вітаю всіх з "Шевченківськими днями"

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем afterstep, 7 бер 2008.

  1. afterstep

    afterstep Дуже важлива персона

    Як би там не було - Кобзар залишається найвеличнішою фігурою української навіть не стільки літератури - культури і (іноді) політики взагалі.
    Бджоли іноді "жужжать" коло підніжжя пам'ятника - але на то вони і бджоли....
    ==
    Вітаю всіх дотичних-
    тобто тих, кого то свято "тОркає" або стосується...
     
    • Подобається Подобається x 10
  2. mavka

    mavka Well-Known Member

    Відповідь: вітаю всіх з "Шевченківськими днями"

    у нас немало є найвеличніших фігур, дипломатичніше кажучи, але те, що доля Шевченкові дісталась одна з найважчих, то сумнівів тут нема...
    після читання його листів заходиш на гілку "мені сьогодні найгірше..." й хочеш з цьомчиком просто всіх погладити по голівці.


    До А. Лизогуба
    (Орская крепость, 11 грудня 1847)
    ... Ви питаєте, чи покину я малювання. Рад я його покинуть, так не можна, я страшно мучуся, бо мені запрещено писать и рисовать, а ночі, ночі! Господи, які страшні та довгі!.. та ще й у казармах. Добрий мій друже! голубе сизий! Пришліть ящичок ваш, де є вся справа, альбом чистий і хоч один пензель Шаріона11. Хоч інколи подивлюся, то все-таки легше стане. Просив я В. Н., щоб мені книжечок деяких прислала, а тепер і вас прошу, бо опріче біблії нема й однії літери. Якщо найдете в Одесі Шекспіра, перевод Кетчера12 або «Одиссею»13, перевод Жуковського14, то пришліть ради розп'ятого за нас, бо, єй-богу, з нудьги одурію. Послав би вам грошей на все сіє, так дасьбі. До шеляга пропали. А може, бог пошле, то я вам коли-небудь оддячу...


    До А. Лизогуба
    (Орская крепость, 7 березня 1848)
    Не знаю, чи зраділа б так мала ненагодована дитина, побачивши матір свою, як я вчора, прийнявши подарунок твій, щирий мій, єдиний друже. Так зрадів, що ще й досі не схаменуся, цілісіньку ніч не спав, розглядав, дивився, перевертав по тричі, цілуючи всяку фарбочку, і як її не цілувать, не ба чивши рік цілий. Боже мій! Боже мій! Який тяжкий та довгий рік! Та дарма. Бог поміг, минув-таки. Я, взявши в руки скриньку, подивився і неначе перелетів у малярию, в Седнев, и згадаєте, як ви мені її вторік показували недороблену? ще радились зо мною, як би її химерніше улагодить, — чи сподiвався я, що через рік та сама скринька звеселить мене, неначе мати дитину, при лихій моїй годині. Благий і дивний еси господи! Сьогодні неділя — на муштру не поведуть, цілісінький день буду переглядать твій подарунок, щирий мій, єдиний друже. Переглядать і молитись, щоб бог послав на довгі дні тобі такую радість, як послав він мені через тебе. Перелічив, передививсь все, все до крихотки ціле, і Шекспір, і папери, і фарби, i цизорик, і карандаші, і пензельки, — все цілісіньке. Не утрачайся на альбом, друже мій! буде з мене і цього добра поки шо. Недавно з Яготина прийшов лист до мене... спасибі їй. добрій В. Н., що не забуває мене, хоче мені, як сама достане, прислать книжок. Як пришле, то тоді я і тяжкого походу і Аральського моря, і безлюдного степу киргизького не злякаюсь.
    Одна тільки туга гризе моє серце, як заженуть у степ, то не доведеться ні од кого листа прийнять, ні самому послать. Бо туди пошта не доходить. От моє горенько. А може, доведеться рік або й другий простерегти нікчемне оте море.

    Не будемо журиться, а будемо молиться. Ще те лихо далеко, а всяке лихо здалеку страшніше, як то кажуть розумні люди. Цей і апріль місяць я ще буду в 0рській Кріпості, то напишіть до мене хоч стрічечку, бо тільки бог святий знає, як я радію, коли дійде до мене хоч одно ваше слово з моєї бідної країни!

    Я тепер (поздоров боже вас) хоч і багатий на папір, а все-таки на клаптику пишу, бо, сказано, пустиня, де я возьму як потрачу? Та таки і уділить декому треба хоч по аркушику.

    Молюся богу, щоб послав здоров'я Н. Д. і радість всьому дому вашому, спасибі вам, бувайте здорові та напишіть хоч стрічечку до мене, до удячного вам Т. Шевченка.
     
    • Подобається Подобається x 9
  3. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Відповідь: вітаю всіх з "Шевченківськими днями"

    Мій улюблений сайт про Шевченка. Він якийсь час не працював, нещодавно знову відновили.
    http://kobzar.info/
     
    • Подобається Подобається x 6
  4. lotr_an

    lotr_an Well-Known Member

    Відповідь: вітаю всіх з "Шевченківськими днями"

    цей вірш звучав сьогодні на Шевченківському вечорі в Оперному

    ДО УКРАЇНЦІВ
    Віктор БАРАНОВ

    Я запитую в себе, питаю у вас, у людей,
    Я питаю в книжок, роззираюсь на кожній сторінці:
    Де той рік, де той місяць, той проклятий тиждень і день,
    Коли ми, українці, забули, що ми - українці?

    І що в нас є душа, повна власних чеснот і щедрот,
    І що є у нас дума, яка ще од Байди нам в'ється,
    І що ми на Вкраїні - таки український народ,
    А не просто юрба, що у звітах населенням зветься.

    І що хміль наш - у пісні, а не у барилах вина,
    І що щедрість - в серцях, а не в магазинних вітринах.
    І що є у нас мова, і що українська вона,
    Без якої наш край - територія, а не Вкраїна.

    Я до себе кажу і до кожного з вас: - Говори!
    Говорімо усі, хоч ми й добре навчились мовчати!
    Запитаймо у себе: відколи, з якої пори
    Почали українці себе у собі забувати?

    Запитаймо й про те, як ми дружно дійшли до буття,
    У якому свідомості нашій збагнути незмога,
    Чом солодшим од меду нам видався чад забуття
    Рідних слів, і пісень, і джерел, і стежок від порога?

    Українці мої! То вкраїнці ми з вами - чи як?
    Чи в "моголах" і вмерти судила нам доля пихата?
    Чи в могили й забрати судилось нам наш переляк,
    Що розцвів нам у душах смиренністю "меншого брата"?

    Українці мої! Як гірчать мені власні слова...
    Знаю добре, що й вам вони теж - не солодкі гостинці.
    Але мушу казати, бо серце, мов свічка, сплива,
    Коли бачу, як люто себе зневажають вкраїнці.

    Українці мої! Дай вам Боже і щастя, і сил.
    Можна жити й хохлом, і не згіркне від того хлібина.
    Тільки хто ж колись небо нахилить до ваших могил,
    Як не зраджена вами, зневажена вами Вкраїна?..
     
    • Подобається Подобається x 4
а де твій аватар? :)