власне, вичитували з мамою один запропонований для підписання договір. ржали 4. Форс мажор. 4.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання своїх зобов'язань за даною Угодою, у випадку, якщо зазначене невиконання є результатом дії форс-мажорних обставин, що будуть мати місце після того, як даний Договір буде підписаний, тобто в результаті екстраординарних подій, що відповідна Сторона не може ні передбачати, ні запобігти доступними засобами (форс-мажор). Такі події форс мажор включають: повені, пожежі, землетруси, вибухи, шторми, зсуви, епідемії й інші природні нещастя. війни, воєнні дії, уведення надзвичайного стану чи воєнного стану на відповідній території, інші події непередбаченого характеру, що не можуть бути відвернені силами і засобами, що є у Сторін. 4.2. Належним доказом наявності зазначених подій і їхньої тривалості буде служить документ, виданий Торгово-промисловою палатою України або її відділенням. Не повідомлення чи несвоєчасне повідомлення про настання чи припинення форсомажорних обставин позбавляє Сторону посилатися на них. 4.3. Сторона, у якої виникли форс-мажорної події, зобов'язана негайно (не пізніше трьох діб з моменту виникнення) сповістити іншу Сторону про настання і припинення форс-мажорних обставин. Якщо дія форс-мажорних обставин протриває більш трьох місяців, кожна зі Сторін вправі розірвати даний Договір, попередньо письмово повідомивши протилежну Сторону.
Маюнко, читав я статтю (для чайників) одного юриста і він писав, що "як воно визначено в документі, так воно й трактується". Тобто якщо написано - "приїзд тещі - є форс-мажорною обставиною", то значить, що "сторони" прийняли це формулювання. А скільки ми апаратури списали на "блискавки"! (апаратура, яка хоч десь була встановлена в апаратних біля телевежі). Скажімо, стоїть апарат у Донецьку (Львові, Кривому Розі...), працює і нічого йому не робиться. Треба ... ну .... спи...сати. Телефоную до Запоріжжя - "Хлопці, коли була остання гроза ?" - "24 липня". Беремо довідку і Запорізькому Гідрометі "24.07 з 14 по 17 годину над містом стояв фронт грози. Мали місце удари блискавок у будинки та споруди на території міста". Швиденько акт - ... схема вигоріла, корпус при демонтажі розсипався... (не подумайте, що ми ті прилади привласнювали і продавали. Ми на тих приладах під прапором "іншої" фірми робили безкоштовні підключення нових клієнтів. )
Взагалі то Борис все правильно написав, положення договору рулят, якщо інше не визначено законом. Сама світова криза вважаю форс-мажором не буде, оскільки підтвердити її досить проблематично, вона ЮВТ повідомляє час от часу, що все в нас добре! (((( Та й згідно господарського кодексу: Стаття 218. Підстави господарсько-правової відповідальності 1. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. 2. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів (тобто майже типові наслідки кризи). А ось дії державних органів з-за кризи, наприклад накладення мораторіїв і т.і. форс-мажором вважати імхо цілком можливо. Чув, що в Одесі вже звертаються до ТТП за підтвердженням форс-мажорних обставин з підстав, що пов"язані з кризою, проте подробиць не знаю, на жаль ((((
в такому випадку - - "слугуватиме" або ж "буде слугувати", "буде служити" - модальність зберігається)
Згоден, "слугуватиме" пасувало б найлiпше (взагалi, дуже полюбляю "простий наступний час" в українськiй мовi через лаконiчнiсть утворення). Але англiцизмом є, як на мене, вже саме використання тут наступного часу замiсть теперiшнього.