Господарські товариства

Тема у розділі 'Ти маєш право...', створена користувачем halinka, 26 сер 2008.

  1. halinka

    halinka Active Member

    Все про господарські товариства від заснування до ліквідації. А також консультації в галузі податкового законодавства

    Підприємництво - це самостійна ініціатива, систематична, на свій ризик діяльність для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і заняття торгівлею з метою одержання прибутку.

    Відповідно до Закону "Про підприємництво", (07.02.91р., №698-XІІ зі змінами та доповненнями) підприємцями (суб'єктами підприємницької діяльності) в Україні можуть бути:

    громадяни України, інших держав, не обмежені законом у правоздатності й дієздатності;
    юридичні особи всіх форм власності, установлені Законом "Про власність", (07.02.91 р. №697-12 з изм. і дополн.)
    Не допускається заняття підприємницькою діяльністю військовослужбовцем, службовим особам органів прокуратури, суду, державної безпеки, внутрішніх справ, державного арбітражу, державного нотаріату, а також органів державної влади й керування, покликаних здійснювати контроль за діяльністю підприємств. Особи, яким суд заборонив займатися певною діяльністю, не можуть бути зареєстровані як підприємці із правом здійснення відповідного виду діяльності до закінчення строку, установленого вироком суду. Особи, що мають непогашену судимість за розкрадання, хабарництво й інші корисливі злочини, не можуть бути зареєстровані як підприємці, не можуть виступати співзасновниками підприємницької організації, а також займати в підприємницьких суспільствах і їхніх союзах (об'єднаннях) керівні посади й посади, пов'язані з матеріальною відповідальністю.

    Основними принципами підприємництва є:

    вільний вибір діяльності;
    залучення на добровільних початках до здійснення підприємницької діяльності майна й засобів юридичних осіб і громадян;
    самостійне формування програми діяльності й вибір постачальників і споживачів виготовленої продукції, установлення цін відповідно до законодавства;
    вільне наймання працівників;
    залучення й використання матеріально-технічних, фінансових, трудових, природних і інших видів ресурсів, використання яких не заборонено або не обмежено законодавством;
    вільне розпорядження прибутком, що залишається після внесення встановлених законодавством платежів;
    cамостоятельное здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності.

    Вибір виду (організаційно-правової форми) підприємства
    Якоїсь однозначно найкращої або однозначно найгіршої форми підприємства - не існує. З погляду ведення господарської діяльності, режимів оподатковування будь-які форми підприємств по законодавству України - абсолютно рівноправні (якщо не враховувати деякі специфічні види діяльності - ломбардні операції, комерційна діяльність із цінними паперами, банківська діяльність і т.п.- для яких законодавством обмежене коло форм юридичних осіб, які можуть здійснювати відповідну діяльність).

    Суть різниці між формами підприємств - винятково "внутрішня": порядок керування, взаємини й відповідальність засновників, статутний фонд і т.п.

    В Україні в абсолютній більшості випадків вибір здійснюється тільки між двома організаційно-правовими формами: приватне підприємство (ПП) або Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

    Іноді виникає питання про створення Закритого акціонерного товариства.

    Критеріями вибору між Приватним підприємством і Товариством з обмеженою відповідальністю стають в основному наступні фактори:

    1. простота й вартість створення (ПП - простіше й дешевше, немає ніяких вимог до статутного фонду, для ТОВ законодавством передбачений мінімальний розмір статутного фонду в розміні 100 мінімальних зарплат, а також обов'язковий внесок у статутний фонд до моменту реєстрації ТОВ).

    2. "Солідність" абревіатури Товариства з обмеженою відповідальністю (для деяких людей (у тому числі - Ваших майбутніх клієнтів), абревіатура "ТОВ" - виглядає більш солідно й викликає більше довіри, дозволяючи вигравати тендери й держзамовлення, чим абревіатура Приватного підприємства (ПП)).

    При створенні підприємств із іноземним капіталом в основному (у нашій практиці) таке підприємство створюється у формі Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

    Дана форма підприємства (будучи щодо врегульованої законодавством України) дозволяє вирішувати ВСІ типові завдання іноземного засновника (здійснення господарської діяльності на території України через підконтрольне підприємство або за участю партнерів з України, можливість одержання й репатріації прибутку, відсутність відповідальності іноземного засновника по боргах створеного підприємства й т.п.) і при цьому не передбачає "непотрібних додаткових формальностей" якось випуск акцій в акционеном суспільстві.

    Відзначимо, що законодавство України про режим іноземного інвестування передбачає ті або інші правила (захист інвестицій і т.п.) незалежно від форми підприємства, у яке була внесена інвестиція, у тому числі ці правила застосовні для Товариства з обмеженою відповідальністю.

    Крім того, відзначимо, що на сьогоднішній день законодавство України більше не передбачає такі форми підприємств як "Спільне підприємство", "Дочірнє підприємство", "Підприємство з іноземним капіталом" і т.п, однак дозволяє створити ТОВ з 100% іноземним капіталом, принадлежащию одній іноземній юридичній особі (єдиному засновникові).

    Для фізичних осіб - засновників, що не є громадянами України, потрібно також попереднє одержання українського ИНН (індивідуального податкового номера), а вже після його одержання можлива реєстрація підприємство й відкриття банківського рахунку.

    Вибір форми Закритого акціонерного товариства може бути викликаний наступними міркуваннями: ще більша "солідність" організаційно-правової форми, простота (у порівнянні з ТОВ) передачі, у майбутньому, прав на підприємство (акцій). (У ТОВ частка в статутному фонді передається по згоді інших учасників, - шляхом внесення змін у статутні документи. В акціонерному товаристві цього не потрібно, а передача прав на підприємство відбувається шляхом відчуження акцій).

    При виборі організаційно-правової форми, іноді ставиться питання про можливість реєстрації Відкритого акціонерного товариства (ВАТ). Відразу відзначимо, що строк створення Відкритого акціонерного товариства - мінімум 7-8 місяців. Прискорення - неможливо (закон передбачає 6-місячний строк передплати на акції після публікації в пресі інформації про намір створити ВАТ). Найважливішою рисою Відкритого акціонерного товариства є можливість продажу акцій Суспільства на фондовій біржі.

    В усіх (із зазначених вище) формах підприємств в Україні засновники (учасники, акціонери) не несуть відповідальності по зобов'язаннях підприємства.
     
    • Подобається Подобається x 1
  2. halinka

    halinka Active Member

    Документи, необхідні для реєстрації підприємства
    1. Копії паспортів, довідок про присвоєння ідентифікаційного номера засновника (їй), директори, бухгалтера (у тому числі засновників-нерезидентів (фізичних осіб).

    2. Документи, що підтверджують місцезнаходження ("юридична адреса") підприємства (якщо такі є)

    3. При формуванні статутного фонду майном - перелік цього майна із вказівкою його вартості й вказівкою який засновник яке майно вносить

    4. Перелік документів, які необхідні від юридичної особи - засновника:

    1) нотаріально засвідчена копія Свідчення про державну реєстрацію;

    2) копія довідки з органів статистики;

    3) копія довідки про узяття на облік як платника податків (ф. 4-ОПП) - завірена в податковій інспекції по місцю видачі (не потрібно, якщо реєстрація нового підприємства відбувається в тім же адміністративному районі, у якому зареєстроване юридична особа - засновник);

    4) довідка з податкової інспекції про відсутність заборгованості по сплаті податків (не потрібно, якщо реєстрація нового підприємства відбувається в тім же адміністративному районі, у якому зареєстроване юридична особа - засновник);

    5) копія установчих документів (не обов'язково);

    6) рішення (протокол) головного органа юридичної особи (збори засновників/акціонерів) про рішення виступити засновником створюваного підприємства (зразок такого протоколу надамо при співробітництві);

    7) якщо документи створюваного підприємства буде підписувати керівник юридичного засновника - необхідно надати рішення (протокол) головного органа (збори засновників/акціонерів) про призначення керівника юридичної особи засновника, пред'явити нотаріусові Устав юридичної особи, мати при собі печатка;

    8) якщо документи створюваного підприємства буде підписувати представник (НЕ керівник) юридичного особи-засновника - необхідно надати нотаріально завірене доручення на надання відповідних повноважень такому представникові (зразок такого доручення надамо при необхідності). Доручення повинна бути з печаткою юридичної особи;

    9) копія паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера особи, що буде підписувати від імені юридичного особи-засновника документи створюваного підприємства (керівника або представника);

    10) виписка з єдиного державного реєстру підприємств України;



    Примітки:

    1) директором на момент реєстрації може бути тільки громадянин України, наявність бухгалтера - не обов'язково. Надалі при бажанні засновників, щоб підприємством керував іноземець, необхідно одержати відповідний дозвіл на працевлаштування.

    2) місцезнаходженням ("юридичною адресою") підприємства може бути місце проживання (підтверджене реєстрацією (Форма №3 з ЖЕК) засновника або приналежному засновникові нерухомість або орендовані приміщення. Конкретний вид необхідних для підтвердження місцезнаходження документів залежить від ситуації.

    Порядок реєстрації приватного підприємства (ПП)
    Реєстрація приватного підприємства складається з таких етапів:

    підписання уставу;
    реєстрації в районній державній адміністрації;
    включення підприємства в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України (ЕГРПОУ);
    реєстрація підприємства в районному керуванні Пенсійного фонду України;
    реєстрація підприємства як платника страхових внесків:
    - у Фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття;
    - у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворюваннях України;
    - у Фонді соціального страхування України по тимчасовій втраті працездатності
    узяття підприємство на облік платником податків у районній державній податковій інспекції;
    одержання дозволу на оформлення замовлення для виготовлення печаток і штампів, а також їхнє виготовлення;
    відкриття підприємству поточного банківського рахунку
     
    • Подобається Подобається x 1
  3. Tony

    Tony Well-Known Member

    Відповідь: Господарські товариства

    ЗУ Про підприємництво вже давно не діє (крім ст.4 здається). Читай ГКУ.
     
    • Подобається Подобається x 1
  4. levandivka

    levandivka Не демократ, однозначно.

    Відповідь: Господарські товариства

    halinka... :)
    Ви всі законодавчі тексти сюди плануєте копіювати?
    Є ТАКа штука, називається "лінк" (на текст документу).
     
    • Подобається Подобається x 2
  5. halinka

    halinka Active Member


    Саме так крім ст.4

    Хто підскаже?

    ЗАТ може внестив статутний фонд іншого ЗАТ дебіторську заборгованість??
     
  6. маюнка

    маюнка Дуже важлива персона

    Відповідь: Господарські товариства

    ЗУ "Про господарські товариства" Вам допоможе.
    зокрема, перчитайте статті 12,13,24,38 особливо уважно.
     
    • Подобається Подобається x 1
  7. Гелена

    Гелена Дуже важлива персона

    Відповідь: Господарські товариства

    згідно законодавства - статуту, а не уставу
     
  8. halinka

    halinka Active Member

    Відповідь: Господарські товариства

    Опрацювала я вже ці статті особливо уважно та купу інших законодавчих актів.
    Конкретно знайти такого не можу. Та і ніде по Україні практики такої немае.

    Під яку категорію прав підпадає дебіторка і чи взагалі її як таку можна внести в статутний фонд підприемства.

    Якщо хтось знає відповідь з посиланням на конкретну статтю закону крім ГКУ, ЦКУ, ЗУ ПРо господарські товариства напишіть будь-ласка.
     
  9. Viva

    Viva Member

    А статтю 109 ЦКУ, наприклад, уважно читали?

    "Виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обовязків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб."

    Має місце універсальне правонаступництво. Таким чином по розподільчому балансу (це Вам також бухгалтери підтвердять) прописується які активи(структуровано по необоротних та оборотних активах) і пасиви (структуровано по власному капіталу, забезпеченню наступних витрат і платежів, довгострокових зобовязаннях, потовчних зобовязаннях) переходять до нової юр.особи, а які -залишаються на старій.
     
  10. Regserv

    Regserv Member

а де твій аватар? :)