Українці Канади та Америки

Тема у розділі 'Українці у світі', створена користувачем Liliyah Romanova, 13 січ 2012.

  1. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Подумали ми з кумасею та вирішили, що робити окремо дві теми не вартує, бо є багато схожого. Так що буде в нас одна тема - північноамериканська. :preved:

    Відповідно й писати та відповідати будемо разом також.
    Хто ще має досвід - вписуйтеся! ;)

    ---------- Додано в 13:36 ---------- Попередній допис був написаний в 12:55 ----------

    Щодо Канади в мене досвіду небагато. Я тут 6 років, але живу в Оттаві, їздили по кількох містах найближчих: Монреаль, Торонто, Кінґстон, відповідно українських громад кілька вдалося побачити. Навіть побували на українському весіллі. Говорили майже цілий час українською там, не зважаючи на те, що значна частина гостей була англомовною. Многая літа співали на мелодію "за Україну, за її волю" й після многаліття заспівали куплет із самого маршу. Грав на весіллі гурт "Зірка" - з таким серцем і запалом!! Гарне було весілля, без надміру вишиванок, але з варениками. ;)

    У самій Оттаві спільнота невелика та й розділена між двома церквами: православною та греко-католицькою. Хоча на багато різних подій збираються всі українці. Правда, ми туди наразі не ходимо, бо нам на квитки грошей шкода. Все-таки чоловік у мене студентом був ці 6 років, що ми тут, так що то можна зрозуміти. Один раз нам подарували квитки на таку українську забаву, то могли побачити, що то таке та як виглядає. Вареники, борщ, колядки й безперервні розмови... :)))

    Так коротко й хаотично наразі. :pardon:
     
    • Подобається Подобається x 7
  2. Mike

    Mike Well-Known Member

    Втручаюся. одначе ж повинен.
    Справа в тому, що вважаю саму наявність діаспори неввічливою та помилковою.
    Повинно бути так - або ти повний американець (канадець), або ти будеш деструктивною силою для суспільства до якого приїхав по допомогу. Можу, якщо є бажання, пояснити більш докладніше.
     
  3. Levko

    Levko Well-Known Member

    Поясніть.:)
     
    • Подобається Подобається x 1
  4. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Згідна. Ми тут про це нераз уже говорили. То вже не є діяспора, то правда. Просто за звичкою вживається це слово.
    Люди дійсно виїхали й живуть тут, вони зовсім не думають про повернення, за винятком окремих людей чи сімей, котрі справді намагаються повернутися, дехто навіть повертається (йдеться про тих, хто є вже 4-5 поколінням).
    Оскільки в Канаді є політика багатокультурності, то мешканці є канадцями зі своєю особливою тотожністю. За нею й групуються на різні події, свята тощо.
    Хоча кажуть, що основна відмінність у "термінах", що в Канаді українці себе називають канадськими українцями, а в Штатах - українськими американцями.

    ---------- Додано в 16:18 ---------- Попередній допис був написаний в 16:15 ----------

    От із новоприбулими справа геть інша, бо паспорти в них українські. І хоч живуть вони тут, то дуже схильні нарікати на те, що мають тут та ідеалізувати те, що є в Україні, хоча насправді вони вже не знають, як дійсно є.
    А є й такі, що дуже показують себе мудрими й зверхньо говорять про Україну та українців в Україні. Таке враження, ніби вони собі її навмисне очорнюють, аби не сумувати чи не хотіти повернутися, не знаю.
    Ну, але з такими (що одними, що другими) про щось говорити чи сперечатися - марна справа.
     
    • Подобається Подобається x 7
  5. sandrastoun

    sandrastoun Well-Known Member

    Дякуємо, будемо чекати.
     
    • Подобається Подобається x 1
  6. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Дуже обережно, але напишу про церкви. :)))
    Ми з чоловіком їздимо щонеділі 186 км в один бік, аби відслужити Літургію для невеличкої парохії в Кінґстоні. Люди чудові, привітні. Виключно україномовних є лише 2 сім'ї (і то вже не перше покоління), а решта - мішані сім'ї, відповідно англомовні. Однак Літургія для них правиться майже цілковито українською, на їхнє бажання. Ми поволі впроваджуємо англомовні частини, аби дітям було зрозуміло й цікаво.

    Про церкву в Оттаві, до якої ми ходили час від часу, маю двояке враження, бо в україномовній громаді є як дуже хороші люди, так і не надто привітні. Вони дуже нарікають на будь-що англійською мовою, але водночас їхні діти майже не говорять, а внуки - взагалі. Однак їм байдуже. В церкві має бути українська, поки вони живі, а "діти й так не підуть до церкви". Отакий от мовний егоїзм і сприйняття церкви, як клубу української мови. На щастя, таких я зустрічала мало, однак ми зазвичай контактуємо з англомовними. Багато з тих, хто приходить до української церкви навіть не мають українських коренів, але їм подобається в нас, деякі прийняли хрещення, хрестять своїх дітей. Такий цікавий феномен. Тільки дуже шкода, що з боку україномовних вони відчувають дуже сильну неприязнь, відповідно єдності нема, а спільні заходи проходять зі скрипом. Та й у тих англомовних виробляється захисна реакція, також ворожа. І це сумно.

    Є ще одна громада, православна, то оскільки вона надзвичайно діяльна та привітна, багато католиків починають ходити туди. Чула про ту громаду виключно позитивні відгуки, та й скільки там не буваю, ніякого негативного досвіду не мала. Дуже приємно, що люди один одного підтримують і "тримаються купки".

    Є подія, яка щороку поєднує оттавських українців під одним дахом, незалежно від мови та походження, це вечір колядок, коли хори з церков, громад співають по черзі колядки, а по концерті їдять смачнезні пампушки. І там уже котрий рік можна почути не лише українські колядки, а й перекладені на англійську. Особливо приємно, що діти в тому хочуть і беруть участь.
     
    • Подобається Подобається x 6
  7. Mike

    Mike Well-Known Member

    Будь ласка.
    Тут є моя гілка про українство, ознайомтеся.
    А справа у тому, що цивілізаційно ми з американцями різні. Це грунтується на менталітеті та законах, які там існують для закріплення цього менталітету як досвіду останніх сторічь.
    І якщо людина наша приїзджає до них та натуралізується, то вона повинна приймати активну участь у житті тої держави. А чи готова вона для цього? Чиє в нас досвід тих американських сторічь? А нема. Більш того, ми привнесемо своє, феодальне сприйняття. А це руйнуватиме основи їх держави.
    Подібне сталося у Німеччині з турками. Меркель заявила про кінець ери мультікультурності (мультіцивілізаційності), тобто, всі повинні вчитися в німецькій школі, й тому ж самому.
    Велика кількість мігрантів з відмінним менталітетом - то загроза державі (якщо він нижчій). У Канаді це ще не актуально, а от у Франції, думаю, теж скоро схаменуться.
     
  8. coolzak

    coolzak Well-Known Member

    нема ніякого досвіду століть-в мому колі знайомих максимум 3-4 покоління тут-знайти когось по всіх лініях тато-мама 300 років в Канаді неможливо.Життя в Канаді чи Америці змінює людей дуже швидко і крутих ментальних протиріч нема .В більшості стають добропорядними громадянами і на знакові стоп стоять 3 секунди як в правилах пише вночі коли нікого навкруги і податки чемно платять.
    А після кількох років в Канаді провідуючи родину в Україні відчуваєш наскільки віддалився і змінився.
    Щодо церковного життя то я теж до православної церкви почав в Калгарі ходити як вони (грекокатолики)почали на вимогу деяких прихожан Паску і Різдво проводити не так як дома а по католицькому календарі
     
    • Подобається Подобається x 7
  9. Mike

    Mike Well-Known Member

    Є. Просто ви над цим не задумувалися. Емігранти-засновники його із собою привезли, і потім він набув свою вищу форму - законів.
    Якби цими першими емігрантами були, скажімо, українці з росіянами, то Канади як розвинутої держави б не було :)
     
    • Подобається Подобається x 1
  10. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    Майк якби опинився при владі, мабуть тут же би позакривав церкви московського патріархату, російські школи, російські газети, телеканали і тд і тп. То би був ідеальний український фюрер президент
     
    • Подобається Подобається x 4
  11. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Наша парохія живе цілковито на новому стилі. Проте увесь рік, а не лише на Різдво й Паску.
    В Оттавських греко-католиків україномовні служби йдуть за старим стилем, а англомовні - за новим.
    Загалом тут дуже багато такого, що українці ходять до церкви не того, що християни, а того, що українці, відповідно першими пріоритетами для них є календар і мова. Це дуже сумно... Церква не може бути націоналістичною.
    Не думаю. Хіба що виїжджали би в перших хвилях такі українці, як в останній.
    Свого часу в кількох провінціях Канади стояло питання, аби українську зробити другою офіційною. Правда, ту справу так до кінця й не довели.
    Українців, які є патріотами Канади тут дуже багато. Пригадую, як розповідала знайомим у Львові, що тут є такий Юджин (Євген) Мельник, котрий дав мільйон доларів на олімпійську збірну Канади, держава для збірної виділила 4 мільйони. Реакція моїх знайомих була дуже цікава: та який він українець? на українську збірну треба було давати! :)))
    Я знаю лише кілька сімей, де люди попри те, що вже кілька поколінь живуть у Канаді, далі живуть українськими проблемами. Щодня дивляться новини, щодня переповідають іншим, що там в Україні діється, розводять на ті теми полеміку, дискусії. І це не було би проблемою, якби не було свого роду одержимістю. Ну, але вочевидь є потреба. І що цікаво, власне діти з таких сімей їдуть до України, там одружуються, працюють. Мені в тому не подобається хіба те, що діти реалізують мрії батьків, а не свої.
     
    • Подобається Подобається x 6
  12. Saszko

    Saszko Well-Known Member

    Хай щасливо собі реалізовують, якщо то також і їхні мрії.
     
  13. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Теж так кажу. У деяких випадках виявилося, що не їхні.
     
    • Подобається Подобається x 1
  14. coolzak

    coolzak Well-Known Member

    Ліля -на церкві пише спочатку українська а потім католицька.Якби для мене не було різниці то би ходив просто в католицьку-нашо ті прибамбаси.Церква була тут завжди центром спільноти-української тощо.Тому при церквах тут і танцювальні ансамблі і хори українські а не сальси тренінги.
     
    • Подобається Подобається x 2
  15. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Дуже важлива персона

    Так, в результаті й розвалюється.
    Розмовляли з одним, то він стоїть на тому, аби лиш українська мова була й ніякої англійської. Питають його, а діти? Відповідь: "а мої діти й так до церкви не підуть". І він не один такий. Дітей виховують американцями.
    І отак, як ви наголосили, таке й християнство, на жаль. Спершу українці, а тоді християни. Замість віри в Бога, віра в мову й календар.
    Церква - як осередок так, бо там у залі під церквою все відбувається. Однак, коли мішається націоналізм до церкви, то це вже клюб, а не церква, на жаль. Тут в одній церкві кілька сімей перестали на Літургії ходити, бо зі стіни в церкві зняли портрети Шевченка й Лесі Українки.
    Ми з чоловіком перестали ходити на україномовні служби, бо я просто не могла витримати тої жовчі й негативу. І ми не одні такі. Є канадські українці, котрі також тепер ходять лише на англомовну службу. Ну, або був вихід не ходити на каву після літургії й не спілкуватися з людьми.

    Календар не визначає того, є церква українською чи ні. У Північній Америці дуже багато церков перейшли саме на новий стиль, з об'єктивних причин.
    У Греції римо-католицька церква живе за григоріянським календарем - і нічого страшного не діється. Але українцям треба мати якийсь кілок, аби бути "зацєнтими". От і знайшлися кілки. :)))
     
    Останнє редагування: 16 січ 2012
    • Подобається Подобається x 3
  16. Mike

    Mike Well-Known Member

    Mike не закрывает ничего, он только открывает. Это другой стиль, Martini, вам он не знаком? :)
    Идеальный же президент должен заботиться о будущем народа, а не о церкви, школах, газетах и телеканалах.
     
  17. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    ну ви ж самі щойно писали, що національні (діаспорні) церкви, школи і взагалі будь-які об"єднання людей за національною ознакою - це зло для держави.


    резервації і концтабори для діаспор? :)
     
  18. Mike

    Mike Well-Known Member

    :)
    Та не за національною, а за ментальною.
    Якщо німці у 19-му сторіччі об`єднувалися у Росії - то було добре для Росії, бо ті мали на ступінь вищий менталітет. Якщо ж росіяни у Німеччині б робили те саме, то б було не добре для держави Німеччина.

    Та що тут такого вже складного, що доводиться по буквах вже доводити? :)

    Доречі, про концтабори. Німеччина, звісно, з турками не по людськи буде тепер якось, всі вони у школах будуть сидіти поряд з автохронами і вчитися тому ж. Отакі катування.
    І слідство - непогано б було мати в Україні якусь велику діяспору англійців, та дітей автохронів туди на катування в їх англійські школи :)
    Та схоже царизм більш думав про майбутнє держави ніж наша очікувана, оспівана незалежна українська демократична до нестями влада :)
     
    Останнє редагування: 16 січ 2012
  19. - делать из детей украинцев англичан? Что толку от менталитета "выше на ступень", если он чужой? Лучше уж английских учителей (пусть не только английского) украиноговорящих в украинские школы направлять. Вместе с "диаспорными" детьми. Тогда из украинских деток вырастут более приобщенные к западным ценностям и культуре УКРАИНЦЫ. Имхо.
     
    Останнє редагування: 17 січ 2012
  20. MARTINI

    MARTINI Administrator Команда форуму

    вищий-нижчий менталітет..... тут фашизмом вже попахує
     
    • Подобається Подобається x 3
а де твій аватар? :)