Українці в Молдові

Тема у розділі 'Українці у світі', створена користувачем sandrastoun, 3 січ 2012.

  1. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Дякую за гостинність. Буду рада будь-яким запитанням по темі.
     
  2. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    а якби ви відкрили самостійно цю тему, що б ви у ній написали? :)
     
  3. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    А спочатку розповім про Гуцульський фестіваль цого року. Готувалася наша подорож заздалегідь, але в серпні я і ще три майстри та Заслужений діяч України таки потрапили у Косів, Івано-Франківської області, на фестіваль
    На цому фото зліва направо: я(в червоному капелюсі), Глібчук Василь Юрович(він нас зустрічав на Косівщіні), Джос Ніна(Народний майстер Молдови, відома у Молдові майстер народних ляльок(молдавських, українських, російських)), та Заслужений діяч України Осередчук Евген Павлович(людина, про яку навіть книжка є - пише вірші, малюе картини, громадський діяч. Про нього я розкажу окремо)
    [​IMG]

    ---------- Додано в 01:36 ---------- Попередній допис був написаний в 01:29 ----------

    То що буде нижче. Я просто хотіла першим кроком привітатися та запросити до діалогу. А розказати і показати мені є що. Наша українська культура та наш український народ настільки потужні, що де би ми не опинилися, можна почути наш голос, побачити хто ми е.
     
    • Подобається Подобається x 6
  4. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    А хто з них Оксана Буряк?
     
  5. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Сюда я буду закидати декілька фото для ілюстрацій, а щоб не заважати розмові, створю на певні записи альбоми. Хто хоче подробніше ознайомитися про цю подію, будь ласка у фотоальбом "Гуцульський фестіваль"

    ---------- Додано в 01:52 ---------- Попередній допис був написаний в 01:50 ----------

    Це я, Оксана Буряк
     
  6. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Теперь про пана Осередчука Евгена Павловича.
    Він у нас очолює вже 15 років Благодійний Фонд професійних художників, майстрів української народної творчості, художніх ремесел і промислів "Ренаштере-Відродження". Грошей фонд не має, працюємо за ідею.
    Але десь щось вдається пробивати. Наприклад в 2006 році пану Осередчуку вдалося з допомогою посольства України у Молдові зробити книгу "Українська палітра Молдови". у цій книзі про наших людей, яки зараз працюють. На кожну людину відведено по дві сторінки(коротка біографія та кілька фото іі робіт). Художники, майстри. У 2008 на другу збірку у держави вже не найшлося грошей. Зараз е матеріалу на 2 такі збірки, але знов немає грошей.
    Все одно ми не зупіняємось. На весні запросимо на дні слов'янскої культури двох майстрів с Косівщіни, на 20 Гуцульський фестіваль в Верховину в серпні повеземо наших майстрів.
    Це та гілка, яка направлена на майстрів України, працюючих у Молдові. Але я ще вхожу у Раду Союзу Народних майстрів Молдови. Отак з'еднуючи діяльність Союзу з Благодійним фондом десь вирулюємо.

    ---------- Додано в 04:38 ---------- Попередній допис був написаний в 04:30 ----------

    У нас декілька місць е у Кишиньові та Бельцах, де ми даємо(по домовленості з установами) можливість у добрих умовах виставлятися молодим художникам.

    ---------- Додано в 04:45 ---------- Попередній допис був написаний в 04:38 ----------

    Але це я розказую лише про ту діяльність, у який працюю сама. Але можете подивитися, що у нас робиться ще тут http://uk.wikipedia.org/wiki/Українці_в_Молдові

    ---------- Додано в 05:17 ---------- Попередній допис був написаний в 04:45 ----------

    А ось тут, як проходила презентація книги "Українська палітра Молдови" у 2006 році (на рівні МЗС України)
    http://www.mfa.gov.ua/mfa/ua/publication/content/6577.htm

    ---------- Додано в 05:24 ---------- Попередній допис був написаний в 05:17 ----------

    Коли у цьому всьому всередині, здається нічого не устигаєшь, щось виходе, щось ні. Але спровокували мене :) почати писати про українців у Молдові. І починаєш пишатися, яке у нас товариство.
     
    • Подобається Подобається x 7
  7. Luna

    Luna змИючка - сокровище :)

    А скажіть, що гарно зробили?)
    Пані, розкажіть про укранські традиції у Вашому побуті. Скажімо, на весіллях українців - чи є елементи українських традиційних весільних обрядів?
     
    • Подобається Подобається x 4
  8. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Навiть дуже гарно:)
    На рахунок весiлль бiльш поширено розкажу трохi пiзнiше, два днi буду у вiдрядженнi без iнтернету. Одне скажу, тут дивна сумiш з обрядiв Захiдноi Украiни, десь молдавських звичаiв, десь щось со Сходу Украiни.
     
    • Подобається Подобається x 3
  9. Luna

    Luna змИючка - сокровище :)

    будемо чекати)
    Я часто буваю у Молдові, там свої яскраві звичаї, і поєднання з українськими має бути колоритним.
     
    • Подобається Подобається x 1
  10. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    А чи все так райдужно? Може є якісь труднощі в українців?
     
    • Подобається Подобається x 1
  11. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    У Вас виникло таке позітивне враження?
    Я задоволена,не дарма працюємо.
    А труднощі- замало грошей. Я ж написала, що не можемо видати продовження "Украінської палітри Молдови". Е у нас дуже потужний поет, написав поему "Мазепа", знов нема грошей видати. Є непорозуміння між українськими керівниками громадських українських організацій. Але що говорити про це, це у всіх, і всі про це знають. Мені здаеться, що треба розказувати про талановитих людей, про то, що вони створюють у такий нелегкий і деколи незрозумілий час.
     
    • Подобається Подобається x 3
  12. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Трохи пафосне вийшло попередне повiдомлення, але як би Ви знали як важко триматись на голому энтузiазмi, коли продаж немае, коли дивишся на цiх майстрiв, котрим iсти нема що, а вони продовжують творити(i сама така).
    Тому i тримаешся сам, та пiдтримуешь других хоч би визнанням. Та i новi площадки для продажу - так само якась пiдтримка.
    До речи е думка до лiта створити звязок з Львiвским осередком майстрiв, та привезти до Вас когось на якесь свято, де майстрiв запрошують. А до нас або на весну, або на осiнь.
     
    • Подобається Подобається x 3
  13. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Як проходить ваше Різдво? За місцевими звичаями, чи по-своєму?
     
  14. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Наше містечко де я живу, як кажуть з "градообразуючим" підприємством(колись з'їхалися сюди люди з цілого Союзу на сах- та рем-заводи), тепер це нічого не працює. Так що у кожного свої звичаї як у місті, хоча часний сектор.
    Я свою Катеринку(13 років) привезла сюди, коли ії було 4 місяці. Але вона народилася у Івано-Франківщині, і я ії майже кожен рік вожу до родини ії покійного батька. Були ми там і на Різдво.
    Я 10 років у Тюдові(Івано-Франківська обл, Косівський р-н) з 1988 по 1998 рік празнувала Різдво по місцевому звичаю і коли поїхала, перевезла деяки звички сюди, тим більше я хочу, щоб дитина знала своє коріння і звичаї. Зараз напишу як празнують у Тюдові, а потім, що я привезла до Молдови.

    ---------- Додано в 03:47 ---------- Попередній допис був написаний в 02:42 ----------

    На святий вечір до першоі зірки ніхто нічого не іст. Перед цім готується 12 пісних (1) кутя з пшенічного зерна( а далі хто що хоче добавляє - цукор, ізюм, мак),2) квасоля, 3) бурячки з грибами, 4)голубці пісні з кукурудзяною крупою, 5)вареники(пироги по-місцевому, с картоплєю, грибами, капустою), 6)капустяний салат(або свіжа, або квашена капуста), 7)риба запечена у пічці, або залівна 8) солені огірки, помідори, 9)чорнослив з горіхами грецькими 10) корейска морква 11) варена(у "мундирах") картопля з часником і олією 12) лопатки(стручки квасолі варені) с часником і олією. Це я перелічую, що готувалось у нашей родині(набір може змінюватись)
    Серед скоромних готували: 1) буженина(ми ії будили самі) 2) капусняк 3)холодець 4) котлети з картопляним п'юре 5) квасоля з м'ясом 6) скоромні вареніки 7) скоромні голубці 8)смажене м'ясо з бринзою та кулешею 9)кров'янка 10) млинці з м'ясом 11) свінячи кишки, набиті тертою картоплєю 12)сальтисон
    Це готувалося переважно п'ятого та шостого січня, але не довше чім до обіду.
    До того як сісти за стіл брали калач(так само пекли самі), ставили їого на велику тарілку, в яку складали по парі голубців, та пирогів, ложку куті, що ще е на столі, зав'язували в нову просту хустину, та несли до когось старшого(батька, старшого брата, хрестних тощо). До цього за стіл ніхто не сідав. Вертався той, ходив. Сідали за стіл. До 12 години ночи їли лише пісне, потім мили посуд, і починали істи скоромне. Ніхто не спав, тому що за вікном колядники. До 11 години - діти, після 11 до ранку "партіі"(це молодь яка з гармошкою ходила по хатах с колядою), а ранком 7-го січня - церковна коляда (братья окремо, сестри окремо).
    Зараз, коли ми приїхаємо до Тюдова, все то саме, тільки страв готується меньше. І колядують так само. Того року Катерина була у Тюдові і на Різдво, і на Маланку. Вражень стало на півроку.
    Тут у Молдові, я готую кутю обов'язково, решта залежно від грошей і запасів. Колядники тут ходять на Новий рік. На Різдво прийнято давати "поману" за померлих.
     
    • Подобається Подобається x 4
  15. www

    www Well-Known Member

    Дуже гарна гілка. Дякую автору.Але якщо можна, більше фотографій,будь ласка, дуже цікаво що майстри виготовляють.
     
    • Подобається Подобається x 1
  16. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Дякую за добрі слова. Моі роботи Ви можете подивитися у моєму альбомі. А роботи других майстрів буду виставляти по мірі поширення гілки.

    ---------- Додано в 22:26 ---------- Попередній допис був написаний в 22:19 ----------

    На фото на початку теми є Ніна Джос. А ось ії роботи. Виготовлення ціх ляльок досить складна річ. Шиється тіло, розписується і лакується лице, шиється уся одежа, в'яжуться шкарпетки і шапки.
    [​IMG]

    ---------- Додано в 22:29 ---------- Попередній допис був написаний в 22:26 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 22:34 ---------- Попередній допис був написаний в 22:29 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 22:38 ---------- Попередній допис був написаний в 22:34 ----------

    А на ці ляльки робиться форма, яку Ніна сама малює, а потім вилівається гипсове ліце
    [​IMG]
     
    • Подобається Подобається x 6
  17. www

    www Well-Known Member

    Ой, дякую!! А ще, ще шо небудь покажіть, будь ласка..:)

    ---------- Додано в 17:32 ---------- Попередній допис був написаний в 17:30 ----------

    Я вибачаюсь, то це хобі таке у людей, чи професійний труд?
     
  18. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    У кого як. Але як що робиш майстер-класи, організовуєш виставки, сама на них участь приймаєш, то на решта часу не лишається. Тем більше, що ми з Ніною члени Ради Союзу Майстрів(а це ще додаткова робота). В Союзі у Молдові зареєстровано більш ніж 400 майстрів. З них професійно працюють десь 130-150.

    ---------- Додано в 11:52 ---------- Попередній допис був написаний в 10:25 ----------

    А Рада Союзу включає у себе 19 майстрів. Майже кожен відповідає за якусь секцію. Я, наприклад, за секцію прикрас(секція "Біжутерія"). Але ще неофіційно курірую художню обробку шкіри(на секцію ще майстрів не набралося).
     
    • Подобається Подобається x 1
  19. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Українські творчі особистості Молдови

    Мені здається, що українці у Молдові, це більш обширна тема, чим Союз Майстрів Молдови і Благодійний Фонд майстрів і художників України у Молдові. Тому пропоную розмову про майстрів і інші творчі особистості продовжувати тут, а там залишити тему для всіх областей життя української діаспори в Молдові.

    ---------- Додано в 12:26 ---------- Попередній допис був написаний в 12:09 ----------

    Теперь я хочу показати творчість Єлени Платон. Ця жиночка гачком виробляє вишукані речи. Ось у рожевій в'язаній кофті і чорній спідниці - це вона. Решта - моделі на показі у АРТ-Клубі, який заснувала Ніна Джос. Але про АРТ-Клуб буде окрема розмова.
    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:30 ---------- Попередній допис був написаний в 12:29 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:31 ---------- Попередній допис був написаний в 12:30 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:35 ---------- Попередній допис був написаний в 12:31 ----------

    До речі, парасольки - теж її робота
    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:36 ---------- Попередній допис був написаний в 12:35 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:38 ---------- Попередній допис був написаний в 12:36 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:46 ---------- Попередній допис був написаний в 12:38 ----------

    А це ще одна творча особистість в одязі від Єлени Платон. Надія Хопта, дочка Ніни Джос, прекрасна танцівниця східних танців і майстер з виготовлення квітів з тканини.

    ---------- Додано в 12:47 ---------- Попередній допис був написаний в 12:46 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:48 ---------- Попередній допис був написаний в 12:47 ----------

    Роботи Надії Хопти

    ---------- Додано в 12:53 ---------- Попередній допис був написаний в 12:48 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:54 ---------- Попередній допис був написаний в 12:53 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 12:56 ---------- Попередній допис був написаний в 12:54 ----------

    [​IMG]

    ---------- Додано в 13:02 ---------- Попередній допис був написаний в 12:56 ----------

     
    Останнє редагування: 9 січ 2012
    • Подобається Подобається x 5
  20. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Костюм для східних танців - теж її робота. А прикраса на ній - мого виготовлення. Ця фотографія з мого показу колекції в АРТ-клубі

    [​IMG]

    ---------- Додано в 13:14 ---------- Попередній допис був написаний в 13:02 ----------

    Далі буде про Надію Хопту як вчительку и виконавицю східних танців, а так само як про початківця-дизайнера
     
    • Подобається Подобається x 5
а де твій аватар? :)