Спецгрупи НКВС та злочини спецгргуп НКВС

Тема у розділі 'Історія', створена користувачем Slav, 25 лип 2017.

 1. Slav

  Slav Well-Known Member

  Спецгрупи НКВС в Західній Україні — спеціальні загони НКВС створені для боротьби з ОУН-УПА в Західній Україні, також відомі як «агентурно-бойові групи (АБГ) НКВС», легендовані групи, «лжебоївки УПА», «переодягнені енкаведисти».

  Після розгрому числених формувань УПА, НКВС змінив тактику, використовуючи у боротьбі з повстанцями спеціальні загони НКВС, відомі з літератури та документів як спецгрупи НКВС, агентурно-бойові групи АБГ НКВС, легендовані групи, лжебоївки УПА, перевдягнені НКВДисти, котрі складалися з партизанів, працівників НКВС[1] та колишніх вояків ОУН-УПА, що перейшли на сторону радянської влади. Спеціальні групи НКВД за своїм зовнішнім виглядом і озброєнням, знаннями місцевих побутових особливостей, мови і конспіративним способом дії нічим не відрізнялись від справжніх підрозділів націоналістичного підпілля, що дозволяло спецгрупам НКВД вводили їх в оману та вступати з ними в безпосередні контакти. Спецгрупи НКВД під виглядом СБ ОУН здійснювали захоплення та допитування справжніх підпільників та їхніх прихильників, які не підозрювали провокації НКВД, з метою одержання інформації про діяльність націоналістичного підпілля. Серед різних прийомів боротьби з підпіллям спеціальні групи застосовували захоплення ватажків ОУН-УПА, а у випадку неможливості їхнього захоплення, спецгрупи знищували керівників підпілля під виглядом СБ ОУН[2]. Від самого початку свого існування вони носили протизаконний характер, а саме: їхня діяльність не була передбачена законом, а лише регламентувалась відомчими розпорядчими документами та листами; за допомогою компромату до їхньої діяльності залучали осіб, що раніше вчинили злочини проти населення.[3] За участь у спецгрупах НКВД захопленим у полон підпільникам ОУН та УПА представники НКВД обіцяли амністію або не притягування до кримінальної відповідальності за колишню антирадянську діяльність у формуваннях ОУН-УПА та повернення до рідних домівок висланих радянською владою у віддалені райони СРСР (Сибір) родичів, яких радянська влада зазвичай депортовувала у віддалені райони СРСР, як родичів підпільників ОУН-УПА; їм також виплачували гроші.
  Крім боротьби з підпіллям, спецгрупи НКВС під маркою УПА скоювали злочини проти мирного населення. Попри знищення працівниками КГБ компрометуючих внутрішніх документів НКВС щодо використання спецгруп НКВС під маркою бандерівців, в архівах все-таки збереглися деякі окремі документи, котрі свідчать, що спецгрупи НКВС вчиняли злочини щодо мирних жителів. Зокрема, в рапорті одного з головних організаторів спецгруп НКВС майора Соколова фігурують факти вчинення його ж спецгрупою під його ж керівництвом злочинів: спалення хати, вбивство голови сільради села Яблунів Станіславської області[4], побиття голови сільради села Комарівка Тернопільської області, грабування бойовиками спецгрупи майна, викрадання людей у ліс для допитів[5]:
  «Мы их всех перебили, схрон забросали гранатами, где тоже убили двоих — хату сожгли,(...)»
  «Наблюдая за спецгруппой, я видел, что пешая группа очень неподвижна и может делать небольшие рейды — поэтому я посоветовался с командирами группы и решил достать лошадей и повозки, делать конную группу было нецелесообразно, не все умели ездить верхом, да и седел трудно было достать. Когда батальоны занимались операцией, то мы пошли без прикрытия в село Яблунов, Станиславской области, ночью мы вошли в село и спросили у предсельсовета, есть ли у него в селе лошади и повозки, оставленные каким-либо куренем. Тот нам ответил, что у него в селе есть 15 лошадей и 8 повозок, оставленных куренем «Сталь», он же «Резун». Этих лошадей и повозки мы забрали, предсельсовету выдали расписку, что лошади и повозки забраны куренем «Быстрого» и станичного села /клички его не помню/, он стал с нами ругаться за лошадей, говоря, что он на нас пожалуется «Резуну», что мы забрали его лошадей, мы забрали с собой, убили его и бросили в колодец. /После я читал записку «Быстрого», в которой он оправдывался перед «Резуном», что он никаких лошадей в селе Яблунов не брал/. »
  «В этой же операции мне сообщил Нач. Коропецкого РО НКВД о том, что предсельсовета села Комарувка имеет тесную связь с местной боевкой «Трегуба» и ничего о появлении боевки «Трегубы» в селе не сообщает. Взяв на прикрытие роту автоматчиков, я сделал рейд в это село. — Спецгруппой ночью мы вошли в село под видом банды, арестовали предсельсовета, как СБ, обвинив его в том, что он выдал весь контингент Советской власти, он нас уверял, что он ненавидит Советскую власть и всегда помогает бандитам, назвал клички бандитов, с котоыми он поддерживает связь. Мы делали вид, что его хотим повесить, но потом простили,дали ему 30 палок и ушли, (…)»

  Читати більше:

  Спецгрупи НКВС в Західній Україні

  Сралинист и фальсификатор истории Олег Росов ( Олег Россов )
   
 2. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  "Верхні тіла, які недавно кинули в шахту, ще не роз'їла соляна ропа. Нижні, котрі першими знайшли смерть у соляних надрах землі, вже розклалися. Змішалася соляна ропа з тілами та кров'ю людей".
  80 років тому в урочищі Саліна органи НКВС стратили понад три з половиною тисячі людей. Спочатку людей розстрілювали, пізніше катували дерев'яними молотами для трамбування солі й кидали до соляної копальні.

  Саліна: територія страху — Локальна історія

  Про півстоліття мовчання і львівську шахту, що стала братською могилою

  “Соляна ропа з тілами та кров’ю людей”

  В урочищі Саліна, на території солеварного заводу між Добромилем і селом Ляцьке, у перші дні радянсько-німецької війни органи НКВС перед відступом стратили понад три з половиною тисячі людей. Сюди привели і тисячну колону політичних в’язнів із Перемишльської в’язниці, і звезли мертві тіла з довколишніх тюрем. Спочатку людей розстрілювали, пізніше катували дерев’яними молотами для трамбування солі й кидали до соляної копальні.

  Причиною масових розстрілів у переповнених катівнях прифронтової зони став наказ № 2445/М наркома держбезпеки Всеволода Меркулова від 23 червня 1941 року. Загалом упродовж перших двох тижнів війни у західноукраїнських тюрмах більшовики вбили понад 21 тисячу в’язнів.
   
 3. VasMT

  VasMT Дуже важлива персона

  Хтось зможе пояснити, чому за 30 років незалежності не розсекречені повністю архіви пов'язані з ОУН?
  Ні Ющенком, ні Порошенком ... Що вкривають ці документи?
   
  • Тупо Тупо x 1
 4. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  @VasMT, Ви якесь таке питаєтеся, ніби самі не знаєте :)
  А для чого їх повністю розсекречувати? Кожна влада розсекречує тільки те, що їй вигідно ;)
  І Ющенко і Порошенко не виняток.

  А Вам не цікаво, чому також і Янукович не розсекретив повністю архіви пов'язані з ОУН? ;)
   
  • Тупо Тупо x 1
 5. Gyppsy

  Gyppsy Маленький пересічний українець :hi:

  Навздогін

  80 років тому в Дубенській тюрмі відбулися масові розстріли ув'язнених оперативними працівниками НКДБ. В архівах спецслужб цей злочин ретельно приховували десятиліттями – навіть після відновлення Незалежности України.
  /@VasMT, зверніть увагу на виділене масним ;/

  Розстріли українських в'язнів у Дубні — Локальна історія

  "Не дай Бог, якщо війна почнеться. Це означатиме, що нам не жити", – в’язень Дубенської тюрми Олексій Матвійчук у розмові зі своїми співкамерниками передбачав початок страшних часів. Їхня бесіда відбувалася напередодні нападу нацистської Німеччини на Радянський Союз 1941 року. Передчуття Матвійчука через короткий час справдилися: війська Вермахту стрімко просувалися вперед, Червона армія відступала – а радянські спецслужби масово страчували в’язнів. Матвійчука звинувачували у членстві в ОУН. Його теж чекав розстріл.

  [​IMG]
  Захоронення останків жертв, 1941 рік
  Фото: radiosvoboda.org
   
 6. Мих

  Мих Дуже важлива персона


  Тому що документи в основному лежать на твоїй батьківщині - в Москві.
   
  • Безграмотно Безграмотно x 1
а де твій аватар? :)