Беларуская мова

Тема у розділі 'Мовне питання', створена користувачем FeS, 24 вер 2008.

  1. Saszko

    Saszko Well-Known Member

    Євреї і росіяни рускоязичні - понятно. Але ж відсоток етнічних білорусів із всього населення Білорусі більший за відсоток етнічних українців зі ста відсотків населення України, а все одно так легко русифікувались. Це - непонятно.
     
    • Подобається Подобається x 1
  2. kron

    kron Well-Known Member

    70% населения Украины разговаривает на русском языке.Кроме западных областей повсюду на Украине звучит русская речь.
     
  3. Igor_Belarus

    Igor_Belarus Active Member

    Белорусский язык - не мертвый. Пока существует хоть один носитель, язык не может считаться таковым. Да, в Беларуси их - носителей литературного языка - немного. Но они есть. И будут.
    Ну, и по поводу русскоязычных городов... Минск - согласен, но и в нем полно трасянкоязычных (трасянка = суржик) + небольшой процент белорусскоязычной интеллигенции. А вот в провинциальных городках чистый русский встретишь очень редко.
     
    • Подобається Подобається x 5
  4. Bogun

    Bogun Well-Known Member

    Ну, так, Вам із Мінська видніше, отже Ви всіх 47 млн. перераховували чи як? :haha::haha:
     
  5. victorys

    victorys позитивчик :)

    Я вчилась з дівчиною з Мінську і вона мені теж саме говорила...А пояснити чому корінні білоруси почали розмовляти на російській так і не змогла. Цінуйте вашу мову!
    Живучи у Польші вже кілька років я помітила, що мені почала подобатись українська мова (раніше на це навіть не звертала уваги). Тепер ця мова звучить для мене надзвичайно мелодійно та красиво і аж хочеться нею розмовляти.
    Скажу навіть більше. Раніше, коли до мене хтось звертався російською мовою, я старалась відповісти йому на російській, щоб він мене краще зрозумів, а тепер я цього не роблю і принципово відповідаю на українській. Через те вже не так добре володію російською, але знаю її на стільки, на скільки мені треба :)
    Доречі недавно на кордоні в Шегині наш рагулькуватий грубий митник щось у мене питався на російській мові. Я відповіла питанням на питання:
    - А чому ви до мене по російськи?
    Митник тілько глянув на мене дивно і не задаючи більше жодних питань віддав паспорт.
     
    • Подобається Подобається x 3
  6. Igor_Belarus

    Igor_Belarus Active Member

    Дякую за хороші слова! Якщо щось не зрозуміли - звертайтеся, перекладу :)
     
    • Подобається Подобається x 3
  7. Saszko

    Saszko Well-Known Member

    Такі заяви робите, як пацан. Ви бували "повсюду на Украине", бували в західних областях? Російська і в західних областях звучить, а що звучить, не значить, що вона там єдина.

    ---------- Додано в 21:41 ---------- Попередній допис був написаний в 21:16 ----------

    Igor_Belarus, а як у вас реагують люди, коли говориш білоруською. Там, на дискотеці, на вулиці, в інших публічних місцях?
     
    • Подобається Подобається x 3
  8. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    В Україні - за 20 км від мегаполісів, які декому хочеться назвати російськомовними - вживають майже виключно українську мову.
    Харківщина, Дніпропетрівщина, Миколаївщина - не раз мав можливість переконатися.
     
  9. Igor_Belarus

    Igor_Belarus Active Member

    Дивуються. Можуть озирнутися. Можуть подивитися як на божевільного. Але це не завжди і не скрізь. Агресивної реакціїї мало. В основному - здивування.
    Одного разу в автобусі спостерігав наступне: чоловік попросив пробити квиток по-білоруськи, а потім подякував. Поряд стояв трохи підпилий дядько. Подивився на чоловіка і з презирством сакзав: "Свядоми, што лі?"

    ---------- Додано в 22:01 ---------- Попередній допис був написаний в 21:57 ----------

    У мене родичі живуть в Павлограді (Дніпропетровська область). Був там дуже давно, в перший рік незалежності, але пам'ятаю, що й тоді всі навколо розмовляли українським суржиком.
     
    • Подобається Подобається x 5
  10. Bogun

    Bogun Well-Known Member

    Одного разу їхав з Хмельницького на Кам*яні могили (Донецька і Запорізька область). Минав великі міста, всюди чув різні діалекти української мови з домішками суржику. І що я помітив, що подалі від великий міст функціонують нормальні українські діалекти, коли їхню суржикувату складову замінити на слова літературної мови вийде нормальна розмовна українська мова.
     
    • Подобається Подобається x 2
  11. kron

    kron Well-Known Member

    До революции 1917 года в Белоруссии все разговаривали на русском языке с местным наречием.Потом появились большевики,создали на российских землях новую республику,проводили политику белоруссизации,но что то не срослось.Белорусы говорят по русски.

    ---------- Додано в 23:18 ---------- Попередній допис був написаний в 23:15 ----------

    Посмеются да колхозником обзовут.Стереотип таков,что на белорусском языке разговаривают только колхозники.

    ---------- Додано в 23:20 ---------- Попередній допис був написаний в 23:18 ----------

    В деревнях Одесской области говорят на украинском языке.Чем крупнее населенный пункт,тем меньше в нём звучит украинская речь.Население Киева русскоязычно.
     
  12. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Останнє покоління.
    Тепер діти вчать "відсталих" батьків українській мові.
     
  13. Saszko

    Saszko Well-Known Member

    Та всім це відомо. Це так і у нас було. До революції в Україні всі говорили по-руски, тіки с мєсним нарєчієм. Потим прийшли ті прокляті і придумали шось несусвітнє. Так то. Так шо я жертва українізациї двацатих годов.

    То їсть тіки селянам удалось впаріть придуманий язик? Городска інтєлігєнция не піддалась на такий развод?

    Я б не був таким оптимістичним. Молодь знати, то трохи знають українську, але саме російською вільно розмовляють. Тобто, якби серед ночі збудити і шось спитати, то відповідь буде російською. Це щодо більшості корінних киян. Але ше багато манкуртів, які приїжджають з провінції і починають чєсать па-рускі, бо модна.
    Отак, kron, ваші білоруські міста і ставали російськомовними.
    Я, на превеликий сором, теж буваю манкуртом. Ой, це, як я буваю манкуртом інколи, то я манкурт взагалі! Чуть-чуть вагітним бути не можна... А що зробиш?
     
    • Подобається Подобається x 3
  14. kron

    kron Well-Known Member

    Дети учатся у родителей говорить,а не наоборот.В Киевских дети разговаривают по русски.:good:


    В Галиции давно говорят на украинском.В Киеве с момента основания и до сего дня господствует русский язык.

    ---------- Додано в 23:38 ---------- Попередній допис був написаний в 23:36 ----------

    На чисто белорусском мало колхозников разговаривают.В основном на суржике,смеси русского и белорусского языка.Горожане предпочитают разговаривать на правильном языке.

    ---------- Додано в 23:41 ---------- Попередній допис був написаний в 23:38 ----------

    Русифицироваться или украинизироваться несложно,за несколько поколений.После войны разрушенный Киев заселялся выходцами из разных регионов СССР.Стали киевлянами,их дети и внуки вышли на майдан.
     
  15. Saszko

    Saszko Well-Known Member

    Похоже на троля:scratch_one-s_head:
     
  16. Boris_Kiev

    Boris_Kiev Дуже важлива персона

    Повторюю. Діти з російськомовних родин вчать батьків українській мові, якою проводиться навчання у школах.

    2 роки тому на незалежному тестуванні третє місце по Україні (сумарні бали з укр. мови та історії України) посіла дочка моєї співробітниці-росіянки, уродженки Росії. Зараз ця дівчина навчається на факультеті журналістики.
     
    • Подобається Подобається x 1
  17. Igor_Belarus

    Igor_Belarus Active Member

    Родная мова

    3 легендаў і казак былых пакаленняў,
    З калосся цяжкога жытоў і пшаніц,
    3 сузор'яў і сонечных цёплых праменняў,
    3 грымучага ззяння бурлівых крыніц,

    3 птушынага шчэбету, шуму дубровы,
    І з гора, і з радасці, і з усяго
    Таго, што лягло назаўсёды ў аснову
    Святыні народа, бяссмерця яго,–

    Ты выткана, дзіўная родная мова,
    Няма на зямлі таго шчасця і гора,
    Якога б ты нам перадаць не магла…
    Народ пранясе цябе, родная мова,

    Святлом незгасальным у сэрцы сваім
    Праз цемру і годы змаганняў суровых,
    Калі ж ападзе і развеецца дым
    І нівы ўваскросшыя закаласяцца,–

    Ізноў прашуміш ты вясновым дажджом,
    Ізноў зазвініш ты у кожнай у хаце,
    Цымбалам дасі іх сярэбраны гром
    І вусны расквеціш усмешкай дзіцяці.

    (Максім Танк)
     
    • Подобається Подобається x 6
  18. Saszko

    Saszko Well-Known Member

    Батько служив в Білорусі і привіз звідти дуже гарну народну пісню (можливо в трохи спотвореній формі). В подальшому він її часто співав на застіллі (останнім часом мало співає взагалі). І я її дуже люблю.
    Вибачте за український трансліт, білоруського не маю.

    ...Ви шуміцє, шуміцє нада мною бярози
    Асипайцє, люляйце ціхай ласкай зямлю
    А я лягу, прилягу край гасьцінца старога
    Я здарожиуся трохі, я хвілінку пасплю
     
    • Подобається Подобається x 3
  19. Igor_Belarus

    Igor_Belarus Active Member

    :)Це пісня з репертуару нашого відомого ВІА "Сябри". Музика Е. Ханка, а слова народного поета Білорусі Ніла Гілевіча. Доречі, Ніл Гілевіч вже багато років знаходиться в Білорусі під негластною забороною, бо відкрито виступає проти політики Лукашенка. І це незважаючи на всі свої заслуги в білоруській літературі.

    Вы шуміце, шуміце нада мною, бярозы,
    Калышыце, люляйце свой напеў векавы,
    А я лягу-прылягу край гасцінца старога
    На духмяным пракосе недаспелай травы.

    А я лягу-прылягу край гасцінца старога
    Галавой на пагорак, на высокі курган.
    А стамлённыя рукі вольна ў шыркі раскіну,
    А нагамі ў даліну, хай накрые туман.

    Вы шуміце, шуміце нада мною, бярозы,
    Асыпайце, мілуйце ціхай ласкай зямлю.
    А я лягу-прылягу край гасцінца старога,
    Я здарожыўся трохі, я хвілінку пасплю.

    Вы шуміце, шуміце нада мною, бярозы,
    Асыпайце, мілуйце ціхай ласкай зямлю.
     
    • Подобається Подобається x 5
  20. Мій дідусь дуже її любить! :good:
     
а де твій аватар? :)