роботою, а другі большевицькою.

    Останнім часом в тому, одначе, багато змінилося. Німці, що в часі своєї окупації України вимордували сотні тисяч українських самостійників, тепер по своїй програній [cлово пропущене - ІП] намагаються щораз частіше залицятися до українців.

    Залицяння ці невиразні, неофіційні, неоперті на жод*них політичних підставах. Але є фактом, що в своїй пропаґанді німці нама*гаються щораз частіше підшиватися під маску приятелів укр. народу.

    Ос*танньо траплялися випадки, що в радієвій пропаґанді та в листівках згадують вже і про боротьбу УПА по другому боці фронту, співають марш укр. пар*тизанів та пробують де тільки можуть здобути зв'язки до українських збройних відділів під большевицькою окупацією. Появилося навіть багато ні*мецьких листівок, звернених безпосередньо до УПА, які закликають до співпраці в боротьбі з большевиками.

    Усі ті заходи одначе не можуть довести до жодного позитивного наслідку. Гітлерівська Німеччина - такий самий ворог самостійної України, як і большевицька Москва, тому нам з нею не по дорозі.

    Не змінить в цьому нічого й українська патріотична пропаґанда в німецькому радіо. Марш українських партизан в німецькому радіо - це заохота до співпраці з німцями, але облуда, глум.

    Ми добре знаємо, що автора цього могутнього маршу, молодого укр. поета і музика професора Андрія Марченка, одного з визначних провідників українського самостійницького руху на Волині - німці арештували, вивезли в тюрму на Захід і там замордували. А тепер співають в радіо його марш... і думають, що знайдуть дурних, які повірять у їх щирість.

    Ми знаємо добре, що по німецькому боці фронту за той самий марш розстрілюють нещадно цілими тисячами українську патріотичну молодь.

    Ми знаємо добре, пам'ятаємо і ніколи не забудемо, що діялось підчас недавньої німецької окупації і ми знаємо так само добре, що ще й тепер діється по другому боці фронту, на останніх клаптиках української землі, які ще сьогодні є під німецькою окупацією..."

    Цитовано за В.Мороз "Радіомовлення українського підпілля"

    ***

    Учасники заходу у Льєжі пригадували, що про українське підпілля Газенбрукс говорив із "подивом та признанням"; ось його слова: "Такої посвяти, такої відваги й героїзму я не зустрічав ніде".

    Він також говорив про перебування та загибель тисяч українців у сталінських концтаборах, і що з усіх в'язнів 50% складають українці.

    "Як українці перемогли сталінізм. 58 років норильському повстанню"

    У тому ж 1967-му він був нагороджений орденом Головної Управи колишніх вояків УПА - "Золотим Хрестом".

    Друзі Газенбрукса згадують про його мемуари, але, на жаль, вони не дійшли до нас. За деякими даними, мемуари Газенбрукса були знищені його родиною - тема його перебування на території Радянського Союзу і у засланні була дуже болісною і небезпечною.

    [​IMG]
    Документ із текстом франкомовної програми "Афродити" з архіву Центру досліджень визвольного руху

    Альберт Газенбрукс помер у вересні 1979 року, у віці 64-х років. До кінця життя він беріг у серці спогади про українське підпілля, підписував свої листи "Західний" і додавав "Слава Україні!". Вірив, що настане той день, коли Україна стане незалежною.

    "Час моєї праці в Радіо "Вільна Україна" - то були найкращі хвилини мого життя. Я тоді переродився і зрозумів, ЩО це означає жити і боротись за шляхетні ідеали. А воля України, визволення цього доброго народу стало для мене метою...", - казав він.

    І ще: "Для мене незабутніми лишаються дні і місяці підпільної революційної боротьби в УПА... Ніколи я не жалітиму, а навпаки, вважаю себе щасливцем, що мав можливість своєю працею прислужитись до визволення України. Україна заслуговує на те, щоб для неї жити, працювати й боротися..."

    Газенбрукс опинився в Західній Україні у, можливо, найтрагічніші, найкривавіші роки її історії. Всім серцем перейнявшись духом визвольної боротьби, вважав за честь і щастя служити Україні - словом і ділом, попри постійну небезпеку і труднощі підпільного життя.

    Разом з мільйонами інших українців був за це жорстоко покараний, але вижив і не зрадив ні своїх переконань, ні поклику серця.

    [​IMG]
    Орден "За заслуги" І ступеня (і орденська книжка до нього), вручений доньці і внукам Газенбрукса

    Я щаслива, що він вижив, щоб говорити від імені мільйонів інших загиблих героїв. Я вдячна пану Джону Стінену з Голландії, який ретельно дослідив життя і долю Альберта Газенбрукса в Україні і в Бельгії.

    Дякую пані Оксані Забужко, яка відкрила його для українців спершу в своєму есе "Попіл Клааса", а потім в "Музеї покинутих секретів".

    Дякую історикам Володимиру В'ятровичу і Володимиру Морозу, які допомогли з архівами.

    Дякую українським дипломатам у Бельгії, друзям і побратимам Альберта, які писали про нього.

    Через 30 років після смерті Альберта Газенбрукса Україна офіційно вшанувала його - у лютому 2010 року указом президента Віктора Ющенка Альберта Гюстава Газенбрукса, громадянина Королівства Бельгія, учасника національно-визвольної боротьби, посмертно нагороджено орденом "За заслуги I ступеня".

    Представники посольства вручили орден родині Альберта - доньці та онукам. Як сказав Джон Стінен - "коло замкнулося".
     
  3. ostrov_Norman

    ostrov_Norman Well-Known Member

    Треба, щоб такі історіі (а їх багато) знало як найбільше людей в Україні.
     
  4. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    лучше всего их издавать мелкими сборниками и распространять по школам.
     
  5. Степаныч

    Степаныч Дуже важлива персона

    Лучше всего перенять опыт СССР и преподавать это в школах.
     
  6. V.P.

    V.P. vegan power

    а я считаю, что тот, кому это интересно - может и сам узнать.
    в школах детям еще и этим голову забивать.... христианской этики вполне достаточно
     
  7. ostrov_Norman

    ostrov_Norman Well-Known Member

    Сейчас это возможно только на ЗУ. У нас директора просто побояться взять такие книги.
     
  8. Mokbo

    Mokbo Well-Known Member

    Интересно...где столько батарей питания то доставали?А радиостания коротковолновой была?А для кого она вещала?
     
  9. ostrov_Norman

    ostrov_Norman Well-Known Member

    "радіостанція (радіовисильня, як її тоді називали) отримала диктора, який вів мовлення англійською та французькою"
    Можно было наладить подзарядку батарей на месте. Скорее всего так и было. Умельцы могли это сделать
     
  10. Mokbo

    Mokbo Well-Known Member

    :good:Возможно...возможно.. особенно для батарей накаливания..А для "Анодных батарей"?
    Я так думаю...КВ станция была в лесу..и каждый ее выход в эфир....
    мог привести к фиксации места положения..
    Я просто представил 1943 год..;)когда и приемников КВ диапазона мало было...и слухачей на французской и английской мове.....а тут
    БАЦ.....вместо СОВИНФОРМБЮОРО......радиостанция из леса.....:yahoo:
     
  11. ostrov_Norman

    ostrov_Norman Well-Known Member

    :))
    СВД («Супергетеродин всеволновый с динамиком») — семейство советских бытовых радиоприёмников, выпускавшихся на заводе им. Козицкого и Александровском радиозаводе с 1936 по 1941 г. Первый в СССР крупносерийный вещательный приёмник супергетеродинного типа.
    В 1935 году ленинградскому Институту радиовещательного приёма и акустики (ИРПА) им. А. С. Попова была поручена разработка качественно нового для СССР бытового радиоприемника — супергетеродина с коротковолновым диапазоном. До того почти все серийные советские приемники строились по схеме прямого усиления, поскольку отечественная промышленность не выпускала подходящих для супергетеродина ламп. В ИРПА пошли по пути копирования одного из лучших приемников американской фирмы RCA Victor — модели 140. Советскую копию RCA 140 под названием СВД, с американскими лампами, запустили в производство на ленинградском заводе им. Козицкого весной 1936 года. С июня того же года производство началось на заводе № 3 Наркомата связи СССР в г. Александрове, а в Ленинграде сборку СВД постепенно свернули. Но вскоре фирма RCA предъявила претензии по поводу нелицензионного копирования ее изделия, и выпуск пришлось приостановить. Скандал разрешили, купив у RCA лицензию и заключив договор на разработку приемников специально для СССР, передачу технологии и обучение персонала. Выпуск СВД на Александровском заводе продолжался до 1937 г., тем временем было подготовлено производство нового варианта — СВД-1 — и закуплены в США основные комплектующие для 5000 приемников.
    Следующий приемник из серии — СВД-М — считался уже советской разработкой. В нем применялись считавшиеся тогда весьма перспективными лампы с металлическим баллоном, частью американского производства, частью отечественные лицензионные. СВД-М производился с октября 1937 г. После очередной модернизации в 1938 г. приемник получил наименование СВД-9 и выпускался до начала войны.
     
  12. ostrov_Norman

    ostrov_Norman Well-Known Member

    Проблема поддержания заряда аккумуляторов мобильных гаджетов давно и серьезно занимает ученых. Кроме обычных сетевых "зарядок" уже придуманы солнечные батареи, на подходе и преобразователи мускульной энергии в электрическую. Но японские инженеры предложили совершенно неожиданное решение, встроив USB-порт в почти обычную кастрюлю.
    Устройство, названное Hatsuden-Nabe, использует тепловую энергию, обычно рассеиваемую стенками посуды в пространство. При этом, какой именно источник тепла используется для нагрева хай-тек-кастрюли, неважно. Для полной зарядки аккумуляторов iPhone понадобится от трех до пяти часов работы необычного гаджета.
    Hatsuden-Nabe станет незаменимым спутником любителей гаджетов, обитающих среди дикой природы. Ведь, готовя себе кашу или суп, они могут одновременно заряжать аккумуляторы GPS-навигаторов или сотовых телефонов, сообщают Дни.ру. В принципе с тем же успехом кастрюля может стоять на газовой или электрической плите, однако куда проще в этом случае подключиться к стандартной розетке. Впрочем, сверхэкономные японцы могут оценить возможность сберечь несколько иен из оплаты электроэнергии. Кроме того, Hatsuden-Nabe может использоваться в случае аварий и катастроф, что в настоящее время выглядит довольно актуально.
    Напомним, что недавно другой нестандартный способ подзарядки мобильников предложили южнокорейские ученые. Они создали технологию получения электричества от звука разговора или любого постороннего шума. Уже разработан прототип "акустической зарядки", преобразующий шум силой в 100 децибел (примерно так звучит проезжающий мимо мощный автомобиль) в ток напряжением 50 милливольт.
    :)):)):))
     
  13. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    возможно:)
    позавчера на глаза попались тесты по истории в нашем вузе....
    бедные студенты.....и упа и кпсс и оранжевая революция....:))
     
  14. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    нет такого предмета. есть просто Этика.
     
  15. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    у нас в библиотеку пришла пара. По-моему Одиссея Кука, и УПА в фото.
    как ни странно....
     
  16. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    [STRIKE]как партия позовет[/STRIKE] когда надо, мы становимся историками, в соответствующих темах, в других мы спецы по оружию...взрыв на Фукусиме родил массу специалистов по атомной энергетике...а тут и спецы по передатчиками подоспели....
     
  17. Mokbo

    Mokbo Well-Known Member

    [OFFTOP]Улыбнуло....(с)...:yahoo:
    Вы хоть понимаете разницу...между приемником и передатчиком?%-)[/OFFTOP]
     
  18. Mokbo

    Mokbo Well-Known Member

    [OFFTOP]Ну какой из Вас историк...многие уже знают...а насчет передатчиков...да занимался в молодости...так,что это не Фокусима Вам...:yahoo:
    Да и с батареями в то время была боооооооооольшая проблема.
    А тут сказки про войну и лесной передатчик рассказывают:p

    Кста...все приемники у населения во время войны в СССР были реквизированы ....[/OFFTOP]
     
  19. ostrov_Norman

    ostrov_Norman Well-Known Member

    Вы себя, любимого, хоть иногда читайте, чтобы не наступать...
    "Я просто представил 1943 год..;)когда и приемников КВ диапазона мало было...и слухачей на французской и английской мове".
     
  20. Mokbo

    Mokbo Well-Known Member

    Улыбнуло....(с)
    Вы для чего фармазоните?%-)Вам же один раз обьяснили,что с началом войны все приемники были конфискованы!!!
    Предполагаю что и немцы тоже конфисковали во Франции и Голландии приемники.
    Для кого тогда пел лесной соловей на французской и английской мове?
    И о чем он мог петь?О комарах?О грибах?
    Зачем сказки то сочинять?:pardon:
     
а де твій аватар? :)