Як добре ви знаєте українську-2. Тест

Тема у розділі 'Мовне питання', створена користувачем Punainen Lippu, 19 лис 2020.

  1. Punainen Lippu

    Punainen Lippu Народжений в УРСР

    Прикольный тест, рекомендую! :yahoo:
    Тыць: Як добре ви знаєте українську-2. Тест - BBC News Україна
    З.Ы. У меня 7 из 14.
    Рекорд харьковфорума у Tori 14 из 14.
     
  2. terRen

    terRen Дуже важлива персона

  3. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    [​IMG][​IMG]
     
    • Подобається Подобається x 1
  4. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    У мене 11 із 14...
    А ще лінгвістом себе обзива...
     
    • Смішно Смішно x 1
  5. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    @medwedo berlogsoni, Ви ж ще і математик по сумісництву
    А нарахували мені шось більше сотні років життя)))
     
  6. terRen

    terRen Дуже важлива персона

    То ще нічого. Там трохи дивного, як от:

     
  7. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    Саме з ковінькою у мене жодних проблем не було. Я з дитинства знав, що то за штука.
    "Зараз получиш по спині ковінькою" запам"яталося на все життя.
    А от що таке "бовдур" у його первинному значенні, я не знав.
    І з "деркачем" помилився. Забув просто. У нас деркачем називали віник із тонких прутиків. Тепер пригадую.
     
    • Смішно Смішно x 1
  8. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Ех, @medwedo berlogsoni, мабуть не спали Ви на п"єці)))
     
  9. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    рахманний я впізнав завдяки турецькому rahat - безтурботний

    ворохобити - ніколи не зустрічав
    про шульгу я знав давно. шуя, шуйця означає ліва рука, ошую - ліворуч.
    гендель - слово із німецької мови, торгівля.
     
  10. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    Я на "рахманний" помилився.
     
    • Інформативно Інформативно x 1
  11. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    На печі в дитинстві спав, або просто грівся. Але у нас це слово не вживають.
    Є комін, але я не знаю, чи це повністю одне і те ж. Є лежак на горі.
     
  12. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    У нас Бовдур - це типу комина, але не в стіні, а у вигляді виступу. Там ще могли бути і невеличкі ніші, шоб в них щось висушити чи підігріти.
     
  13. terRen

    terRen Дуже важлива персона

    А в нас казали:"зараз дістанеш по ср...і спині ломакою", тому - ковінька, скоріше думала, якась "колька", як там було - "виразка на тілі"
     
    • Інформативно Інформативно x 1
  14. terRen

    terRen Дуже важлива персона

    А я часто з дитинства чула від стареньких:"Я б певно не йшла, але вона мене зворохобила" , і так в інших розмовах були слова заохочення, підбурювання...
     
  15. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    Стосовно ковіньки, дивно, що Ви не чули цього слова раніше.
    Є такий український жарт
    -А де староста?
    -Вони десь вийшли, але ненадовго, бо он у кутку їхня ковінька стоять.
     
  16. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    У нас таке не будувалося. Припічок, запічок... Я вже позабував всі ті назви. Навіть не впевнений, як отой "ніс" над "ротом" печі називають.

    Хотів знайти фото, як приблизно виглядає наша кухня в хаті, але не знайшов. Завтра сфотографую, викладу, щоб уявили, який вигляд мали наші печі. Таких зараз мало залишилося - всі перейшли на газ.
    А ми топимо в плиті дровами. Не економимо, ходимо в тенісках по хаті.
     
    • Інформативно Інформативно x 1
  17. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    Як і обіцяв, викладаю фото, як виглядає отоплювальна система в нашій хаті.
    Зараз багато хто із земляків всю цю конструкцію у себе зруйнували (у нас вся ця конструкція чомусь називається іноземним словом "фундамент", мабуть, тому що слово дуже гарне і незрозуміле).
    Тому деякі модні сусіди сидять у холоді, бо газом отоплювати дорого, заново будувати піч - прагнення чистоти не дозволяє. От і сидять при температурі 16 градусів у одній кімнаті, одягнені. У нас в усіх кімнатах, дров не жаліємо, температура нижче 22 градусів не опускається.
    Не дуже біло біля печі - зима закінчується, але тепло і затишно.

    Отой виступ над челюстями печі у нас називається комин (бачите, який фігурний). В самій печі низ називається черінь ("Гоп, мої гречаники, гоп, мої сірі, чогось мої гречаники на черіні сіли". Тобто, в печі тої, що придумала пісню, було не дуже жарко, і гречаники не зійшли, а залишилися плоскі).
    А верх в печі називають піднебіння (як і в роті). Коли дрова перегоряли і перетворювалися на жар, цей жар згрібали в невеличку ямку збоку - ковбичку. А тоді в піч садили хліб випікати. Тісто літом клали на листя лопухів, зимою - на листки капусти. Потім уже пізніше, з"явилися форми для випікання хліба. Я малим також клав по капці тіста у формочки (кришки від пляшокз-під сітра), таких - кілька хлібин собі випікав. Дуже смачно було.
    А сама піч, на якій я ховався і звідти лякав сусідську малу дівчинку - за занавіскою. Я одягав маску вовка і гарчав звідти.
    IMG_20210211_100011.jpg
     
    • Інформативно Інформативно x 2
  18. Gyppsy

    Gyppsy :hi:

    А якими дровами Ви палите в цій печі?
    Яка порода, і де Ви їх берете?

    Я так розумію, що щоб накочегарити в такому монстрі до температури не нижче 22 градусів за зиму йде купа дров, нє?
     
  19. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    Ми в печі вже багато років не топимо. Топимо в плиті. Посередині фото видно чавунну плиту, на ній стоять чайник і кастрюля. А зверху на плиту, коли вже в плиті перегоріло, поклав трохи кленових дровинячок, щоб підсихали.
    Та й в плиті зараз багато не топимо, лише зранку. Топимо постійно в грубці, що в перестінку між спалнею і великою кімнатою.

    Дрова - з різних джерел.
    Для розпалювання є старі соснові, сухі (щонайменше років тридцять як складені в шалаші).
    Є куплені лісові дрова. Років три тому мама купила машину лісових дров. Більшість з них була із сирих дерев, тому вони горять гірше, але довго тліють, вогонь тримають.
    Є акації, з якими я борюся, бо вони городи тінять. Є старі вишні, яблуні, груші, сливи, горіхи.
    Є клени, розрослися в березі біля річки - основний вид зимового спорту: різати бензопилою величезний повалений клен і носити та возити в подвір"я.
    Син ріже на козлику ланцюговою електропилкою на колодки та коле.
    Недавно я засохлий невеличкий граб за хатою зрізав. Сусідські пеньки акаційові, що сусід трактором викорчував і віддав мені.
     
    • Інформативно Інформативно x 1
  20. medwedo berlogsoni

    medwedo berlogsoni Das stud nemödik a del binos gudikum.

    І раз уже я розходився на предмет натурального опалення, даю фотопортрет тієї грубки, що в перестінку. Фото зробив відеорегістратором, у якого мала фокусна відстань, тому він багато захвачує. MVI00004.JPG
    Праворуч видно через двері трохи приміщення кухні. Грубка має кілька горизонтальних витків, тому віддає тепло по всій висоті. Праворуч - ніша з невеличкою двохконфорочною плитою, на якій можна готувати їжу. Ця грубка не димить навіть влітку, коли надворі температура 20 градусів тепла. Дуже гарна тяга. Ну, а праворуч - класична фанерна шафа шістдесятих років минулого століття. На підлозі - купа дров. На стільцях всякий непотріб (доріжки, робочий одяг тощо).
    Так і живемо.
     
а де твій аватар? :)