Дослідження говірок

Тема у розділі 'Мовне питання', створена користувачем Dialect Stat, 5 гру 2012.

  1. Dialect Stat

    Dialect Stat Member

    По вивченню діалектів Західної України, станом на 03.12.2012, зібрано 564 анкети. Залишається багато білих плям. http://dialectstat.wikispaces.com/home#ono
    Може в когось є можливість розповсюдити інформацію про проект через соціальні мережі Вконтакті, Однокласники чи Фейсбук в таких районах:

    Львівська обл. - Радехівський, Кам'янко-Бузький.
    Хмельницька обл. - Теофіпільський, Старокостянтинівський, Шепетівський, Городоцький, Дунаєцький, Новоушицький.
    Чернівецька обл. - Сокирянський, Кельменецький, Путильський, Хотинський, Вижницький, Глибоцький.
    Івано-Франківська обл. - Городенківський, Галицький, Богородчанський, Верховинський, Долинський.
    Закарпатська обл. - Тячівський, Міжгірський, Воловецький, Великоберезнянський, Перечинський, Іршавський.
    Тернопільська обл. - Зборівський, Лановецький.
    Рівненська обл. - Дубровицький, Рокитнівський, Володимирецький, Корецький.
    Волинська обл. - Шацький, Маневицький, Турійський, Горохівський.

    --------------------------------------------
    Вивчаємо поширення діалектів української мови за допомогою математичних методів. Закликаємо взяти участь в опитуванні, для цього потрібно завантажити файл http://dialectstat.wikispaces.com/file/view/spysok.xls, поставити навпроти кожного слова бал від 1 до 5 згідно зазначеної градації вживання, вказати рік народження та населений пункт в якому проживали до закінчення школи, та вислати заповнену анкету на dialectstat@gmail.com
    Перші результати є на http://dialectstat.wikispaces.com/
     
  2. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Я сьогодні випадково натрапив на цей сайт. Тут же пішов на форум створювати тему, але виявилось, що тема давно є, та чомусь залишилася непоміченою. Це фантастична ініціатива і надзвичайно цікаві результати. Дослідники візуалізовують мову як живу субстанцію.

    Народ, не полініться, заповніть анкетку.

    Ось деякі результати досліджень поширення різних слів:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Ромку, заціни

    [​IMG]

    А тут мене здивувало, що нема слова "шморгалі"

    [​IMG]
     
    • Подобається Подобається x 3
  3. KARABIN

    KARABIN ukropenFuhrer

    Шморгалі? А шо то означає? Москалі чи шо?
     
  4. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Як будете в Хусті, не посилайте нікого в гугл, вас можуть неправильно зрозуміти

    [​IMG]

    ---------- Додано в 13:52 ---------- Попередній допис був написаний в 13:52 ----------

    шморгалі - то ж деруни! Під Львовом скрізь по селах так кажуть
     
    • Подобається Подобається x 3
  5. KARABIN

    KARABIN ukropenFuhrer

    Я, наприклад, раніше не чув, ну хіба дриглі, завиванці, замотанці, а про шморгалі, чесно, не чув. А мо я не з того села? :)))
     
    • Подобається Подобається x 1
  6. Dzeko

    Dzeko Well-Known Member

    З цими пляцками, все пляцки, торт - пляцок, дерун - теж пляцок.
     
  7. Dred

    Dred Well-Known Member

    Терті пляцки :)
     
    • Подобається Подобається x 3
  8. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Так. Терті пляцки або шморгалі. А слово деруни я вперше почув напевно років в 12, будучи в гостях у якогось однокласника-москаля :)
     
    • Подобається Подобається x 3
  9. Dzeko

    Dzeko Well-Known Member

    А між Березним і Рокитним якийсь анклав поляків?
     
  10. kjk

    kjk Дуже важлива персона

    Ну це просто бо мало дуже осіб в опитуваннях
    Але всерівно цікаво
    найканонічніші 'западенські' слова:
    Видно межі міжвоєнної Польщі + ареали поляків Хмельниччини і Житомирщини.
    [​IMG]

    Видно межі Австро-Угорщини, які чомусь зникли на півдні Хмельниччини, але чітко збереглися із Волинню.
    [​IMG]

    Знову видно чіткі кордони Австрійської корони. Чомусь це слово, на відміну від попереднього не вживається на Закарпатті.
    [​IMG]

    Гуцули:
    [​IMG]

    Кордон Російської імперії, між Галичиною і Волинню, але відсутній між Галичиною і Поділлям
    [​IMG]

    Кордон Львівської області
    [​IMG]

    Завжди цікавило як це білоруське слово прижилося у нас
    [​IMG]

    Дуже дивна географія вживання цього слова, очевидно ще з часів середньовіччя
    [​IMG]
     
    • Подобається Подобається x 3
  11. Dzeko

    Dzeko Well-Known Member

    А на решті частини України все просто.
     
  12. Capitoshechka

    Capitoshechka Наймоскальніший москаль

    А там москалі на суржику патякають...:)))
     
  13. Іспанка

    Іспанка Чарівна білка:) Команда форуму

    Я взагалі те слово вперше отут від тебе почулао_О В нас на селі кажуть пляцки:)
     
  14. Dzeko

    Dzeko Well-Known Member

    Все однаково - "деревянный диван", "деревянный диван", "деревянный диван"...
     
  15. Фауст

    Фауст Well-Known Member

    Они на своей земле, живут. На своем языке разговаривают :)
     
  16. Dialect Stat

    Dialect Stat Member

    Дуже дякую, MARTINI, за реанімацію цієї теми і цікаве обговорення. Дякую за слово "шморгалі", ніколи не зустрічав, в гугле найшов тільки одну згадку http://litclub.org.ua/texts/show/20325/
    Якщо респондент не відмічав "4" чи "5" один з варіантів дерунів, я його перепитував, як ви це називаєте. Ніхто не написав "шморгалі", тому на карті нема, але я додам в анкету, якщо ви кажете що воно дуже поширене. Я сам кажу "маґаляси", як і в моїй сім'ї. Але, на жаль, в моїй місцевості більшість людей кажуть "тертюхи", тому "маґалясів" на карті нема. Карта показує як говорить арифметична більшість і не виключає паралельного вживання інших слів.
     
    • Подобається Подобається x 3
  17. Іспанка

    Іспанка Чарівна білка:) Команда форуму

    О, ще одне відкриття:) направду, дуже цікаве дослідження, постійно для себе щось нове відкриваєш. Коли заповнювала анкету, навіть не підозрювала про існування деяких слів. Все-таки ,яка ж багата наша мова:)
     
    • Подобається Подобається x 1
  18. Dialect Stat

    Dialect Stat Member

    Во ті маґаляси, дуже локальноі то в меншості.
    [​IMG]
     
  19. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Один знайомий виклав карту з дерунами на фейсбуку (власне, завдяци цьому і реанімувалася ця тема), і одне з перших запитань в обговоренні було "а де шморгалі"? :) Так що я не один. Слово поширене в селах під Львовом.
     
  20. Dialect Stat

    Dialect Stat Member

    А можна лін на фейсбук.
    Мій друг з Рясне-Руського, каже що ніколи не чув це слово.
     
а де твій аватар? :)