Права українців в Польщі

Тема у розділі 'Ти маєш право...', створена користувачем nirvanka, 21 лис 2009.

  1. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Вирішила нарешті відкрити цю тему, щоб записувати свої паперові пригоди в Польщі, а також для спілкування - може ще комусь знадобиться. На форумі є тема "Реєстрація шлюбу з іноземцем", в якій детально описано процедури шлюбу українців з поляками на території Польщі та України, а також там є інформація про процедуру оформлення дозволу на проживання та карти побиту. І ще на форумі є окрема тема "Карта поляка" суто про карту поляка.
    В цій темі пропоную спілкуватись про роботу, соціальне страхування, право на навчання тощо.
     
    • Подобається Подобається x 1
  2. Doctor Livsey

    Doctor Livsey Active Member

    Нерухомість

    Пані Нірванко, можливо, Ви чи інші форумчани зможуть поділитися інформацією про купівлю нерухомості (наприклад, будинка) в Польщі. Наскільки це складно/просто за часом, юридично?
     
  3. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    На жаль, не знаюсь на цьому питанні.
    Знайомі поляки якраз шукають квартиру, користуються послугами агенції по нерухомості - так швидше. Може пошукайте в конкретному місті, яке Вас цікавить, таку агенцію і напишіть до них.
     
  4. Doctor Livsey

    Doctor Livsey Active Member

    ОК, дякую!
     
  5. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Напишу про біржу праці (Ужонд праці).
    Українці, які проживають в Польщі, можуть зареєструватись на біржі праці (Urzad pracy) за місцем прописки. Щоб це зробити, треба туди прийти зі всіма своїми документами. Я подала все, що мала: карта побиту, закордонний паспорт, дозвіл на проживання, довідка про надання НІПу, страховка, довідка про шлюб. Також треба подавати довідки з місця роботи та дипломи про освіту, якщо такі є. Українські дипломи треба подавати з перекладом на польську мову. Але це у випадку, якщо ті дипломи Польща визнає (мій диплом магістра львівського політеха не визнали). Ці всі документи звісно треба поксерити. В Ужонді треба заповнити анкету. В ній треба вказати який тип роботи шукаєш, що знаєш, що вмієш, або на які курси хочеш піти. Коли приймуть ці документи, дадуть дату першого візиту, на який обов'язково треба прийти, щоб рахуватись там зареєстрованим. Дата буде десь через місяць. В той день назначать наступну дату візиту. Десь через 3 місяці. Якщо шукаєш роботу, то на наступному візиті Ужонд має запропонувати для вас вакансії. Можна прийняти, або відмовитись. Також можна і протягом того часу до наступного візиту заглядати до них і питати чи раптом нема вакансії.
    Ті, хто зареєстровані в Ужонді праці, автоматично отримують польську мед. страховку (убєзпєченє здоровотне).

    Курси. Біржа праці може оплатити курси, які необхідні нам для працевлаштування. Наприклад, я не вмію писати по польськи, тому не можу знайти нормальну роботу, тому прошу Ужонд праці оплатити мені мовні курси. Для цього мені треба було знайти в своєму місті мовну школу, яка проводить такі курси, готова мене навчати, а також є вписана до реєстру інституцій школеньових. В цієї школи я беру оферту для мене (тривалість курсів, кошт, дані школи тощо) і подаю заяву в Ужонд праці з проханням оплатити такі курси. Іноді вистачає простої заяви, іноді треба мати від будь-якого працедавця заяву типу "Я візьму цю особу на роботу, якщо вона буде вміти писати по польськи". Якщо Ужонд надає згоду, то оплачує повністю курси, а також виплачує засілек (типу щомісячна соціальна допомога). Він залежить від курсів, приблизно 100-200 злотих в місяць. Після курсів складається екзамен і отримується сертифікат про знання мови. З цим треба буде прийти в Ужонд після закінчення курсів на наступний візит і відзвітуватись.
    Таким чином можна вибити собі мовні курси, курси водіїв чи професійні. Бачила на біржі список курсів типу перукарів, столярів, водіїв, на які набирались безробітні.

    Стаж. Також зареєструвавшись в тому Уженді можна отримати стаж. На стаж можна самому влаштуватись, або Ужонд направить. Щоб самому влаштуватись, треба щоб знайомий роботодавець теж зареєструвався в Уженді праці і подав документи про те, що шукає когось на стаж. Одночасно безробітний подає документ про те, що хоче піти на стаж до того роботодавця. Тоді роботодавець отримує працівника і символічну щомісячну допомогу з Уженду в районі 100 злотих (там є різні статті і різні суми відповідно). А безробітний отримує стаж - роботу, за яку буде платити Ужонд праці щомісяця в районі 400-600 злотих. Теоретично можна таким чином зареєструватись на стаж в знайомого приватного підприємця, нічого не робити і отримувати за це гроші :) Практично так і роблять, але бувають перевірки з Уженду.
    Стаж корисно мати тим, хто ще ніде не працював. На нормальну роботу вимагають мати досвід, а стаж рахується як досвід.
    Там є умови типу "йти на стаж мінімум на 3 місяці", я точно про них ще не знаю, як буду собі оформляти, то напишу.

    Також в Ужонді праці можна зареєструватись приватним підприємцям, отримати дотації на фірми (кошти на розвиток фірми) тощо.
     
    • Подобається Подобається x 3
  6. victorys

    victorys позитивчик :)

    Тепер стажова ставка зросла. Особисто я получала приблизно 680-690 злотих в місяць. Не багато, але все таки щось :)
    (з того, що недавно чула по радіо, то ці ставки мають ще трохи зрости, але не знаю в якому проміжку часу.)
     
    • Подобається Подобається x 2
  7. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    • Подобається Подобається x 1
  8. semi

    semi Member

    Хочу спитати? Карта побиту видана після одруження з поляком дає право на працю в Польщі? чи потрібні ще якісь документи? NІP самому потрібно виробляти?
    І ще, чому ваш диплом не визнали, нірванко?
     
  9. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    З самого початку виробляється дозвіл на тимчасове проживання. Це документ на А4. Він дає право на працю автоматично. Але я точно не знаю чи всі, хто отримує цей дозвіл, мають право на працю, чи тільки по окремим статтям (одруження з поляком тощо). Мені сказали, що в мене автоматично є дозвіл на працю. Я одружена з поляком.
    Сама карта побиту виробляється після отримання дозволу на проживання.
    NIP потрібен у випадку відкриття рахунку в польському банку і при реєстрації на біржі праці теж подавала NIP. Його виробляється самостійно в Уженді Скарбовим за місцем проживання.
    Бо Польща не має домовленості з Україною про визнання таких дипломів. Можливо, Польща визнає тільки дипломи міжнародного зразка. Коли я закінчувала політех (грудень 2007 року), викладачі попереджували, що диплом Польща не прийме. Для цього треба захищати магістерську роботу в Польщі ще раз.
    А якщо практично, то в комп'ютерній програмі в Уженді праці навіть не було в переліку львівського політеха. А в тій програмі або можна вибрати вуз, або залишиться поле "нема вищої освіти". Але я все таки вручну записала в анкеті дані про вищу освіту, щоб мати поняття якої я спеціальності. І щоб не послали пані магістра на фабрику пакувати шампуні :)
     
    • Подобається Подобається x 2
  10. Patrick

    Patrick Well-Known Member

    А які ще нації живуть в Польщі (крім українців)?
    Китайці , чорні ,індуси є?
     
  11. Чупага

    Чупага Well-Known Member

    Є.
    Але білоруси, литовці, чехи, татари як би свої, як і українці.
     
    • Подобається Подобається x 1
  12. Agaton

    Agaton Well-Known Member

    Крім українців і білорусів, найчисленнішою меншістю є німці.

     
    • Подобається Подобається x 3
  13. semi

    semi Member

    Для початку хочу подякувати Нірванці, за те що вона завжди оперативно відповідає на мої питання. Її відповіді мені дуже допомогли. Сподівають що і зараз вона, щось порадить на моє нове питання.
    Чи дозволяє карта тимчасового побиту їздити по країнах ЄС? Може є якийсь сайт, де описані права, які дає ця карта?
     
  14. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Так, дозволяє. Так мені сказали в Уженді, де видали карту. Я тоді питала за Словенію, сказали, що без проблем. Тільки є якісь обмеження на час перебування. І ще попередили, що в Англію треба візу робити, але можна буде через польські установи вже на підставі карти побиту. Точніше не знаю, не цікавилась.
    Ще колись чула про туристичну карту, яку видають на підставі карти побиту. Але теж не цікавилась детально і точно не знаю в які країни вона потрібна (здається в Норвегію).
    Пошукаю на сайті мого Уженду, може там є якась інформація. Якщо щось знайду, то ще напишу.
     
    • Подобається Подобається x 1
  15. semi

    semi Member

  16. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Теж про це знайшла на форумах.
    Ще в процесі пошуків знайшла корисний для іноземців в Польщі сайт.
     
    • Подобається Подобається x 1
  17. oleg

    oleg New Member

    Скажіть, будь ласка, маю карту поляка, хочу ввезти з Польщі авто і їздити тут на польських номерах більш-менш законним чином. Знаю що варіантів є багато, хто знає, або хто так експлуатує таку автівку, підкажіть. Щиро дякую !
     
  18. Viola

    Viola Member

    Нірванко, а ви вже взнавали деталі легалізації вашого диплому? Це треба кудись вступати, вчитись (окрім написання магістерки)? Скільки то займає часу і, зрештою, грошей?
     
  19. nirvanka

    nirvanka просто фотограф

    Вступати і вчитись додатково не треба. Але треба перекласти диплом на польську і в Польщі на комісії знову його ніби захистити. Так мені в двох словах пояснили на біржі праці. Але я цього не робила і не збираюсь, бо:
    1) потрібно кошти на переклад (50 сторінок по 20 злотих - то вже тисяча злотих). Сама ж таку складну термінологію, яка в мене була в дипломі, не перекладу;
    2) потрібно кошти на їждження, переклад документів і ту комісію (треба ж їхати до Львова, брати якісь витяги, може той же диплом, тут збирати і подавати документи.. перекладати документи);
    3) потрібно добре все вивчити на захист польською мовою;
    4) головна причина - навіщо? Ну не внесли на біржі праці в графу освіта мій диплом, і що? Вони і так мені за більш ніж рік не запропонували жодної роботи, бо тут польські випускники без роботи і звісно ж в першу чергу влаштовують саме їх, а не іноземців, яким вони нічим не зобов'язані. Та і в анкеті з даними я вручну вписала свою освіту і диплом, тому на біржі, коли треба, то посилаюсь на то і без проблем. В резюме так само вписую свої освіту. Більшість роботодавців взагалі не в курсі, що український диплом магістра тут не рахується офіційно, тому приймають до уваги, що я таки магістр, а не іноземець без ВО. Та і взагалі-то більше дивляться на досвід роботи і знання польської мови (чи англійської), ніж на диплом. Хоча таки на поляків робить враження слово "магістр", бо тут магістрів мало і є думка, що якщо хтось таки довчився до магістра, то це толкова людина.

    Додам щодо процедури легалізації диплому. Пошукайте десь в неті може на польських форумах чи де, може є детально і конкретно. Бо коли мені на біржі розказували, то я так зрозуміла, що вони самі толком не знають і зі слухів пояснювали що до чого.
     
    • Подобається Подобається x 2
  20. Agaton

    Agaton Well-Known Member


    :)
     
а де твій аватар? :)