Отже, що означає Leadership і бути лідером?

Тема у розділі 'Лібертаріанство, теорія лібералізму', створена користувачем bayard, 15 вер 2011.

  1. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    Це, по-перше, необхідна властивість справжнього лідера-менеджера: мотивувати певну групу людей для досягнення спільної мети. Як каже колишній міністр закордонних справ США, Генрі Кісінджер, “A leader does not deserve the name unless he is willing occasionally to stand alone”, тобто у лідера має бути довгострокова мета і необов’язково, щоб всі або більшість народу поділяли це його бачення на початку. Він має мати якості для донесення людям ідей, щоб поширювати і приймати рішення для втілення у життя даної мети.

    Як показує історія іноді приходиться тимчасово жертвувати чи своєї посадою чи боротися з сильним опором, але зрештою ці особистості (11 лідерів, про яких ітиме мова далі), у яких справді була мета і вони своїми ідеями і вміння невпинно до них іти, змінювали світ.


    1. Махатма Ганді. Зумів мирним шляхом мобілізувати людей і покласти колоніалізму край.

    2. Нельсон Мандела. Після 27 років у в’язниці не взяв реванш (за зразком Зімбабве, Роберт Мугабе), але курс на примирення та суспільство, де раса не має значення.

    3. Фредерік де Клерк. Був останнім президентом в ПАР, з Національної партії. Тоді голосувати мали право лише «білі» і у 92-му році був змушений розгортати велику кампанію з публічними дискусіями, щоб виграти референдум і затвердити політику примирення. «Білі» радикали не раз влаштовували замах на його життя. Разом з Манделою отримав Нобелівську Премію. Мав чітке бачення, що Апартеїд не можливо продовжувати, тому активно шукав діалогу.

    4. Конрад Аденауер. Прийняв стратегічне рішення вибудувати армію та вступити в НАТО, незважаючи на велике протистояння та несприйняття у суспільстві, бо йому «закидали», що він навіки унеможливлює об’єднання Німеччини. Тільки подальша історія показала його правоту. Закладав політику німецько-французького примирення. Був причетним до створення «Вугільної унії» - попередник Євросоюзу.

    5. Гельмут Шмідт. Мав чітке стратегічне бачення щодо карти сил (озброєння, потенціал завдавати першого удару), яка має бути збалансованою. Він активно лобіював рішення щодо розміщення ракет у Західній Німеччині. Серед суспільства та депутатів це викликало велике обурення. Зрештою, жертвував своєю посадою та коаліцією, але мета була досягнена і Радіянський Союз зміг стратегічно програти.

    6. Маргарет Тетчер. Проводила необхідні жорстокі реформи ,через що її називають Залізною Леді.

    7. Рональд Рейген. Консолідував успішну податкову реформу з баченням того, що у кінцевому результаті, бюджет може наповнюватися зі зменшенням податків (він розраховував на економічний ріст, який у кінцевому результаті дає значно більше грошей, ніж високі податки). Він і справді не був все обізнаною людиною, а дехто навіть сумнівався у його компетенції при вступі на посаду.

    8. Генрі Кісінджер. Заклав нову реалістичну зовнішньополітичну стратегію США та Західного Світу щодо зменшення напруження між двома блоками. У 93-му отримав Нобелівську премію за американсько-в‘єтнамський договір про мір.

    9. Лешек Бальцерович. Через нього (так-званий план Бальцеровича) Польща на початку 90-х рр.. проходила «шокову» терапію. Це стало складовою успішної економічної трансформації країни.

    10. Мілан Годжа. Словацький політик, який випередив свій час. Ідею створення конфедерації Центральних та Східноєвропейських країн між Німеччиною та Росією. Через частково напружені міжнаціональні та міждержавні стосунки (конфлікти навколо «Тріано» - розділення колишньої «мадярської» імперії в 20-му році, конфлікти між Польщею та Литвою тощо) ця стратегія не могла бути реалізованою у тому часі. У 90-х рр. була заснована Вишгородська четвірка: Польща, Чехія, Словаччина та Угорщина. Мета цієї організації є координація зовнішньої, економічної та культурно-суспільної політики. До Вишгородської четвірки у 2005 році була запрошена і Україна. Відносини Польщі з Прибалтійськими країнами зараз охарактеризують взаєморозуміння і співпраця. Годжа на 70 років випереджав час.

    11. Митрополит Шептицький. Випереджав свій час приблизно на 80 років і вже на початку минулого століття активно виступав за міжконфесійний діалог та примирення між церквами. За його мету, під час перебування на престолі, взявся Ян Павло ІІ.

    4 глобалні якості справжнього лідера.

    1. Чесність (Integrity). Люди вірять у те, що твоя мета-мрія відповідає викликам сучасного суспільства, а не бажанням власного его.

    2. Він є гуманним: задіюватиме потенціал кожної людини задля втілення позитивної мети.

    3. Завжди мислить позитивно. Лідер мотивує і заохочує людей все більше працювати, щоб успішно реалізувати «правильні» речі.

    4. Лідер – це оптиміст: він відтворює клімат позитивних ідей, а не звинувачує всіх довкола.

    Що власне потрібно справжньому лідеру?

    Щоб бути успішною у суспільстві людиною, лідер потребує наступних професійних навичок:

    1. Цілеспрямована та прозора комунікація – вміти більше ніж просто гарно говорити та писати (у деяких посадових осіб в Україні навіть і до цього є претензії :) ). Завдяки комунікації лідер є справжнім лідером. Він веде людей до мети, яку він обрав в інтересах суспільства. А щоб донести свої поетапні цілі до них, прозорість у комунікації є обов’язковою.

    2. Мотиватор. Справжній лідер має вміння повести кожного і мотивувати всіх бажаючих максимально використати свій потенціал. Найкраща мотивація для всіх – це позитивна глобальна мета; мета, заради якої варто і перетерпіти тимчасові складнощі.

    3. Лідер є не всезнаючою людиною, а стратегом, тому він розуміє, які кроки потрібно здійснити, щоб у кінцевому результаті, задіявши професіоналів та цільове суспільство, реалізувати загальну мету. Лідер має здатність визнати власні помилки.

    4. Найважливіше, справжній лідер завжди іде власним прикладом вперед. Тобто те, що він вимагає від суспільства, повинен виконувати сам.

    5. Стратегічне планування та проект-менеджмент. Лідер має поетапний план з поетапними цілями та якісними показниками. Справжній лідер знає, що він має бути як всередині своєї команди, так і зовні – підзвітним суспільству. Він має бути готовий задля досягнення власної мети іти на компроміс та вносити потрібні зміни до плану. Лідер розумітиме, що не може бути детально обізнаним у всіх галузях. Через це загальний план не може бути надто детальним уже на початку, але має залучати всіх, щоб легше було досягти кінцевої мети.

    Тобто справжній лідер знає, що він ні всемогутній, ні всеобізнаний і потребує сильну ідейну команду, де не панує кумівство, а наявні професіоналізм і атмосфера відкритої дискусії. Справжній лідер знає свою справу, але він розуміє, що може і буде часто помилятися. Має вміння заради досягнення глобальної мети пристосовувати свої плани і прислуховуватися до своїх професійних соратників. З цього виникає, лідер, навіть самозванець, не матиме успіху без професійної довгострокової кадрової політики, котра має здійснюватися на умовах відкритих конкурсів за допомогою також Центру Оцінювання. Підходи мають бути однаковими (у кожному окремо взятому відділі чи районі). Він має опікуватися, перш за все, послідовним розвитком молодих кадрів.

    Треба розуміти, що навчання не обмежується закінченням університету, але є всежиттєвим та еволюційним процесом. У сучасній українській партії нехтують потенціалом української молоді, яка здебільшого служить партіям самозваних лідерів, лише для того, щоб махати прапорцями. Саме молодь дає нові імпульси, креативність, інноваційні підходи.

    Країна потребує справжніх лідерів (нових та професійних). Вони не впадуть з неба, але вкладання у їхній розвиток є найкращою інвестицією.
     
  2. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    А зараз ще звернемо увагу на одного з найяскравіших лідерів, які міняли і будуть кардинально міняти на краще власну держави, а саме Гелен Зілле з ПАР, котра сформує нову південноафриканську еліту і послідовно іде до мети реалізовувати «відкрите суспільство можливостей для всіх». Крім англійської, німецької та африканс, вона також вивчила найпоширенішу мову серед «чорних» у Пд. Африці – хоза. Якщо подивитися на її біографію, ця людина завжди ітиме вперед тільки за власним прикладом. У 80-х рр. вона була у русі проти Апартеїду.

    У 2008 р. Гелен Зілле здійснила успішний ребрендинг Демократичного Альянсу. У тому ж році мер Кейптауна, пані Зілле (3 2006 до 2009 рр., а у 2009 р. була обраною прем’єром в штаті «Кап Вест». Вона стала першим прем’єром південноафриканського штату з 1994 р., які не належить до АНК.) була обрана світовим мером року за досягнення у боротьбі за покращення умов життя, у створення нових робочих місць та можливостей.

    Вона, як справжній лідер, побудувала партію навколо професіоналізму, долучивши найкваліфікованіші кадри, тому ця партія для кандидатів на всіх рівнях (чи у мери чи у депутати) активно використовує Центр Оцінювання, зробивши чудовий бренд партії управлінців, підійшовши до кожного окремого району, де вони перебувають у владі, однаково. Рейтинг колишньої «білої» партії вже зараз складає 25 % і вийшов поза етнічні чи расові межі, справді ставши партією можливостей для всіх.

    Українським партіям було б добре задуматися над тим, як активно долучає її партія молодих лідерів (як наприклад можно навести Мусі Маммані- кандидат «ДА» у Йоганнесбурзі) і отримала завдяки цому гарні результати на виборах 2011. АНК була змушена попереджувати всіх «чорних», котрі зраджують АНК та голосують за ДА, що їх «втоплять в морі». Так висловився один з локальних лідерів АНК в «Нельсон Мандела Бей» перед «чорними», які бажають мати хороше управління і готові вперше проголосувати за альтернативу АНК. Він боявся справедливо, оскільки ДА отримала більше 40 % у «метро полісі», де доля «чорних та колірових» складає понад 75%. Під час публічних дебатів було видно той розрив між кандидатами, обраними через Центр Оцінювання від ДА, які публічно задекларували Кодекс Честі публічної особи, виступали з професійною стратегією перетворень, володіли командою професіоналів та могли показати надзвичайно успішні приклади у «Кейп вест» і кандидатами від АНК. ДА дає Пд. Африці шанс після законодавчого подолання Апартеїду у 90-х рр.. дійсно здолати Апартеїд в головах та сформувати суспільство, де колір шкіри є аж ніяк не вирішальним фактором. Українським партіям справді варто дивитися на ії програму для молодих лідерів – «DA Young Leaders’ Programme».

    У другі частині частини (яка буде зафтра) хочу показати два конкретні приклади з політики та економіки як справді бути успішним через відповідне лідерство й як будувати новий кадровий резев та отримувати нових лідерів в українських реаліях.

    Leadership skills треба розвивати та відтворювати конкретні можливості щодо кар’єрного росту. На двох прикладах хочу читача наблизити до того, як дійсно можна підтримати кар’єрний ріст молодої людини, щоб справді отримати (чи для свого підприємства чи для своєї партії) найкращий персонал, адже без кваліфікованих кадрів ні про який успіх не може і мова йти.

    Велика німецька IT компанія SAP, яка була заснована в 1972 році і станом на четвертий квартал минулого року має майже 54 000 співробітників по цілому світі та мільйони клієнтів, які використовують їхню бізнес-платформу. Минулого року ця найуспішніша німецька ІТ компанія мала оборот 12, 46 млрд євро. Є дуже рентабельною, оскільки співвідношення її брутто доходу до оборотів становить майже 19 %, а вартість на ринку станом на 05.09.11, на 11:30 за німецьким часом 44, 29 млрд євро, тобто більше від державного бюджету України.

    Стартували вони з нуля у 70-х рр., вигравши безліч призів щодо підприємницької культури, надання можливостей співробітникам тощо. SAP є мрією багатьох німців, котрі залишили лави німецьких навчальних закладів з хорошими дипломами у руках. Одними з головних аспектів процвітаючого розвитку компанії є відкрита комунікація на всіх рівнях, можливість кар’єрного росту і щодо лідерської позиції, і щодо позиції в проектових тімах (підвищення кваліфікації та фахових знань). Колектив компанії, незалежно від того, на якому рівні людина працює створює міцну “corporate identity”. А до corporate identity належить, як невід’ємна частина “social and ecological responsibility“, тобто гнучкий тайм-менеджмент, можливість роботи на дому, постійний коучинг, менторство і консалтинг щодо кар’єрного планування, проект-менеджменту, воркшопи щодо розвитку креативності, робота в групах, міжкультурна комунікація та надзвичайно важлива складова work-life balance. Існують і спеціальні мережі щодо партнерських відношень між жінками і чоловіками, конкретні програми рекрутингу, найкращі – на вищих рівнях в навчальних закладах і є програми щодо підтримки введення жінок на лідерські позиції в компанії, наприклад Global Women’s Program Advisory and Executive Women’s Forum щодо взаємного обміну досвідом і взаємопідтримки при кар’єрному рості.

    SAP активно підтримує і мотивує жінок працювати в ІТ галузях, наприклад програма «Приєднуйся» для молодих жінок, щоб їх мотивувати після закінчення школи вибрати подальше навчання в галузях математики, інформатики, природничих наук.

    Станом на четвертий квартал 2010 року квота жінок становить 30 %, а поділ у менеджментів – 20 %.

    Social responsibilty розуміється SAP як втілення міжнародних ініціатив та проектів щодо навколишнього середовища та покращення стану навчальних закладів, з якими активно співпрацюють і організовують цікаві програми, щоб переманити кращих учнів до себе.

    Тобто вони вже давно зрозуміли, на відміну від українських партій, що розвиток забезпечують лише найкращі молоді кадри та їхній розвиток. Щоб просуватися потрібно мати горизонтальну структуру комунікації, щоб не було так, що співробітник нижчого рівня не може «доторкнутися» до рівня керівництва проектами та вищого керівництва у цілому, адже вони усвідомлюють, який потенціал можуть втрачати.

    У SAP є три кар’єрні можливості:

    - Functional Expert – ідеальний для кандидатів, які дуже добре розуміються на технологіях певної галузі. Кожен зокрема має можливість працювати в обраній окремій сфері.
     
  3. bayard

    bayard Дуже важлива персона

    - Project Manager – відмінний вибір для тих, хто планують творити та втілювати у життя проекти. Кандидати мають можливість втілювати різнотипні проекти: від незначних локальних до міжнародних.

    - People Manager – підходить тим, хто хоче реалізувати свої лідерські якості. Ця програма дає кожному бажаючому можливість взяти на себе відповідальність за управління кадрами.

    Отже, кожен може відповідно до своїх характерних властивостей, враховуючи свої, особливо сильні, сторони, обирати шлях кар’єрного росту, де він найбільше бачить себе і найкраще служитиме компанії. На цьому шляху буде невпинне просування, оскільки SAP, як вже вимагає ІТ галузь, розуміє, що навчання є ціложиттєвим, еволюційним процесом і має надати нові перспективи та забезпечити належну мотивацію. А головне у кар’єрному рості є мотивація та вміння, а не зв’язки.

    В українських партіях, здебільшого, домінує кумівство та ще далеко до професіоналізму.

    Для своїх співробітників SAP пропонує більше 3 тисяч навчальних он-лайн курсів, більше 10 тисяч он-лайн-довідників.

    SAP послідовно розвиває Leadership skills своїх керівників проектних тімів, менеджерів та рядових співробітників: навчає як правильно створювати, ставити конкурентноздатні місїя, мету та стратегію для європейського відділу; тім-білдінг; стратегічне планування; визначення work-life balance та здоровий спосіб життя; велика кількість різносторонніх підходів, які дадуть тобі можливість стати більш кваліфікованим працівником; тренування особливих навичок та вмінь, потрібних тобі для ефективного керування персоналом.

    І партіям варто задуматися, адже те, що робить SAP дійсно підійшло б усім партіям: задля того треба поміняти ставлення до керівних посад на всіх рівнях держави. Мер не є мером для власного збагачення та великим місцевим князем, а найнятим менеджером наглядної ради, тобто він тимчасово на конкретний строк керує, за наглядом місцевої громади (місцевий холдинг). Перед своєю громадою він є підзвітним та мусить мати найкращі якості справжнього лідера і, разом з тим, вміння проект-менеджера. Отже, виникає потреба шукати людей із тими властивостями та відповідними фаховими знаннями, про які я писав у першій частині.

    Центр Оцінювання від партії «Демократичний Альянс» з ПАР

    Є один світовий політичний приклад, де партія зуміла втілити це, застосовуючи Центр Оцінювання на всіх рівнях, тобто вони працюють як велике успішне підприємство. Це партія Демократичний Альянс, Пд. Африка, на чолі з білою жінкою, яка зараз перебуває на шляху перетворення у ікону для нового південноафриканського суспільства та демократів, де колір шкіри не має значення.

    Успішність цієї моделі може кожен бажаючий завдяки Інтернету перевірити.

    Влада АНК кожного року оцінює територіальні одиниці з найкращим рівнем управління.

    Міністр регіонального розвитку змушений був цю ціну доручити територіальній одиниці, де управляє Демократичний Альянс.

    У них Центр Оцінювання прописаний у статуті партії та кожен кандидат мусить виконувати Кодекс Честі публічної особи. Кожен мер і депутат є підзвітними партії. Мер, вступаючи в функцію, отримує конкретні показники і цілі (бенчмарки). Вступає він з професійною командою, отже принцип постійного навчання та надання молоді можливості особистого розвитку, освіти є принципом на всіх рівнях.


    Отже конкурс має 4 чіткі етапи:

    - Aspirant – людина, яка у партії є більше року може подати документи. Подає вона на конкретний опис праці, тобто там на декількох сторінках вже розписано, що очікується від людини щодо фахових знань, навичок, а очікується опис успішно реалізованих проектів, вміння тощо.

    - Human Resource Department оцінює всі надіслані заяви щодо відповідності встановлених вимог. Якщо він відповідає загальним вимогам та певна кількість не перевершена, то він стає Appproved Candidate. Між цими кандидатами розподіляється бюджет щодо ведення агітаційної компанії серед членів.
    - З’їзд обирає кандидатів для участі в Центрі Оцінювання. Людина, яка пройшла цей процес є Elected Candidate, тобто обраним кандидатом.
    - Відбувається Центр Оцінювання, тобто перевірка фахових знань, лідерських якостей та вміння працювати у команді перед незалежною комісією. До складу комісії не належить жоден депутат та не має бути родичів одного з кандидатів. Склад комісії затверджується з’їздом. В кінці незалежна комісія виставить відповідно до визначених критеріїв ранкінг кандидатів.
    Керівництво партії на відповідному рівні має право змінити цей ранкінг лише на 10 % і це лише двома третіми складу колегіального органу. Цей підхід породив нових лідерів, які раніше не обіймали політичну функцію чи посаду. Дуже хорошим прикладом є сама Гелен Зілле. У 2006 році вона стала мером Кейптауну без попереднього політичного досвіду перебування на різних посадах, але з відповідними якостями. Результат у 2008 році – її обрали з 720 кандидатів найкращим мером світу за відчутне зниження рівня корупції, злочинності, безробіття, покращення управління, умов для середнього бізнесу, притягнення інвестицій та боротьба проти бідності в Тауншіпс.
    Треба додати, що до того часу, коли ДА прийшла до влади, Кейптаун, через жахливу якість управління, «топився» у боргах. ДА зуміла через 5 років влади з маленькою більшостю «оздоровити» бюджет міста. Вона отримала і у місті, і у цілій провінції Кейпвест більшість на виборах 2011 року.
    У мене є «українська концепція», як дійсно будувати партію на нових принципах, яка має породити нову еліту та нових лідерів. Я навів приклади, які надихнули мене на створення такої концепції.Не треба гаяти час. Вже на наступній передвиборній кампанії до Верховної Ради має бути головне протистояння на лінії модернізації та дійсно створення суспільства можливостей для всіх - проти анти-модернізації, лише споживання ресурсів та суспільства можливостей для окремих.



    Ян Ягіелло-Шонфельдер,

    Консультант та менеджер проектів,

    ПР і політічні стратегії, Аналітика та міжнародні відносини
     
а де твій аватар? :)