Культура слова: мовностилістичні поради

Тема у розділі 'Мовне питання', створена користувачем YOKO, 5 лют 2007.

  1. YOKO

    YOKO Well-Known Member

    Доброго вам дня, дорогі львів`яни! :)
    У вашому славномі місті на мій превеликий жаль ніколи не був, але дуже б хотілося його відвідати. Але це так... не тема сьогоднішньої розмови...

    Хотів би я для себе дізнатися одну річ.
    А саме, чи є щось спільного з реальністю відома на весь СНГ байка, про те, що мовляв у Львові і кави не вип`єш як будеш звертатися російською у кафе.
    Я думаю, не львів`яни не раз чули розповідь когось, що мовляв зайшов до кафе, попросив "Кофе и одно пирожное", а перонал закладу його повністю ігнорує, ніби й нема клієнта.

    То ж хочу послухати самих шановних львів`ян, настільки ці розмови відповідають дійсності.

    пс. мова звичайно йде не про мене, чи мою потенційну поїздку до Львова, я сам україномовний, хоч і живу в Одесі.

    пс.пс. Якщо помилився гілкою вибачайте!
     
  2. Samojlovu4

    Samojlovu4 Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Якби йшла мова про Вас, то я би Вам також кави не налив... Бо не чашка, курча ляґа, а горнятко чи філіжанка!!!!:D :D :D ;)
    А як серйозно, то це все лише домисли і пропоганда. Налиють російськомовному кави, і кавальчик торта він теж дістане.
     
  3. Ума

    Ума Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    З досвіду своєї сім"ї скажу, що однакове відношення до україномовних і російськомовних. Принаймні, мій чоловік, якби помітив, що коли він замовляє російською, а його не обслуговують або затримують замовлення, то перейшов би на українську... :) А так не відчуває він жодного дискомфорту :)
     
  4. YOKO

    YOKO Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Власне, я так і думав, що це пропаганда і нічого іншого. :)
    Samojlovu4 ви переліковуєте слова місцевого діалекту, а мова йде про українську мову у нашому випадку.
     
  5. Капітан

    Капітан Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Уоко, у Львові чашку з кавою називають філіжанкою, що також є українською мовою у даному випадку. Проте, незважаючи на Вашу необізнанність у цьому питанні та при наявності коштів, Вам тим не менш налиють філіжанку запашної кави у кожній львівській кавярні :)
     
  6. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Капітане, а як щодо горнятка?
    Для мене особисто це чашка - тільки черепна. :)
     
    • Подобається Подобається x 1
  7. Капітан

    Капітан Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Горнятко це з молоком! Кухоль пива, жбан горілки, діжка меду... :)
     
    • Подобається Подобається x 1
  8. YOKO

    YOKO Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Вибачте, а хіба "філіжанка" - це літературне українське слово, а не наприклад полнізм, чи ще якийсь суржик?

    зи. я просто питаю, бо вперше почув це слово.
     
  9. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Слова бляха (жерсть), навзаєм, допіру, шанець, карафка, філіжанка, либонь, далебі, хідник тощо - усі вони є в словниках, виданих Інститутом мовознавства. (Олександр ПОНОМАРІВ, доктор філологічних наук, професор, заступник голови Національної правописної комісії.)
    текст

    Словник Каравнського подає так:
    Чашка, (на чай) горнятко, філіжанка; (квітки) чашечка.
     
  10. YOKO

    YOKO Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Дивно, напевно його використовують тільки у Львові і області.
    Якось не можу уявити, щоб наприклад почути це слово на 1+1 чи інтері.
     
  11. Forpost

    Forpost Стоїк

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    В ранковому блоці 1+1 чув неодноразово ,в тій частині де за столиком сидять.Також філіжанкою на Франківщині називають виріб з порцеляни(може бути і на чай і на каву),в львівських забігайлівках доречі ніколи не бачив, щоб подавали,може хіба що в ресторації.Так що філіжанка ,не колєжанка!
     
  12. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Йдеться про те, що слово є в словниках української мови і без позначки (діал.). Те, що його на ТБ не вживають - не критерій.
     
  13. Meg

    Meg Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Зараз за гроші налиють і чашку кави і горнятко і філіжанку.Хоча є чисто принципові люди,такі як я.)))А філіжанка,то здається від турецьгкого "філіджан".Звідки знаю,бо в мої мами десь книжка була про львівську каву.
     
  14. YOKO

    YOKO Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Ну я дещо не це мав на увазі...
    Ну наприклад, слово ДУПА доволі широковживане, в тому числі і на телебаченні, але ж ми то знаємо що це є полонізм!
     
  15. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Знаєте, що у румунській мові теж є слово "дупа"? Правда, значення зовсім інше (одне зі значень - від). :)
     
  16. alex

    alex Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Шановний пане YOKO! В Одесі, мабуть, діалектичних виразів набагато більше, нє?
    А якщо серйозно, то місто Лева радо вітає усіх своїх гостей.
     
  17. Zoryanazirka

    Zoryanazirka Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    В Одесі україномовних зустрічала одиниці, якось їхала в потягу, і мені сусід по купе доказував що Одесса ісконно рускій город, і в них немає жодної української школи!!!
    Якось переходили вулицю з чоловіком і чуємо від бабусі - йой, ше трохи і перекинулася б - ми здивовано повернули голови.
     
  18. Zoryanazirka

    Zoryanazirka Well-Known Member

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    А російськомовні у Львові почуваються більш ніж комфортно :) В мене в будинку з 10 помешкань, лише у 2х (одне наше:) мешкають україномовні.
     
  19. Полковник

    Полковник миється в бані

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Это сколько в граммах, Капитан? Осилим??? :D
     
    • Подобається Подобається x 1
  20. Полковник

    Полковник миється в бані

    Відповідь: Сумнозвісні чашка кави та тістечко....

    Вот жахи-то!!
    Ну, и как Вы оборону держите?
    Наверное всё воруют и пропивают, те, которые неукраиномовные???
    Вот, ведь с соседями неувязочка:eek: :eek: :eek:
     
а де твій аватар? :)