Мій tecrübem у вивченні зовсім незнайомої (турецької) мови

Тема у розділі 'Мовне питання', створена користувачем medwedo berlogsoni, 28 кві 2016.

1. medwedo berlogsoni

medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

Забув повідомити. Я вже створив загалом більш ніж 7000 "турецьких" карток Анкі. Якось непомітно проминув цю віху. "Зачитався" :)

2. medwedo berlogsoni

Турецька мова цікава тим, що словоутворення відбувається там дуже просто, можна сказати - за формулою, формальними правилами.
    От для прикладу, я давно знав слово
    yürümek - йти пішки, крокувати. Одним словом, йти ногами.

І раптом зустрічаю речення.

Ve onu zorla yürütmeye başladı.

Оте yürütmeye - від дієслова yürütmek (там всередині додалася буква t)
    Тобто підштовхувати, волокти когось, щоб той ішов, примушувати йти, примушувати крокувати.

Речення перекладається як

І він силоміць почав примушувати його йти.
    (В даному випадку - п"яного, якого вже ноги не носили),
    а само слово yürütmeye буквально означає приблизно примушування до ходіння ногами

3. medwedo berlogsoni

Прочитав уже трохи більше 20 відсотків книги.
    Картки Анкі створюю, але не переглядаю. Весь час йду вперед, сюжет книги досить цікавий, хоча і є деяка розсинхронизація подій.
    Наприклад, коли Юсуфа підібрав каймакам, тому було років шість. Потім пройшло дванадцять років, і почали розвиватися основні події.
    До Юсуфа, який контролював збір оливок в оливковому гаю свого названого батька, з дівчинкою 12 років прийшла на поденну роботу одна бідна жінка.
    Вона розповіла, що її покинув чоловік - сержант жандармерії. але донька вже ходила в школу. І тоді там працював інший каймакам.
    Отже, той каймакам працював мінімум одинадцять років перед цим, а тоді приїхав каймакам Саляхаттін-бей і привіз Юсуфа.
    Отже, дівчинка ходила в школу, коли їй був один рік. Нонсенс.
    Але, попри це, мені вдається читати і розуміти турецькою майже кожне речення. Ідіоматичні вирази, які незрозумілі, я розбираю, завдяки літературному перекладу.
    Вкотре повторюю, що такий підхід у вивченні мов мені подобається набагато більше, ніж "вивчення мови по темах". Уроки з надуманими сюжетами, "на тему": музей, вокзал, лікарня, ресторан, магазин, прогулянка, кіно, сім"я, домашні улюблленці тощо.

4. medwedo berlogsoni

На початку двадцятого століття в Туреччині відносини між олігархами та держслужбовцями були такими ж, як і тепер.
    Читаємо.

Memleketi asıl idareleri altında bulunduran bu adamların karşısında
    bir hükümet memurunun ne kadar az kıymeti olabileceğini;
    bir kaymakamın, aşağı yukarı, kendisine itibar edilen,
    fakat işlerine engel olmaya başlayınca
    derhal tüydürülen bir kukla olduğunu bildiği için,
    vaziyetten tamamen ümidi kesmiş gibiydi.

Я для зручності розділив це довжелезне речення на смислові фрази. (Звичайно, в тексті такого поділу немає, але я вже вважаю своїм досягненням те, що я у більшості випадків можу виділяти в реченнях смислові фрази).

А вже коли можна виділити фразу, з нею легше розібратися.

Отже,

Memleketi asıl idareleri altında bulunduran bu adamların karşısında
    Проти цих людей, які мають свою країну під своїм головним правилом (тут мало бути - правлінням)
    Точніший переклад: Проти цих людей, які здійснюють по факту управління рідним містом (маються на увазі місцеві багатії, олігархи)

bir hükümet memurunun ne kadar az kıymeti olabileceğini;
    як мало урядового чиновника може бути;
    Точніший переклад: як мало може залежати від урядового чиновника (представника держави на місці).

bir kaymakamın, aşağı yukarı, kendisine itibar edilen,
    губернатор району, більш-менш шанований,
    Зрозуміло, переклад близький по суті до сказаного в оригіналі.

fakat işlerine engel olmaya başlayınca
    але коли воно починає заважати їх роботі
    Точніший переклад (з врахуванням того, про кого йдеться мова):
    але коли він (губернатор) починає чинити перепони їх (олігархів) справам

derhal tüydürülen bir kukla olduğunu bildiği için
    бо знав, що він маріонетка, яка негайно заплила
    Точніший переклад: узнаючи, що він - не більше ніж маріонетка, що раптом розпустила пір"я (тут kukla - маріонетка :) )

vaziyetten tamamen ümidi kesmiş gibiydi.
    Здавалося, зовсім не виходить.
    Точніший переклад (дався важче, розбираємося): (vaziyetten - від займаної посади, tamamen - повністю, ümidi kesmiş - розчарується,):
    схоже на те, що він повністю розчарується у своїй посаді.

Переклад збираємо докупи ( не критикувати, головне, я зрозумів, про що мова).

Проти цих людей, які фактично здійснюють управління рідним містом, як мало може залежати від урядового чиновника!
    Губернатор району - більш-менш шанований, але коли він (губернатор) починає чинити перепони їх (олігархів) справам,
    і взнає, що він - не більше ніж маріонетка, що раптом розпустила пір"я, то скоріш за все повністю розчарується у своїй посаді.

Ну, а літературний переклад (я звіряюся з літературним перекладом, бо інколи зовсім не розумію, про що мова)

Он понимал, как мало значит правительственный чиновник в сравнении с этими людьми, которые, в сущности, были хозяевами края, и знал, что хотя они и вынуждены считаться с каймакамом, но, при желании, могут и сместить с должности.

Зрозуміло, що такі вирази як "пір"я розпустити" є і в турецькій мові. Подібних виразів у цьому творі повно, інколи доводиться шукати, що воно означає насправді, і який аналог в українській чи російській мові. Але завдяки інтернету в 99 випадках із 100 можна розібратися досить оперативно.

Поки допетраєш, що слово tüy (пір"я, шерсть, ворс, волосся, пух) несе в собі основне значення слова tüydürülen, проходить певний час. Але цікаво, що для всієї тієї рослинності на тілі людини чи тварини є одне об"єднуюче слово.

а де твій аватар? :)