Чи можна прожити без олігархів? Закон Міхельса.

Тема у розділі 'Політика і політики', створена користувачем kitana, 7 жов 2012.

  1. kitana

    kitana Banned

    Натрапила у вікіпедії на таке:

    Залізний закон олігархії - принцип теорії еліт, вперше сформульований Робертом Міхельсом у 1911 році. Він полягає в тому, що будь-яка форма соціальної організації, незалежно від її початкової демократичності або автократичності, неминуче вироджується у владу небагатьох обраних - олігархію (частний приклад - номенклатура).
    Причинами існування цього закону Міхельс вважав об'єктивну необхідність лідерства, прагнення лідерів ставити в основу свої власні інтереси, довіру натовпу до лідерів і загальну пасивність мас.
    Переростання демократії в олігархію частково пояснюється психологією маси. Поняття маси в нього інтерпретується як «... сукупність психічних властивостей масового обивателя: політична індиферентність, некомпетентність, потреба в керівництві, почуття вдячності вождям, створення культу особи вождів ..».

    З залізного закону олігархії випливає, що демократичне управління неможливо в скільки-небудь великих спільнотах індивідів. Чим більше організація - тим менше в ній елементів демократії і більше елементів олігархії. З цієї причини Міхельс відійшов від соціалізму і став підтримувати Муссоліні, вважаючи олігархічне управління не тільки не хибним, але навіть позитивним для суспільства в цілому.

    Види олігархії:
    Перший - коли власність, не дуже велика, а помірна, знаходиться в руках більшості; власники в силу цього мають можливість брати участь у державному управлінні, а оскільки число таких людей велике, то верховна влада неминуче знаходиться в руках не людей, але закону.

    Другий - коли число людей, що володіють власністю, менше але розмір їх власності більше; маючи більшу силу, ці власники пред'являють і більше вимог, тому вони самі обирають тих, хто допускається до управління, але внаслідок того, що вони не настільки ще сильні, щоб керувати без закону, вони встановлюють відповідний для них закон.

    Третій - коли ще менше власників і ще більша власність - всі посади зосереджуються в руках власників, причому закон велить, щоб після їх смерті сини наслідували їм на посадах.

    Четвертий - Коли власність розростається до величезних розмірів, то виходить династія, близька до монархії, і тоді володарями стають люди, а не закон.

    _________

    Отже, я так розумію, що як не крути, а від олігархів нікуди не дінешся. :)
    Питання, як зробити так щоб в нас був не другий вид олігархії, як зараз, а перший. Чи в нас вже третій?

    Хто з політиків пропонує розвиток середнього та малого бізнесу і збільшення відсотка так званого середнього класу, як пріоритет внутрішньої політики?
    Чи то якась революція має бути? :)

    п.с. Відкрила тему про Михальчишина, він там якраз про це казав (відео).
     
    Останнє редагування: 7 жов 2012
а де твій аватар? :)