Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем Ivan, 17 гру 2006.

  1. Ivan

    Ivan Well-Known Member

    Протягом останньої виборчої кампанії це ім"я знову піднімалося на щит, хоча й дещо несподіваними персонажами - Грачем та іншими відверто проросійськими силами. Це минулося, бо й роблено було ненадовго, вузько-прагматично, "під момент". А от насправді - як ми нині сприймаємо цю історичну постать? Мазепа чітко позиціонований за схемою "наш - не наш". Петлюра теж. А про найвідомішого українського гетьмана під час дискусій майже й не згадують. Причому, обидві сторони. Грач чи Вітренко - відверті маргінали, їх трактування зрозуміле і малоцікаве. А ми, розумні і раціональні, що скажемо? :)
     
  2. Nikola

    Nikola Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    А що це за схема така - "наш - не наш"?
     
  3. Ivan

    Ivan Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    традиційна політична... :)
     
  4. Pedro

    Pedro Дуже важлива персона

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Іване, я думаю, історія вже багато сказала про Хмельницького. І його трактування може бути тільки однобоке. Завдяки його діям Україна на століття перетворилася на колонію найжорстокішої імперії за всю історію.
    Приведу один вірш Т.Г.Щевченка.

    Ой Богдане
    Нерозумний сину!
    Подивись тепер на матір,
    На свою Вкраїну,
    Що колишучи співала
    Про свою недолю,
    Що співаючи ридала,
    Виглядала волю.
    Ой Богдане, Богданочку!
    Якби була знала,
    У колисці б задушила,
    Під серцем приспала.
    Розрита могила

    Він не був політик чи навіть добрий полководець. Чи навіть патріот. Бо не допустив би того. Турецький султан і інші тогочасні діячі відмовляли його.
    Він не послухав. Одним словом пропив Україну на довгі століття...
     
  5. Ivan

    Ivan Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Не думаю, що всі з цим погодяться. Наприклад, я іншої думки :) . Хмельницький справді чи не найвидатніший державний діяч козацької (а то й не лише) доби. От постав собі питання: а якби лишалася Україна в складі Польщі, то чи не чекала б її така сама асиміляція, як в складі Росії? Адже відомо, що навіть у середині 19 ст. розмовною мовою головних київських вулиць була польська.
    Інше питання - наміри Богдана і реальне їхнє втілення. Тут ти правий і процес деколонізації є нашою нагальною проблемою. Надто ж у глобалізаційну добу. Образливо, але в цьому сенсі ми мусимо ще довго надолужувати, аби стати таки Європою. Хоч і історично зрозуміло, але й в чомусь соромно вирішувати ці питання водночас з Африкою, наприклад - як пересічна країна третього світу.
     
  6. Pedro

    Pedro Дуже важлива персона

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Іване, а ми знаємо про наміри Хмельницького? Якщо подивитися, як кажуть поляки, зґрубша, то я абсолютно не бачу якоїсь державницької логіки в його діях. Таке враження що в нього повністю була відсутня ідея України як незалежної держави а то і держави взагалі. Якщо взяти інших гетьманів (продажних східному молоху відкинемо), то в кожного бодай були проблиски української державності хоч трохи було видно. Тільки не в Хмельницького.
    Чого варта майже анекдотична облога Львова. Богдан з козаками требували зречення польського короля і передачі королівства в руки його кузина. Коли все це було виконане, козаки пішли геть.
    Маючи одне з найсильніших в Європі військо можна булоб хоч трохи подумати про ідею державності.
    Чи могла б повторитися історія, якби ми далі були польською колонією замість російської? Не думаю. Хмельницький міг міняти польських королів.
    А російських? Через два роки після підпорядкування України Росії остання почала методичну руйнацію козаччини, української мови, культури та й самої нації.
    До 1939 року Львів був польськомовним. Через 15 років на вулицях Львова польська мова практично не звучала. А в Україні після 15 років як була проголошена незалежність Київ в основному какаєт на апщєпанятном. Та й в Львові какальщики ще далеко не перевелися.
     
  7. Оля

    Оля Старожилка форуму

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    :D :D :D

    А таки правда, Петре! Я можу підтвердити. Я тільки звідти тиждень! :)
     
  8. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Не маю під рукою "джерела", але головна суть : уважно читайте (і редагуйте) юридичні документи.
    Хмельницького просто "кинули". в основному мова спочатку йшла навіть не про армійську, а про "постачальну" допомогу: свинець та порох. А що вийшло на практиці - самі бачите.
    Ото повчальний приклад для тих, хто сподівається на якісь "союзи" з Євразією.
    Менталитетъ-съ не тотъ-съ !
     
  9. Степаныч

    Степаныч Дуже важлива персона

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Педро,
    я з Вами згоден. Що Хмельницький, що Мазепа (як два антиподи) шукали, до кого б прихилитися, а не як відстояти самим свою незалежність. Але! Судячи з Вашого останнього абзацу, як раз під час "совєцької окупації" і почала відроджуватись українська культура! Чого не було до цього, і немає після отримання незалежності. Так?
     
  10. Pedro

    Pedro Дуже важлива персона

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Ось і на основі цього твердження можна Івану показати, що Хмельницький вибрав найгірший варіант. Я впевнений, що яка б то не була спілка з Польщею, Туреччиною чи навіть з Кримом, вона б не мала таких згубних для України наслідків як з Росією.
     
  11. KabMiner

    KabMiner Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Не чую потужного і обєктивного голосу наших істориків!
    Тому змушений нагадати окремі факти.
    1) тут Педро говорив про те що Маючи одне з найсильніших в Європі військо можна булоб хоч трохи подумати про ідею державності.. Чи не здається вам, що для того щоб мати цю армію її потрібно було створити. Враховуючи те, що це була народна армія задачка була архіскладна. Чи це жарт, створити на голому місці одну з найсильніших в Європі армію, причому створити її з різношерстного натовпу. І з цією армією здобути цілу низку перемог. Для цього треба бути геніальним державним і військовим діячем.
    2) Своїм наступникам-спадкоємцям Б.Х. передав де-факто незалежну державу. те, що вони потім її зруйнували - їх вина, а не Б.Х.
    3) Я вже тут раз писав про те, що після Переяславської ради була московсько-українська війна, під час якої Виговський завдав важкої поразки (розгромив, взявши в полон князя Трубецкого, московські війська) під Конотопом. Чого варті переяславські лобизання (навіть якщо припустити, що вони дійсно були), якщо після них була війна? Хто заважав Виговському і іншим представникам тогочасної еліти подумати про ідею державності? І яка в тому вина Б.Х., що цього не сталося?

    Висновок мій такий: Б.Х.- геніальний політичний, державний і військовий діяч України, рівний за своєю значимістю Олегу, Ігорю і Святославу. Після Б.Х. і до сьогоднішнього дня не було в Україні діячів рівних йому.
     
    • Подобається Подобається x 2
  12. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Pedro, я наприкінці тижня (раніш не вийде, кілька коротких відряджень, в т.ч. до Львова) перепишу формулювання з "джерела". Справа в тому, що українці дотримувалися європейської юридичної термінології (військовий союз, поняття васальства і т.п.).
    А росіяни оперували "ординськими" поняттями, ось і юридична колізія.
     
  13. Danilo

    Danilo Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Приблизно як зараз. Президент пропонує Універсал котрий підписують, але не збираються виконувати.:)
     
  14. Pedro

    Pedro Дуже важлива персона

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Як і все що вони робили на всьому протязі історії і за що дістали влучну характеристику Бісмарка.
     
  15. Danilo

    Danilo Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    [​IMG][​IMG]
    Хто знає за які грихи Степан Чернецький це зробив, та чи то є правда? Тобто зрозуміло що Богдан він життя поклав на національно-визвольну боротьбу з поляками, але цікаво чим він особисто так роздратував Чернецького?
     
  16. Ivan

    Ivan Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Питання лише в тому, чи була та спілка реальною. Чи був ше бодай якийсь реальний варіант крім "найгіршого"?;) Адже чинники, що впливали на такі рішення, були не лише зовнішні, а й внутрішні. От Виговський більш-менш чітко обрав "не найгірший" варіант (орієнтація на Польщу) і чим то все скінчилося? Вся тогочасна українська еліта практично відвернулася від нього, а потім банально забула. Десь пропав той гетьман - один з найближчих соратників і послідовників Хмельницького - ніхто достеменно не знає навіть, де він похований. Це вже в 20 ст. Конотопську битву раптом згадали, підняли на знамено і т. п. А тоді, вже через пару років після неї, все було призабуто.
     
  17. Ivan

    Ivan Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Вічна історія... Дехто з чужою жінкою завів шкри-мури і т. п. Банальна шляхетська сварка... жодної політики... Точніше, політика могла бути, як бонус до основного мотиву...
     
  18. Дядя Ваня

    Дядя Ваня Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    А что вышло-то? :eek: Ужасен был СССР, но его Вы к Хмельницкому вряд ли пришьете.
     
  19. Дядя Ваня

    Дядя Ваня Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Дон Педро! Если Вы это говорите в отношении СССР, то я прекрасно Вас понимаю. Но Россия? :eek: Самая жестокая империя? :eek:
     
  20. Ivan

    Ivan Well-Known Member

    Відповідь: Богдан Хмельницький і як ми його сприймаємо

    Педро таки занадто емоційний - самая - нє самая... Просто звичайна жорстока імперія... Як і всі інші імперії - жорстока за визначенням. Так ліпше, вуйку Йване? :D :D :D
     
а де твій аватар? :)