Свято Івана Купала

Тема у розділі 'Мистецтво', створена користувачем bayard, 6 лип 2011.

 1. bayard

  bayard Дуже важлива персона

  7 липня за християнським календарем – свято Різдва Святого Пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. За народними традиціями цього дня святкують день Івана Купала.

  День Купала збігається з літнім сонцеворотом. У давніх слов’ян Дажбог - бог Сонця – був найшановнішим серед інших міфологічних святих. Наші предки вважали, що саме він подарував життя на землі. Отож, Сонце було прообразом свого покровителя, а тому його річний цикл співпадав з певними ритуальними дійствами.

  Одне з них – Купало, котре символізувало літній сонцеворот, тобто найвищий культ Сонця. Пізніше в християнські часи до свята Купала долучили Різдво Святого Пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. Відтак, і з’явився охристиянізований празник з подвійною назвою – Іван Купало.

  Основну роль в купальському святі відігравало вогнище – символ Сонця. Воно мало горіти цілу ніч. Вогнище обов’язково розкладали на березі річок, озер. Зі святом пов’язані і два найголовніші персонажі – Купало та Марена. Напередодні свята дівчата таємно споряджали опудало – Марену. Ляльку плели з соломи, вбирали її немов живу людину, прикрашали шию намистом.

  Створивши Марену, дівчата приносили її у село й насипавши купу піску, встромляли в неї Марену. Потім взявшись за руки водили навколо неї хоровод, співали жартівливих пісень. За якийсь час з’являлись хлопці й забирали Марену. Дівчатам доводилось виготовляти іншу ляльку, ще кращу. Врешті-решт дівчата наспівавшись навколо Марени, кидали її у воду.

  Хлопці тим часом готувала іншу ляльку із соломи – Купала. Біля нього й розводили вогнище. І розпочинались святкові ігри. Через вогнище стрибали спочатку хлопці, потім дівчата, а згодом парно: хлопець і дівчина, взявшись за руки. Вважалось за необхідне тричі перестрибнути через вогонь, тобто «очиститись вогнем». Якщо хлопець стрибав якнайвище, то це віщувало на гарний врожай у родині.

  Щонайспритніше – здоров’я прибуде, а вскочить у полум’я – протягом року трапиться нещастя. Коли ж дівчина з юнаком вдало перестрибували через багаття, то вони неодмінно пошлюбляться і в злагоді та любові проживуть весь вік. Дійство відбувалось за північ і завершувалось спаленням у вогні Купала або його топили у річці.
  Дівчата співали:

  «Ой, купався Іван та у воду упав,
  Було ж тобі, Іваночку, не купатися,
  Зі старими бабами розпрощатися,
  З молодими дівками цілуватися.»

  Потім розпочинались ворожіння. Дівчата пускали на воду заготовлені два віночки. Один для себе, а інший судженому. Вважалось, що якщо віночки плили разом, то цього року поберуться, а коли віночки плили урозтіч – не судилось вийти заміж. Хлопці уважно спостерігали за обрядом. А, інколи кидали камінець у воду, щоб віночки плили разом.

  Наступала глибока купальська ніч. Найсміливіші хлопці вирушали у ліс, щоб побачити як цвіте папороть і зірвати чарівну квітку. Вважалось, що той хто найде диво-квітку обов’язково знайде, закопаний у землю скарб, а рука, яка доторкнулась цього дива матиме чудодійну силу – може причарувати найкращу дівчину, відводитиме град, грім, бурю…

  На Іванову ніч намагались не спати. Бо, за народною уявою, у цей час все оживає й бенкетує: з’являються на світ добрі й злі духи – домовики, мавки, русалки, польовики, мерці.

  Передіванова ніч – найпоетичніше купальське дійство. Протягом багатьох століть воно шанувалось людьми і збереглося й донині. Та вже багато літ цього ідола ніхто не вшановує, про його божественну суть забули,а самого перетворили на опудало. Головні атрибути свята - це Купало й Марена. Тому до цього свята молодь заздалегідь старанно готувалась: робили опудало, готували деревця (називали їх «Мареною» або «Купалом»), плели з живих квітів вінки, збирали хмиз, готували кулі соломи на вогнище. За звичаєм, це дві уквітчані гілки, подібні до людських фігур.

  Довкола опудал молодь водить таночки та співають ритуальні купальські пісні. Дівчата плели вінки з польових квітів й перед заходом сонця збиралися на вигонах біля річок.

  Танцююче полум'я цього літнього вечора виглядає казково. Купальське вогнище згідно переказів має велику міфічну силу. Через купальське вогнище стрибали всі, проходячи таким чином своєрідний ритуал ощищення. Пари, які кохаються, мають стрибати вдвох. Вважається, що та пара, яка не розніме рук, перестрибне через багаття, згодом і побереться.

  У деяких народів купальські вогні замінюються спаленням колеса, обв'язаного соломою. Вогняне, воно котиться з пагорба, розсипаючи іскри. Розкладання багаття та стрибання через нього мають на меті звільнення від ворожої сили, хвороб, смерті, злих міфічних істот. Адже на Купала активізуються надприродні сили: русалки, мавки, упирі та відьми. Тому від них охороняються всілякими засобами: кладуть на підвіконня жалку кропиву, в стайнях ставлять осикове дерево. Спалення ж Купайла також має міфічне підґрунтя, по суті - це обряд звільнення людини від смерті, символ її перемоги над небуттям.

  Пізньої ночі дівчата пускають на воду сплетені ними вінки з прилаштованими запаленими свічками. Існує прикмета: якщо вінок пливе добре і свічка горить, то дівчина впродовж року вийде заміж, а якщо крутиться на місці - доведеться їй ще трохи дівувати. Якщо вінок відпливе далеко й пристане до якогось берега, з тієї сторони й прийде наречений дівчини.

  Часто хлопці намагалися зловити вінки дівчат. Двійко зазделегіть домовлялися про те, яким буде вінок. Кожна дівчина плела його так, щоб можна було впізнати: вплітали яскраву свічку, або велику квітку. Якщо хлопцю вдавалося зловити вінок коханої, діставшись до нього вплав чи на човні, це вважалося доброю прикметою для їх подальшої спільної долі.

  Можна сміливо казати, що серед народних свят, що відзначаються влітку, чи не найулюбленішими серед молоді бо найромантичнішими, вважаються купальські свята. За народними переказами, саме В НІЧ НА ІВАНА КУПАЛА (з шостого на сьоме липня) востаннє з'являлися русалки, а опісля вже затихали до наступного року. Переконатися в цьому щороку у чарівні куточки природи відправляються романтики.

  Адже купальська ніч, це ще й ніч “вільної любові”. А кому мама не дозволяє, можна обмежитися й не менш екзотичним (аж кров у жилах горить) заняттям - традиційно у ніч на Купала молодь перестрибувала через велику (чим більшу - то краще) ватру. А ЩЕ У НІЧ НА ІВАНА КУПАЛА ЦВІТЕ ПАПОРОТЬ. Здавна були сміливці, що хотіли здобути її цвіт.

  Вважалося, що той, хто встигне зірвати жовту квітку, здобуде чарівну силу, яка допоможе знаходити закопані скарби, передбачати долю людини, лікувати хвороби. Кажуть, природа цієї сили - нечиста. Тому, квітка папороті може зробити людину багатою, але щасливою - ніколи. Існує повір'я про цвіт папороті, котрий з'являється в купальську ніч. Згідно легенди: папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої у році ночі під Івана Купала. Здобути цю квітку досить важко, оскільки її береже від людей нечиста сила.

  В НАРОДІ РОЗПОВІДАЮТЬ, що русалки з'явилися на світ у момент падіння з неба Сатани. Деякі з його однодумців, яких вигнали разом з ним, впали у воду де й почали готувати зло проти людства. На наших же теренах за часів язичництва русалки вважалися не лише річковими богинями, яким приносили чисельні жертви, але й володарками скарбів та чарівницями.

  Є декілька версій походження слова "русалка": від слова "русло", або ж від слова "русява", - адже русалок уявляли з довгим й густим русявим волоссям, що розкішними хвилями спадає з плечей, прикриваючи голе тіло. На Заході ж русалки з'являлися у, так би мовити, пристойнішому вигляді вдягнутими в рибальські сіті. Втім, є версія, що волосся русалок все ж таки зелене.

  Переважно русалки живуть у воді, але напередодні свята Івана Купала виходять на береги своїх річок. За тимчасове житло вони обирають старі, гіллясті дерева. Як це властиво й їхнім цивілізованим одноліткам, потяг до серйозних і конструктивних занять у них абсолютно відсутній: вони цілими вечорами гойдаються на гілках, розмотуючи пряжу, вкрадену в жінок, що лягають слати без молитви.

  Лави русалок безперервно поповнюються. Ними стають мертвонароджені дівчатка або ж немовлята, що померли без хрещення, а також утопленці-самогубці. А ще дівчата, що купалися без натільного хреста (наявність чи відсутність купальників та іншого одягу до уваги не береться). Між іншим. чимало легковажних осіб й самі прагнули приєднатися до русалок: адже ті володіють даром вічної краси та молодості, та ще й мешкають у кришталевих палацах, споруджених на дні озер та річок. Над ними головує цариця, яку призначає (теж із русалок) за безапеляційним принципом водяний цар. Є повір'я, що рядові русалки без вказівки цариці не мажуть ні погубити, ні навіть налякати людину. Ще одна принада русалок -їхні чарівні голоси.

  Оскільки проти їх нападу допомагає полин-трава та хрест, накреслений на землі, деякі практичні чоловіки свого часу робили так: навколо хреста малювали коло й ставали в нього, захищаючись від надокучливих чіплянь чарівних звабниць.

  Після свята Купала музика замовкала. Наближалась гаряча пора жнив. Перевірити все вище сказане нажаль неможливо, але одне можна сказати напевне: найголовніше - вірити в магічну силу рослин та інших чинників свят, підтримувати та відроджувати традиції, і все це обов'язково допоможе.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. bayard

  bayard Дуже важлива персона

 3. bayard

  bayard Дуже важлива персона

 4. рівнянин

  рівнянин Well-Known Member

 5. andrzej

  andrzej Дуже важлива персона

 6. рівнянин

  рівнянин Well-Known Member

  В такі свята в мені всі пращури-волиняни просипаються!:)
  Багаття...ліс...річка чи лісове озеро....чарівна русалка...
  [​IMG]
  [​IMG]
  І козаки...
  [​IMG]

  Це колись ми влаштували Купальську ніч для дітей...
   
 7. White Snake

  White Snake Дуже важлива персона

  это раздел "пятничные ЖЖ"? )
   
 8. bayard

  bayard Дуже важлива персона

  кстати у нас на Журавлевке о прошлом годе праздновали....
  все прошло отлично, с украинскими песнями а вечером прыгали через костер исключительно в голом виде....и юноши и девушки....:)
   
 9. andrzej

  andrzej Дуже важлива персона


  Змей, не надо опошлять...
   
 10. White Snake

  White Snake Дуже важлива персона

  я бы с удовольствием поприсутствовал на "месте приземления" )))
   
 11. White Snake

  White Snake Дуже важлива персона

  и чем я опошлил?
   
 12. andrzej

  andrzej Дуже важлива персона

  Как минимум в раздел эротики поместить. По Вашим словам.

  Иван Купала, на сколько я знаю, не есть эротика. Хотя ее элементы присутствуют в этом обряде.


  P.S. Мне, кстати, больше всего вот это фото понравилось  [​IMG]
   
 13. bayard

  bayard Дуже важлива персона

  в прыжках не участвовал - плохо с этим....(поплавал только) но сам был поражен...никаких слюнявых гыггыгы, и пошлостей в адрес молодых людей не было....
   
 14. White Snake

  White Snake Дуже важлива персона

  [OFFTOP]Аджей, вы меня конечно извините, но вы там в РФ совсем чувство юмора потеряли.
  нельзя же так серъезно относится ко всему, да еще и при наличие смайлика.
  вот Баярд понял шутку юмора, а вы уж както совсем всерьъез.[/OFFTOP]
   
 15. White Snake

  White Snake Дуже важлива персона

  там не до пошлостей, там действовать надо ;)
   
 16. bayard

  bayard Дуже важлива персона

  :))
   
 17. bars

  bars Well-Known Member

  Ну... І...святкуємо Івана (іоана)... Про Купалу майже не згадуємо... То хто ми?
   
 18. White Snake

  White Snake Дуже важлива персона

  Украинцы!!! :yahoo::yahoo::yahoo:
   
 19. bars

  bars Well-Known Member

  Таки всі? :))
   
 20. White Snake

  White Snake Дуже важлива персона

  конечно нет, есть еще украинки :))
   
а де твій аватар? :)